Banatski Despotovac, selo bez pogona i radnih mesta očekuje podršku Zrenjanina
BANATSKI DESPOTOVAC: Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura, sa saradnicima, zamenikom Sašom Santovcem i predstavnicima Odeljenja za privredu i javnih gradskih preduzeća, posetio je juče Banatski Despotovac i razgovarao s predstavnicima mesne zajednice.
Selo na istočnom obodu teritorije Grada Zrenjanina, sa nešto više od hiljadu stanovnika, obeležava ove godine dva veka od nastanka i 77 godina od doseljavanja kolonista iz Bosne, čiji potomci danas čine veliku većinu stanovništva. Suočeno je sa odlivom stanovništva i pretežno infrastrukturnim problemima, ali su njegovi meštani vredni i složni, a u saradnji s Gradom Zrenjaninom traže načine da poboljšaju život u svom selu.
Gradonačelnik Salapura je najavio neke investicije čija realizacija predstoji u Banatskom Despotovcu:
- Radi se trotoar u Karađorđevoj ulici, ukupna vrednost radova je oko 8,5 miliona dinara i to su, posle nekih 15 godina, prvi radovi na saniranju trotoarske mreže. Dogovoreni su radovi kada je u pitanju izgradnja eko-česme na koju se, takođe, čekalo duži niz godina, a u planu je i sanacija i presvlačenje asfaltom određenih saobraćajnica. Dogovoreno je i da se saniraju krovovi na nekoliko javnih objekata.
Predsednik Saveta MZ Banatski Despotovac Božidar Konjik uveren je da će sve što je dogovoreno biti i realizovano i zadovoljan zbog mogućnosti da se u neposrednom razgovoru s gradonačelnikom i njegovim saradnicima sagledaju problemi i dinamika njihovog rešavanja.
- Problemi postoje, kao i u svakom selu. Ovde nema nikakvih proizvodnih pogona gde bi se ljudi zapošljavali, sve manje je dece i nedostaju aktivnosti za njih. Problem su i stare kuće u selu koje se urušavaju – naveo je Konjik.
Gradonačelnik je posetio radionicu Velibora Mitrića, koji se bavi ručnom izradom tradicionalnih kanadskih kanua. Do sada je napravio 17 plovila, koje plasira na inostrano tržište. Za izradu jednog kanua, kaže, potrebna su dva meseca rada.
- Kanu je u Kanadi ikona, tamo postoji i muzej kanua i ovim poslom počeo sam da se bavim upravo gledajući emisije kako to Kanađani rade. Kanu izrađujem od prirodnih materijala, posebnih vrsta drveta, i on je jako lagan, dugačak je 4,70 metara, a težak svega 34 kilograma. Cena im je oko tri hiljade evra, što za naš buyet nije malo, ali u inostranstvu je plasman dobar. Osim izrade i prodaje, uspeo sam da ostavim sebi četiri čamca, za potrebe malog kanu kampa koji sam napravio na Tamišu. Posetioci mi već dve godine dolaze na veslanje jer jedini u ovom delu Evrope posedujem takve kanue - objašnjava Mitrić.
Gradonačelnik je pohvalio pokušaj da se stvara novi turistički proizvod, a sagledaće se na koji način je moguće pružiti podršku takvoj ponudi na reci Tamiš.