Tema Dnevnika: Zbog korupcije lane krivične prijave protiv 223 policajca
Dvojica pripadnika novosadskog odreda Žandarmerije, R. L. (43) i R. M. (47), koji se sumnjiče za zloupotrebu službenog položaja, saslušani su u subotu u Višem javnom tužilaštvu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u Novom Sadu.
Osim za zloupotrebu službenog položaja, R. L. se sumnjiči i za nedozvoljeno držanje oružja i droge.
Sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg suda u Novom Sadu policijskom službeniku R. L je, zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj, odredio pritvor do 30 dana zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da će ometati postupak uticajem na svedoke, rekla je za „Dnevnik“ portparol novosadskog Višeg suda Jelena Ostojin.
- I policijski službenik R.M. je priveden i saslušan u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, ali u odnosu na njega nije bilo predloga tužilaštva za određivanje pritvora – pojasnila je Ostojin.
Podsetimo, dan ranije, u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušani su policijska službenica Uprave za međunarodnu operativnu saradnju S. T. (45) i policajac iz Beograda M. K. (37).
- S. T. i M. K. su se na saslušanju branili ćutanjem, odnosno iskoristili su svoje zakonsko pravo da ne iznose odbranu. S. T. se tereti za krivično delo zloupotreba službenog položaja, a M. K. da ju je podstrekivao na to krivično delo - saopštilo je Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Nakon saslušanja, tužilaštvo je sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da se osumnjičenima odredi pritvor da ne bi uticali na svedoke i da ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu.
Na tapetu i 25 rukovodilaca
Podnete su krivične prijave protiv 25 rukovodilaca u Ministarstvu: bivše državne sekretarke, šest načelnika (Službe za specijalne istražne metode, Odeljenja za suzbijanje organizovanog krijumčarenja opojnih droga u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala, Službe za kriminalističku analitiku, Odeljenja za suzbijanje organizovanog opšteg kriminala u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala PU u Novom Sadu i Dežurne službe PU u Novom Sadu).
Krivične prijave podnete su i protiv tri zamenika načelnika (Službe za borbu protiv organizovanog kriminala; Službe za kriminalističko-obaveštajne poslove i PU u Novom Sadu), pomoćnika komandanta Odreda Žandarmerije u Nišu, šefa Odseka za suzbijanje organizovanih oblika krijumčarenja opojnih droga u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala, tri komandira (Policijskih ispostava Gadžin Han, Voždovac i Detelinara), tri pomoćnika komandira (Stanice granične policije Niš-aerodrom u Upravi granične policije, Policijske ispostave u Odeljenju policije PU u Somboru i Policijske ispostave Pantelej u Odeljenju policije PU u Nišu).
Na tapetu su bila i dva šefa smene (Stanice granične policije Niš-aerodrom i Dežurne službe PU u Novom Sadu), četiri vođe smene (Policijske ispostave Vrbas, Gadžin Han, Bojnik i Policijske ispostave Odeljenja policije u PU u Subotici) i protiv rukovodioca grupe za suzbijanje kriminala PS Kuršumlija.
Ovu četvorku su uhapsili pripadnici Uprave kriminalističke policije i Sektora unutrašnje kontrole, po nalogu posebnih odeljenja za suzbijanje korupcije viših javnih tužilaštava u Beogradu i Novom Sadu, zbog sumnje da su obezbeđivali i dostavljali službene podatke licu iz kriminogene sredine. Reč je, navodno, o Goranu Kovačeviću Gorancu (47) iz Novog Sada, na koga je 2. septembra prošle godine pucano.
Policija ovim nastavlja borbu protiv nesavesnih u svojim redovima. Iako većina pripadnika MUP-a predano radi svoj posao, ima i onih koji kaljaju policijsku značku. Podsetimo, u 2021. godini, policijski službenici Sektora unutrašnje kontrole MUP-a podneli su ukupno 184 krivične prijave i tri izveštaja kao dopune krivičnih prijava protiv 251 lica (policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu i građana). Od ukupnog broja izvršenih krivičnih dela, oko 65 procenata predstavljaju krivična dela s elementima korupcije, naveo je SUK u svom redovnom godišnjem izveštaju.
Među policijskim službenicima protiv kojih su podnete krivične prijave u toku prošle godine, policijski službenici policije opšte nadležnosti predstavljaju 53, dok policijski službenici saobraćajne i kriminalističke policije predstavljaju po 14, 5 odsto. Isti je odnos učešća navedenih linija rada kada su u pitanju krivične prijave zbog izvršenih krivičnih dela sa elementima korupcije.
Navodi se da su od ukupnog broja krivičnih dela s elementima korupcije (223), policijski službenici i drugi zaposleni u Ministarstvu izvršili 197, odnosno 88,3 posto, dok su građani izvršili 26 krivičnih dela.
Kada su u pitanju ostala krivična dela koja su izvršili policijski službenici, po učestalosti se izdvajaju krivična dela prevara (17) i falsifikovanje službene isprave (13). Primetan je porast krivičnih dela koja se odnose na kršenje propisa u vezi sa zaštitom podataka o ličnosti i zloupotrebu jedinstvenog informacionog sistema Ministarstva (19).
Građani su osumnjičeni da su izvršili devet krivičnih dela i to davanjem mita, 14 krivičnih dela zloupotrebe službenog položaja, dva krivična dela trgovina uticajem i jedno krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
U toku 2021. godine, Sektor je primio 82 nove prijave imovnog stanja rukovodilaca i 535 prijava promene imovnog stanja. U skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, policijski službenici Sektora obavili su kontrolu tačnosti prijavljenih podataka u imovinskom kartonu za 611 rukovodilaca u Ministarstvu, kao i za 975 lica sa kojima žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu (ukupno za 1.586 lica).
Postupljeno je po 16 zahteva za vanrednu kontrolu imovnog stanja, dostavljenih na osnovu obraćanja građana i pravnih lica, operativnih saznanja i zahteva tužilaštva.
Izvršene su tri preventivne kontrole u organizacionim jedinicama Ministarstva i to: u Policijskim upravama u Novom Sadu, Nišu i Jagodini, nakon čega su naložene odgovarajuće mere u cilju unapređenja kvaliteta rada i otklanjanja uočenih nepravilnosti. Načelniku PU u Nišu je naloženo da se zbog utvrđenih propusta u radu preduzmu mere odgovornosti protiv dve policijske službenice zbog učinjene teške povrede službene dužnosti, kao i da se sa dve policijske službenice obavi službeni razgovor kako bi im se ukazalo na utvrđene propuste u radu.
Sektor je u izveštajima o izvršenim preventivnim kontrolama u 2021. godini dao ukupno 11 preporuka, a uočeno je pet primera dobre prakse.
Preko otvorene telefonske linije za prijavu korupcije u Ministarstvu, kao i drugih nezakonitosti na radu ili u vezi s radom policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu, primljeno je ukupno 10.131 poziv građana. U toku radnog vremena, policijski službenici Sektora su preko telefonske linije primali prijave građana, a nakon radnog vremena građani su bili u mogućnosti da ostave audio poruke.
D. Nikolić
M. Bozokin