U Novosadskom pozorištu sredinom decembra novo izdanje "Sinerdžija"
NOVI SAD: Festival „Sinerdži” koji je pre šest godina pokrenulo Novosadsko pozorište (Ujvideki sinhaz), od 15. do 19. decembra imaće svoje peto izdanje.
Iz svima poznatih razloga, zbog pandemije korone, 2020. festival nije održan. Podsetimo, „Sinerdži” je inicijalno krenuo kao međunarodni festival etničkih zajednica. Organizatori su ga sastavili na osnovu mape manjinskih jezika Evrope, a danas je već prerastao i u festival manjinskih kulturoloških grupa i važnih tokova i pokreta, kao što je onaj koji propituje položaj žena u savremenom društvu.
- U početku, trudili smo se da dogovorima na dva pitanja. Prvo je bilo da li nam treba još jedan festival. A drugo, da li manjinski teatri mogu reći nešto više o stvarnosti koja nas okružuje - otkrio je direktor Novosadskog pozorišta i osnivač Festivala „Sinerdži” Valentin Vencel. - Na prvo pitanjer smo odgovorili pozitivno. Da, treba nam još jedan festival, pogotovo ako je on razvojna odrednica organizatora. Novosadsko pozorište/ Ujvideki sinhaz je iskoračilo iz kruga multikulturalnosti u krug interkulturalnosti i spremno je pokazati stvaralaštvo i drugih.
Vencel je naveo i da je odgovor na drugo pitanje - šta mogu manjine reći o većini - jasan posle četiri festivalska izdanja:
- Manjinska problematika, njeni stvaraoci, delovi su celine, pa su ti problemi problemi i većine. Takozvani manjinski teatri mogu ponuditi šire sagledavanje stvarnosti, a Novosadsko pozorište/ Ujvideki sinhaz Festival „Sinerdži” kao posledice svog razvoja.
Kao ilustraciju važnosti kuće na čijem je čelu i pokrenutog festivala, Vencel je najavio njihovo učešće na međunarodnoj smotri „Pozorišna olimpijada” u Mađarskoj, od 21. do 27. marta sledeće godine, na manifestaciji koja će tokom tri meseca u brojnim gradovima predstaviti rad 118 pozorišnih ansambala iz celog sveta.
Rečima da je „Sinerdži” svojevrstan sinonim za stav - solidarnost - opredeljenje, direktor Novosadskog pozorišta Valentin Vencel je dao šlagvort Nadi Padejski Šekerović, rukovoditeljci Sigurne ženske kuće u Novom Sadu, kojoj će ići sav prihod od ulaznica koje se ne prodaju, nego dobijaju uz dobrovoljni prilog.
- Jako nam je važno što je i rad Novosadskog pozorišta okrenut deci i ženama, najčešćim žrtvama porodičnog nasilja, koje je neophodno prijaviti - rekla je Nada Padejski Šekerović, objasnivši da nije alkoholizam, nego rodna diskriminacija - stavovi i uverenja da je muškarac dominantan - ono što je u osnovi problema.
Umetnički direktor Novosadskog pozorišta Robert Lenard znao je otpočetka da će se Festival „Sinerdži” otvoriti za razne manjinske, ne samo etničke grupe i do toga je došlo prošle godine, gostovanjem predstave „Pazi na prazninu” Romana Nikolića, Hrvatskog narodnog kazališta Varaždin, koja je bila posvećena LGBT zajednici.
- U tom smislu, mislim da su žene najveća „manjinska” zajednica - zaključio je Lenard, najavljujući Pozorište „Đuvlipen” iz Bukurešta, koje će predstavom „Trauma Kink” Gabriela Sandua otvoriti „Sinerdži” 15. decembra. - Đuvlipen je reč rumunskih Roma za feminizam, a trauma je svima dobro poznata.
Lenard je najavio da će u romskom duhu proterći i muzički deo Festivala, koji će na otvaranju imati koncert sastava „Duo nomadiko”, a na zatvaranju sastava „Kal”. Između dva muzička bloka, najavljene su i predstave: „Naš sin” Patrika Lazića, u produkciji kuće „Hartefakt” iz Beograda, još jednu predstavu koja se bavi seksualnim, pa i porodičnim identitetom; predstavu „Haos” Mike Milijaha u režiji Sofije Deli, Teatra studija „Figura” iz Georgenija (Rumunija), koja predstavlja savremeni finski tekst na temu Mađarica u Rumuniji; Teatar „Golem” iz Budimpešte izvešće predstavu „Loši Jevreji” Džošue Harmona, u režiji Andraša Borgule; Romano Nikolić predstaviće novosadskoj publici i svoj najnoviji projekat, predstavu „Bura” (Teatar ITD, Arterarij, Zagreb) o azilantima i migrantima u Hrvatskoj.
Interesantno, i pored toga što su teme predstava izrazito ozbiljne, Lenard je za „Haos” i „Loše Jevreje” rekao da su izuzetno zabavne komedije.
Festivalu „Sinerdži” u Novosadskom pozorištu/ Ujvideki sinhaz, kao svojevrsna uvertira, 12. decembra prethodiće premijerno izvođenje predstave „Igraj” koju je po delu Harukija Murakamija i dramaturškoj obradi Luke Kurjačkog režirao Robert Lenard. Predstava „Manje više moja glava” Benjle Kala i Ernea Verebeša, po delu Dežea Kostolanjija, u produkciji „Divajn komedi kompani” biće izvedena 14. decembra.
Sve vreme Festivala, u holu Novosadskog pozorišta postavljena je izložba Pozorišnog muzeja Vojvodine, posvećena pozorištima koja rade na jezicima nacionalnih zajednica.
I. Burić