Projekat Novi Sad – evropska prestonica kulture ulazi u završnu fazu
Finalni programski luk projekta „Novi Sad - Evropska prestonica kulture” pod simboličnim nazivom „Druga? Evropa” imaće od 7. oktobra do 27. novembra u fokusu preispitivanje dominantnih vrednosti u evropskoj kulturi i umetnosti.
Kako je najavljeno na konferenciji za novinare, zahvaljujući učešću više od 430 umetnika iz čak 38 zemalja Novosađani i njihovi gosti biće u prilici da se upoznaju sa bogatstvom alternativnih, manjinskih, avangardnih žanrova, jezika i izraza.
– Sumnja, strepnja, čak bih rekao i predrasuda su pratili Novi Sad od procesa kandidature, pa sve do statusa jedne od najboljih EPK. Baš zato, sve što je drugačije, nedovoljno istaknuto, alternativno i nezavisno pripremali smo za kraj. I umesto upitnika da li je ovo druga Evropa?, nudimo vam usklik: Ove programe ne smem propustiti! – izjavio je direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” Nemanja Milenković.
Galerija Matice srpske od početka je bila neizostavan partner Fondaciji „Novi Sad - Evropska prestonica kulture”, priredivši pod svojim krovom u svakom od dosadašnjih programskih lukova neku reprezentativnu izložbu, pri tome iznova i iznova pomerajući muzeološke standarde.
– Za sam kraj - koji je za nas kao instituciju novi početak, s obzirom na to da 14. oktobra počinjemo obeležavanje 175 godina trajanja - ostavili smo nešto izuzetno važno, i za nacionalnu kulturu i za posmatranje naše nacionalne umetnosti u širem evropskom kontekstu. To je velika retrospektivna izložba slikara Uroša Predića – reči su upravnice Galerije Matice srpske dr Tijane Palkovljević Bugarski. – Pri tome smo ovu izložbu učinili participativnom, odnosno ovo će biti prvi put da je u potpunosti dostupna osobama sa invaliditetom, da će oni moći da uđu u prostor Galerije, da se kreću kroz prostor, da opipaju slike, da ih ’čuju’... I da zaista ova izložba bude Uroš Predić za sve . Pored toga, napravili smo još jedan iskorak, jer smo u saradnji sa novosadskim umetnikom Miletom Poštićem napravili strip o Urošu Prediću sa idejom da i na taj način približimo stvaralaštvo ovog velikog srpskog umetnika.
Upravo će deveta umetnost biti važan segment luka „Druga? Evropa”, tako da će se u Novom Sadu okupiti najznačajniji strip crtači, predstavljajući u Distriktu od 21. do 30. oktobra nove forme. U tom periodu, strip će biti vizuelni jezik izložbe posvećene sekundarnim skupljačima otpada i najsiromašnijem sloju našeg društva, a njihove priče predstaviće autori iz Ljubljane, Praga, Amsterdama, Pančeva i Novog Sada. Takođe, izložba o istoriji stripa u Jugoslaviji i Srbiji predočiće posetiocima koliko je naša zemlja bila i ostala plodno tle devete umetnosti. Tim povodom, i pozorišna adaptacija najpopularnijeg stripa Branislava Baneta Kerca o heroini Ket Klou doživeće svoja prva izvođenja u Pozorištu mladih. Režiju potpisuje Majkl Helmerhorst a predstavu će, između ostalog, odlikovati i primena inovativne digitalne scenografije.
– Vizuelno, ovo je pozorišni prikaz serije stripova koju je Kerac smestio u bankrotiranu asfaltnu džunglu Njujorka 80-ih godina prošlog veka. U scenariju, koji je napisan na engleskom, ali kasnije preveden na srpski, akcenat je na stripovskoj ikonografiji inspirisanoj akcionim filmovima i negativcima većim od života – najavljuje Helmerhorst.
Najvažniji romski umetnici i umetnice današnjice, među kojima su Zoran Tairović, Sead Kazanyiu, Nihad Nino Pušija i zvezda britanske art scene Delaine La Bas, pod kustoskim vođenjem Vladana Jeremića, pozvani su da predstave svoj rad kroz izložbu Sa druge strane slike, dok će mladi Romi izvesti mjuzikl Moj glas putuje. U okviru luka „Druga? Evropa” Evropska prestonica kulture prirediće i svojevrstan omaž jednom od najvećih novosadskih umetnika Mitru Subotiću Subi. Predviđena je izložbu „Suba soba”, zatim rimejk njegove kompozicije i muzičke instalacije The Dreambird (koprodukcija sa Goranom Vejvodom), te koncert popularne brazilske pevačice Céu, dobitnice tri Latino Gremija.
– Sav materijal koji bude izložen u Suba sobi zapravo će činiti okosnicu jedne buduće stalne postavke za koju se nadam da ćemo uspeti da obezbedimo prostor, jer to Novi Sad treba da ima – prikaz stvaralaštva jednog velikog umetnika koji, nažalost, ovde, kod kuće, nije dovoljno prepoznat i priznat, koliko je u Brazilu i Evropi. I mislim da je to što ostaje nakon ovog omaža vrlo značajno, jer naš grad treba da dobije takav jedan sadržaj – stav je autorke projekta, pijanistkinje Branke Parlić.
Među preostalim programima, zamišljenim da oblikluju luk „Druga?Evropa“, svakako valja izdvojiti njorld music festival, koji će ugostiti neke od najpoznatijih imena ovog podžanra, kao što su kompozitor i majstor klasične iranske tradicionalne muzike Kayhan Kalhor, turski alevitski muzičar, kompozitor i pevač Erdal Erzincan, kao i marokansko-francuski rok bend Bab L’ Bluz.
M. Stajić