Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Predsednik FSGNS Novak Kostrešević: Stvorićemo uslove primerene 21. veku

26.09.2022. 11:54 11:57
Piše:
Foto: Dnevnik/ F. Bakić

Nedavno je održana Izborna sednica Skupštine Fudbalskog saveza Grada Novog Sada (FSGNS), na kojoj je na mesto predsednika ove organizacije ponovo izabran Novak Kostrešević.

I u prethodne četiri godine, Kostrešević je bio prvi čovek najvećeg područnog saveza u AP Vojvodina i drugog po veličini u Srbiji, tako da je jako dobro upoznat s problematikom koja ga čeka u nastavku posla.

- FSGNS čine svi klubovi koji pripadaju Gradu Novom Sadu, zatim oni koji su iz opština Beočin, Temerin, Sremski Karlovci, kao i opštinski savez Titel-Žabalj – istakao je Kostrešević. – Na počektu novog mandata, moj osveženi tim i ja krenuli smo da uređujemo normativne akte i odnose s klubovima koji su pod našom ingerencijom. To smo već u velikoj meri uspeli da rešimo, tako da smo za obavljeni posao dobili najviše ocene od ljudi iz FSV-a i FŠ-a. Potrudili smo se da svi klubovi dobiju jednak tretman, svesni toga da bez velikih klubova u našem području, kakvi su Vojvodina i Mladost GAT, ni ostali kolektivi ne mogu da se podižu i napreduju. Sada imamo u Prvoj ligi tim Novog Sada, što nas čini ponosnima pošto u nazivu nosi i ime našeg grada, dok su Srpskoj ligi - Vojvodina  Kabel i Borac iz Šajkaša. Mislim da u njoj treba da bude bar još jedan klub, možda i dva, koji pripadaju pod FSGNS.


Futsal

Novi Sad je poznat kao grad u kom se oduvek dobro igrao mali fudbal, odnosno, po današnjoj terminologiji – futsal.

- Godinama smo u čitavom regionu bili poznati po Dnevnikovom turniru – kaže naš sagovornik. – Nažalost, sada se smanjilo interesovanje za taj sport i jasno je da je pred ljudima u našoj komisiji za futsal, veliki posao.


U oceni trenutne situacije u trećem stepenu takmičenja, prvi čovek FSGNS je posebno podvukao da je reč o veoma ozbiljnoj fudbalskoj platformi.

- U Srpskoj ligi – Vojvodina do punog izražaja mogu da dođu fudbaleri, baš kao i treneri, sudije, ali i rukovodstva klubova. Ona im je odlična priprema za prva dva stepena takmičnja i otvara im mogućnost da što bezbolnije preskoče tu barijeru. Upravo zbog toga, moraćemo da osnažujemo naše ekipe koje igraju u Vojvođanskoj ligi Jug, kako bismo mogli bolje da pariramo Sremcima, s kojima se u njoj nadmećemo. Iako smo i do sada radili dosta, mislim da to nije bilo dovoljno i da moramo mnogo više i bolje. U tom smeru, promenili smo nazive dva naša takmičenja, pa danas postoje Prva i Druga novosadska liga, jer i u tom stepenu imamo veoma ozbiljne ekipe. U tim ligama klubovi se pripremaju za Vojvođansku ligu Jug, a mi, kao njihov servis, uvek smo im na usluzi i spremni da im pomognemo.

Naravno, nadmetanje sa Sremcima odnosi se isključivo na sportsko polje.

- Klubovi iz Srema su značajno bolje radili od nas kada je u pitanju infrastruktura. Poseduju veći broj odličnih stadiona, lepo urađenih terena, kvalitetne trave i zalivnih sistema. To smo i mi želeli i želimo da imamo i to javno priznajem. Radili smo nešto po tom pitanju, ali to nije bilo dovoljno, pa ćemo u naredne četiri godine da se potrudimo da to dovedemo na značajno viši nivo, odnosno da osnovni uslovi postanu primereni 21. veku.

Za to će, ne krije to ni Kostrešević, biti neophodna pomoć donatora, baš kao i Grada Novog sada.

