Visoke temperature prete usevima
Visoke temperature u decembru i prvim danima januara loše utiču na pšenicu i druge ozime useve, jer podstiču vegetaciju pa bi eventualno zahlađenje i niske temperature u narednom periodu oštetili biljke i loše uticali na prinose, upozoravaju poljoprivredni stručnjaci.
Blaga zima ne pogoduje ni voću, što bi moglo da se odrazi na ukupne prinose domaćih proizvođača, a stručnjaci na području Prokuplja ukazali su da je za prestanak vegetacije i prelazak u fazu mirovanja biljaka kako bi lakše podnele temperature u minusu neohodan sneg i postepeno zahlađenje, ističući da je sneg najbolja zaštita kako bi usevi sa što manje posledica dočekali proleće.
Osim što štiti biljke od smrzavanja, sneg nakon topljenja doprinosi i većoj vlažnosti zemljišta, a to će dodatno pogodovati kulturama, što je posebno važno za one ratare koji su svoje parcele zasejali nakon optimalnog roka, jer će vlaga, sa poboljšanjem vremenskih uslova, dobrineti bržem i boljem klijanju i nicanju biljaka, poručuju iz Poljoprivredne službe.
Neuobičajeno toplo vreme do sada, kako objašnjavaju, više odgovara usevima koji su posejani nakon optimalnog roka, jer su kod ranijih useva visoke temperature izazvale pojačano klijanje pa bi u slučaju naglog zahlađenja i nešto nižih temperatura biljka bila oštećena, objavio je portal Južne vesti.
Stručnjaci podsećaju i da je optimalan rok za prolećnu prihranu useva oko druge polovine februara.
Na teritoriji Prokuplja, prema procenama, tokom jesenje setve je zasejano oko 3.000 hektara, navodi portal.
Toplo vreme krajem i početkom ove godine za sada ne utiče nepovoljno na voće koje je u stanju mirovanja, a voćari u Toplici očekuju padavine u narednom periodu.
Posebno je opasno za voćare ako nakon ovako toplog vremena usledi mraz u martu ili aprilu, što se dešavalo prethodnih godina, a za posledicu je imalo smanjene prinose koštičavog voća, višnje i šljive koje su i najrasprostranjenije u Toplici, kažu voćari.