Sadržaji za sve ukuse i generacije u Domu kulture Novi Bečej
NOVI BEČEJ: Dom kulture Novi Bečej i ove godine je bio organizator i domaćin brojnih kulturno – umetničkih događaja, koji su privukli veliku pažnju publike i obeležili kulturni život ove sredine.
Svakako jedna od najvećih i najznačajnijih manifestacija „Obzorja na Tisi – Dani Josifa Marinkovića“, održana je po 30. put. Centralni deo projekta ove godine predstavljala je proslava jubileja – tri decenije od osnivanja manifestacije.
Ova stalna manifestacija Doma kulture opštine Novi Bečej osnovana je 1993. godine i posvećena je Novobečejcu, rodonačelniku srpske solo pesme, kompozitoru Josifu Marinkoviću.
„Konceptualno, manifestacija je jedina ove vrste u našoj zemlji, a bavi se solo pesmom, koja je kao muzički oblik danas gotovo skrajnuta i nepravedno zapostavljena. Manifestacija je iznedrila 115 novih (savremenih) solo pesama, kao i prvu i jedinu banatsku operu „Dečak koji se ničega nije bojao“ Dimitrija O. Golemovića. Ove godine, u čast jubileja, uspeli smo da izdamo treći tom Zbirke konkursnih kompozicija, koji sadrži 48 savremenih solo pesama nastalih na „Obzorjima“. Ove zbirke našle su svoj put do mnogih učenika i studenata solo pevanja, njihovih profesora, muzičkih stručnjaka, kao i poštovalaca ovog muzičkog žanra“, kažu u Domu kulture Novi Bečej.
Povodom značajnog jubileja, bila je otvorena i izložba koja je predstavila „Obzorja na Tisi“ u minulim decenijama. Upotrebljen je sav dosadašnji video materijal sa manifestacije, kao i fotografije. Izložbu su pripremili hroničar Stevan Davidović, jedan od autora monografije „Obzorja na Tisi“, izdate 2017. godine, i dizajnerka grafike Timea Čajka.
„Važno je napomenuti da je samoj manifestaciji prethodilo upoznavanje učenika svih škola na teritoriji naše opštine sa imenom i delom Josifa Marinkovića, kroz predavanje, video materijal i učenje njegovih kompozicija, koje su primerene školskom uzrastu. Takođe, prethodilo je i upoznavanje učenika sa solo pesmom kao muzički oblikom i samom manifestacijom“, ističu u Domu kulture i dodaju da, čuvajući od zaborava trajne vrednosti Marinkovićevog dela, organizatori „Dana Josifa Marinkovića“ nastoje da poput njega stvaraju i neguju univerzalne i humane umetničke vrednosti, kao i da podsete javnost na značaj njegovog imena i dela.
Druga velika manifestacija koja je ove godine održana u Domu kulture Novi Bečej bila je 27. Likovna kolonija „Tiska akademija akvarela“, u kojoj je učestvovalo desetoro slikara. U pitanju su afirmisani slikari koji su došli po pozivu: Aleksandar Saša Bogdanović, Radule Bošković, Stanko Rodić, Maja Verzoti, Šandor Šlajf, Silva Vujović, Ramona Magda, Jelena Verbović, Timea Čajka i Edit Zerebelji Tenji.
„Svrha kolonije je negovanje čistog, izvornog akvarela, gde su glavni elementi papir kao podloga, pigment kao boja i voda kao medij. Radeći kao otvoreni atelje za posete, slikari su iza sebe ostavili po tri rada, što predstavlja 30 novih umetničkih dela, koja će obogatiti fundus slika „Tiske akademije akvarela“. Osim rada, razmenjivala su se iskustva i stvorila nova prijateljstva“, navode u Domu kulture.
U čast ove manifestacije održan je i koncert „Zvuci kao boje“, na kome je nastupio orkestar Aleksandra Dujina sa vokalnom solistkinjom Nevenom Reljin. Upravo ovaj koncert, u Domu kulture izdvajaju kao još jedan značajan kulturni događaj u Novom Bečeju. Tokom Dujinove profesionalne muzičke karijere, koja traje bezmalo pola veka, i nakon više od sto autorskih instrumentalnih kompozicija koje je stvorio, album „Zvuci kao boje” je njegov prvi stvaralački iskorak u muziku sa vokalima.
-Mislim da sam uspeo da stvorim jednu priču koja je zaokružila sve one muzičke stilove koje sam u životu svirao – rekao je tim povodom Aleksandar Dujin.
Osim pomenutih manifestacija koje po svom dometu i značaju daleko prevazilaze opštinu Novi Bečej i srednji Banat, Dom kulture bio je tokom godine domaćin brojnim događajima, koncertima, promocijama knjiga, gostujućim pozorišnim i bioskopskim predstavama, izložbama slikara profesionalaca i amatera. Nudeći raznovrsne sadržaje, namenjene različitim ukusima i generacijama Dom kulture potvrđuje ulogu epicentra kulturnog života Novog Bečeja.
Ž. B.
Projekat „Kultura u Novom Bečeju” realizuje „DVP Digital” DOO, a sufinansira Opština Novi Bečej. Stavovi u podržanom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.