- Grad je godinama unazad uvećavao svoj buyet, ali je, naročito tokom poslednjeg perioda, dosta tog novca odlazilo u kovid bolnice, pa je zbog toga, između ostalih, i sport dosta ispaštao. Ubeđen sam da će u vremenu pred nama buyet za fudbal biti veći, jer mnogi klubovi danas tvrde da im novac koji dobijaju nije bio dovoljan da pokriju elementarne troškove. Pri tome, predstavnici klubova ne misle da njih neko treba da finansira i da im sam uplati sav potreban novac. U tom smeru, moj tim i ja planiramo da delujemo zajednički s klubovima, da pokušamo da obezbedimo pomoć društveno odgovornih firmi i uveren sam da ćemo u tome da uspemo. Još kada bi buyet Grada samo za nijansu povećao izdvajanja za fudbal, klubovi i njihova rukovodstva dobili bi još veću volju da se i sami potrude da urade više po tom pitanju.

Predsednik FSGNS-a je istakao da je to posebno važno u Prvoj i Drugoj novosadskoj ligi, gde igraju amateri, odnosno igrači koji su zaposleni.

- Upravo zbog toga su nam važne svlačionice i montiranje osvetljenja. Živimo u kapitalističkoj državi i prošla su vremena kada se radilo do dva ili tri sata, a popodne ste imali slobodno. Danas ti mladići ne postižu da stignu na treninge pre večeranjih sati, a uskoro će mrak početi da pada već posle 16 časova. Isto se odnosi i na letnji period, kada bi, baš zahvaljujući osvetljenju, mogli da vežbaju i igraju susrete uveče. Znači, ako im obezbedimo reflektore, naravno ne onakve kakve imaju superligaški klubovi i kakve UEFA propisuje, pomoći ćemo i igračima, odnosno njihovom fudbalskom napretku.

Ponosan je Kostrešević na činjenicu da FSGNS svakog vikenda pokrene ozbiljan broj ljudi: od samih igrača, trenera, medicinskog osoblja, redara, mama i tata, odnosno deka i baka, koji prate utakmice u osnovnim rangovima.

- Moram da se pohvalim time da su sva službena lica plaćena, od vikenda do vikenda. Kada sam stigao u FSGNS, bilo je dugovanja i po sedam-osam kola unazad, što se posebno odnosilo na sudije, pa se značajno smanjilo interesovanje u mladoj populaciji za ovaj segment fudbala. Primera radi, kada bi se u jednom danu odigrale sve utakmice koje su pod našim savezom, ne bismo sada imali dovoljan broj arbitara. Tu predsednika Maja Vujovića i nas čeka ozbiljan rad u narednom periodu, jer sada ima ukupno 70 sudija, a pamtim vreme kada je Novi Sad imao i preko 400 delilaca pravde.


Ženski fudbal

Poseban segment u budućem radu FSGNS-a činiće razvoj ženskog fudbala.

- Trenutno imamo Vojvodinu, koja je superligaš, kao i prvoligaški tim Moskve – objasnio je Kostrešević. – Tu nastaje mali problem, pa smo napravili komisiju za ženski fudbal, na čijem je čelu prvi čovek Vojvodine Živko Popov. Hoćemo i u tom delu da unapredimo bazu, jer veliki smo grad. Razmišljamo kako da animiramo devojčice da se bave fudbalom i bilo bi dobro da imamo neki klub u nižim rangovima takmičenja, gde bi one mogle da se razvijaju i stasavaju.


U trenerskoj organizaciji postoje, takođe, određeni problemi.

- Uradili smo pravilnike i imamo organizaciju, na čijem je čelu Miloš Penić. Nadam se da ćemo uskoro napraviti ozbiljne pomake, jer znam da moramo još više. Baš kao i kada je reč o omladinskom fudbalu, u kojem smo već načinili važne korake. Kada sam prvi put izabran na čelo saveza, u takmičenju je bilo oko 70 ekipa, a danas ih ima skoro 200. Kao grad, imamo jako puno dece i školica fudbala i postoji prostor za unapređenje uslova.

Na kraju, Kostrešević je istakao da je do sada posetio preko 80 posto klubova koji gravitiraju pri FSGNS-u.

- Nastaviću da posećujem fudbalske kolektive, razgovaram s njima i bodrim ih, jer ponekad je dovoljno pružiti podršku ljudima, kako bi klubovi napredovali. Kada oni vide da neko nešto radi i gradi, poželeće da i sami dođu i priključe se akciji, naprimer, izgradnje tribina, svlačionica i ostalih danas neophodnih stvari. Imamo ozbiljne planove, bazirane na unapređenju infrastrukture i prosto moramo da idemo po Srbiji i okruženju i prikupljamo, a onda i kopiramo iskustva koja oni imaju i koja su u praksi primenili – dodao je Novak Kostrešević.

Aleksandar Predojević

Piše:
Pošaljite komentar