Gosti iz Čikaga u poseti Zrenjaninskoj gimnaziji
ZRENJANIN: Profesorka Karen G. Karlson i njen suprug Don Džonson iz Čikaga po drugi put su posetili Zrenjaninsku gimnaziju.
Ovaj bračni par je tom prilikom učenicima ispričao priču, svojevrsnu lekciju iz upornosti, hrabrosti, posvećenosti, radosti i ljubavi. Prema rečima profesora Zrenjaninske gimnazije Senke Jankov i Edija Darušija, priča gostiju iz Amerike je takođe rasvetlila gde su se nalazili Zrenjanin i njegova gimnazija u vihoru istorije 20. veka.
- Porodična priča Karen G. Karlson povezuje Lukićevo, Zrenjanin, Kladovo, Niš i Čikago. Naši učenici su imali priliku da slušaju kuda te može odvesti traganje kroz ličnu istoriju. Karenin otac je, naime, rođen u Lukićevu, u jevrejskoj porodici Glinert. Pohađao je gimnaziju, koju je završio 1937. godine i nakon završetka studija medicine u Beču, otvorio je uspešnu lekarsku ordinaciju u našem gradu. Nakon ulaska nacista u Zrenjanin biva regrutovan u jugoslovensku vojsku kao lekar, sa činom poručnika. Posle dve nedelje je zarobljen i uspeo je da preživi različite logore kroz koje je prolazio, sve do oslobođenja – objasnili su profesorka filozofije Senka Jankov i profesor filozofije i građanskog vaspitanja Edi Daruši.
Pošto mu od rodbine niko nije preživeo rat, a kompletna imovina je bila opljačkana ili oduzeta, on je odlučio da ode u Ameriku. U Čikagu je otvorio svoju ordinaciju i postao je cenjen i voljen član zajednice. Lečio je svakoga kome je pomoć bila potrebna, bez obzira na materijalno stanje.
-Tu je upoznao Kareninu majku koja je u Čikago stigla bežeći iz Nemačke, iz rodnog grada Ulma. Kao Jevrejka, ona je uspela da sa majkom izbegne iz Nemačke dok nacisti još nisu potpuno zatvorili granice. Presudni momenat bilo je garantno pismo njenog rođaka, koji je ranije otišao u Ameriku, i to Alberta Ajnštajna, kod koga su kratko boravili kada su stigli – pričaju profesori Jankov i Daruši.
Ovu neverovatnu priču svojih roditelja Karen je saznala tek nekoliko godina pred smrt svoje majke. Od tada kreće njeno putovanje Evropom koje ju je i dovelo i do Zrenjaninske gimnazije.
Priča njenog muža Dona je takođe izuzetna. Rođen je u siromašnoj porodici u Hondurasu, a kasnije sa porodicom dolazi u Ameriku, u Njujork, gde završava školu i fakultet.
- Veoma rano je počeo da se bavi novinarstvom, za univerzitetske novine, gde ga je, zbog angažovanih i istraživačkih tekstova na temu borbe za građanska prava crnaca na jugu Amerike, primetio „Boston Glob”, a kasnije i CBS. Ubrzo postaje prvi crni novinar u ovim medijskim kućama i dopisnik iz rata u Vijetnamu. Njegova karijera ga je, kao i Karen, vodila kroz ceo svet. Još jedna zanimljiva činjenica iz njegovog života je da je kao mladić voleo muziku i pevao u nekoliko bendova sa svojim prijateljima Badi Gajem i Tay Mahalom, nekima od najvećih imena bluza na svetu – navode profesori Senka Jankov i Edi Daruši koji su, zajedno sa svojim učenicima i direktorom škole, ugostili ovaj zanimljivi bračni par iz Amerike.
Ž. B.