Jubilarni Dunavski vez okupio brojne izlagače i posetioce
BAČKA PALANKA: Manifestacija „Dunavski vez“ održana je u subotu, 15. oktobra u Bačkoj Palanci, u organizaciji Udruženja žena „Zlatne ruke“.
Ovaj projekat, koji okuplja sve one koje vole i cene izradu tradicionalnih ručnih radova, odobren je i finansiran od strane Opštine Bačka Palanka i Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.
Deseti „Duvanski vez“ otvorili su predsednica UŽ „Zlatne ruke“ Zora Kajtez i zamenik predsednika opštine Bačka Palanka Mita Lačanski, koji su pozdravili okupljene. Zora Kajtez je napomenula da je među 66 izlagača, koliko ih je bilo prijavljeno ove godine, bilo i onih koji su izlagali ručne radove kao što su narodne nošnje i vezeni peškiri i stolnjaci, ali da ima i izlagača koji su se predstavili sa hranom domaće proizvodnje i radinosti.
Pored učesnika iz bačkopalanačke opštine i onih koji su došli iz drugih krajeva naše države, na „Dunavskom vezu“ posetiocima su se predstavili i gosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Makedonije. Zamenik predsednika opštine Mita Lačanski rekao je da je međunarodni karakter ovog projekta sasvim u skladu sa nazivom, kako je Dunav međunarodna reka, a vez vrsta umetnosti koju svaki narod koji drži do svoje tradicije i običaja, razume i neguje. Istakao je da je ove godine „Dunavski vez“ održan na Međunarodni dan seoskih žena, a čin otvaranja je ulepšan i kulturno-umetničkim programom koji su izveli članovi Kluba klasične gitare „Akord“, CTKU „Kosta Abrašević“ iz Bačke Palanke i pesnikinja Slavica Agić.
Jedne od učesnica koje su po prvi put posetile Bačku Palanku i učestovale na „Dunavskom vezu“ bile su dame iz Udruženja žena „Snop“ iz Rogatice, koje je osnovano 2005. godine. Kako su nam kazale, bave se izradom rukotvorina, ali prave i domaće proizvode poput meda od borovih iglica, domaćih melema, pekmeza od divljeg šipka i slatkog od divljih kupina. Istakle su da je pored ovih aktivnosti, njihov cilj i unapređenje položaja i kvaliteta života žena u ruralnom području, njihovo ekonomsko osnaživanje, podsticanje plasteničke proizvodnje, kao i različite vrste edukacija. Iz inostranstva su došle i članice etno sekcije Kulturno-umetničkog društva „Sloga“ iz Vukovara, koje postoji još od 1920. godine. Jedan od ciljeva sekcije je bila obnova i restauracija nošnji iz fundusa KUD-a za njihove najmlađe članove. Pored toga, ove dame ističu da im je veoma bitno i očuvanje tradicije i obeležja srpske zajednice u gradu Vukovaru i neposrednoj okolini. Trude se da mlađe članove poduče raznim zanatima, vezovima i da im prikažu kako nešto tradicionalno može biti i moderno, poput peškira za venčanja, krštenja i slave.
Veliki broj učesnica na „Dunavskom vezu“ su bila udruženja iz Tovariševa, Silbaša, Futoga i drugih okolnih mesta, koje već godinama dolaze u Bačku Palanku. Ljupka Ilišević iz Udruženje žena „Kreativni studio“ iz Futoga rekla nam je da njihove članice na ovu manifestaciju dolaze od prve godine i da su jako zadovoljene organizacijom i gostoprimstvom. Bave se tkanjem, heklanjem, slikanjem, oslikavanjem na staklu i svili, a udruženje je aktivno od 2009. godine. Ljupka Ilišević nam je ponosno otkrila i da je tokom desetogodišnjeg učešća dobila sve tri nagrade koje se dodeljuju u takmičarskom delu.
Takođe, već tradicionalno, ova manifestacije je pored izložbenog imala i takmičarski karakter, te su se prijavljene učesnice takmičile u vezu dunavskog cveta.
T. Pačić