Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Fredi Hajmor kao „Dobri doktor“: Važna serija koja pripoveda važnu priču

27.08.2022. 16:17 16:21
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

Fredi Hajmor je engleski glumac najpoznatiji po ulozi dr Šona Marfija u dramskoj seriji „Dobri doktor” koja se emituje na televiziji Pink femili. Fredi Hajmor je poznat i po ulozi Normana Bejtsa u dramskoj triler seriji „Bejts motel”.

Hajmor je 2017. počeo da snima seriju „Dobri doktor”, gde je potpisan i kao producent, a za svoju izvedbu dobio je nagradu Zlatni globus za najboljeg glumca u dramskoj seriji.

U stvarnom životu Hajmor nema nikakvih smetnji u razvoju. Ali igranje uloge nekoga sa višestrukim poremećajima zahteva opsežno znanje o samim poremećajima. Jednom je u intervjuu za „Los Anđeles Tajms” rekao da poznaje nekoga ko ima autizam, ali i da je puno istraživao kako bi na najbolji način prikazao glavni lik. Jednom je spomenuo da je imao stalnog savetnika koji ga je nadgledao.

Kad su mu ponudili ulogu za tu seriju kolebao se.

- Onda sam dobio scenario i kad sam uvideo da je zaista moguće pronaći tako zanimljiv lik samo tri dana nakon završetka snimanja prijašnje serije, prihvatio sam to kao prst sudbine. Bez kolebanja sam pristao. Činilo se da nije reč samo o zanimljivom liku nego i o važnoj seriji koja pripoveda važnu priču – rekao je Fredi Hajmor.

Šon Marfi kojeg glumi Fredi, mladi je autistični hirurg koji ima sindrom zvani „savant”, koji se seli iz svog mirnog seoskog života i pridružuje se hirurškoj jedinici u prestižnoj bolnici, što je potez snažno podržao njegov mentor, dr Aron Glasman.

Šon je preživeo problematično detinjstvo i sam na svetu, kad se pridružio bolnici, nije mogao da se poveže s onima oko sebe, ali je kasnije pronašao prijatelje koristeći svoju izvanrednu medicinsku veštinu i intuiciju kako bi spasio živote i izazvao skepticizam njegovih kolega.

Marfi je angažovan u bolnici protiv želje većine lekara, ali jedan lekar, dr Aron Glasman, rizikuje. Marfi koristi svoje razvojne smetnje da bi pomogao u lečenju pacijenata. Savant sindrom je retki razvojni poremećaj koji nekoga čini nesvojstveno talentovanim ili briljantnim na neki način. Omogućava čoveku da ima neverovatno pamćenje i postane izuzetno dobar ili u određenoj veštini, poput umetnosti, ili u sposobnosti da rešava probleme stvaranjem rešenja do kojih niko drugi nikada ne bi došao. U seriji Hajmor koristi svoje sposobnosti da shvati šta nije u redu s pacijentima; često donosi zaključke na osnovu „okidača“, kao što je nešto što neko drugi kaže, što mu onda omogućava da sastavi dva i dva na načine koje niko drugi ne može.

Osim Fredija Hajmora u seriji glume i Ričard Šif, Antonija Tomas, Fiona Gabelman i drugi.

Fredi Hajmor je rođen 14. februara 1992. u Kamden Taunu u Londonu u Engleskoj. On je započeo školovanje u osnovnoj školi u predgrađu Hampsted Garden. Nakon što je napustio osnovnu školu, osigurao je stipendiju za školu Hajgejt, gde je diplomirao i pridružio se koledžuj Emanuel. Nakon što je napustio taj koledž, pridružio se univerzitetu u Kembridžu, diplomiravši dvostruko, prvo na španskom pa na arapskom jeziku.

Njegovi roditelji su Edvard i Sju Latimer, a ima i mlađeg brata Bertija. Njegova majka je agent za talente čiji su klijenti glumci Danijel Redklif i Imelda Stonton dok je njegov otac glumac. Brat Berti rođen je 1995. u Londonu u Engleskoj i on je glumac,  poznat po „Ženski razgovori” gde je igrao kao brat svog pravog brata.

Fredijeva devojka je bila poznata glumica Dakota Fening. Otkad su raskinuli, šuška se da je gej.

Hajmor je svoju glumačku karijeru započeo malim ulogama na televiziji kad je imao samo sedam godina. Fredi se prvi put pojavio u komediji „Ženski razgovori”. U filmu je glumio sina žene, koju igra Helena Bonam Karter. Godine 2001. glumio je mladog kralja Artura u TNT mini-seriji „Magle Avalona”. Iste godine u Bi-Bi-Sijevoj mini-seriji „Srećan rođendan Šekspiru” portretisao je dečaka koji sanja da preseli svoju porodicu u Stratford-apon-Ejvon.

Hajmor je glumio zajedno s članovima svoje porodice u dva odvojena filma. U filmu „Ženski razgovori” igrao je njegov brat Berti, a u filmu „Džek i čarbni  pasulj: Prava priča” njegov otac Edvard Hajmor glumio je oca.

U filmu „Dva brata” Hajmor je glumio sina francuskog administratora koji odbija da poveruje da bi njegov novi prijatelj, mladunče tigra, mogao biti opasan nakon što je probao krv. Sledeća uloga je bila u fantastičnom filmu „Petror decei ono” sa Kenetom Branom, Zoe Vanamejker i Edijem Izardom.

Iste godine Fredi je pokazao svoje glumačko umeće u filmu „U potrazi za Nedođijom”. Za tu ulogu je dobio više nagrada i nominacija, uključujući filmsku nagradu Critics ’Choice za najboljeg mladog izvođača.

Sledi glavna uloga u muzičkom fantastičnom filmu Tima Bartona „Čarli i fabrika čokolade”, adaptiranom prema istoimenoj knjizi.

Hajmora je verovatno preporučio glumac Džoni Dep, s kojim je sarađivao u „U potrazi za Nedođijom”. Džoni je izjavio da je bio impresioniran izvedbom mladog glumca.

Zatim se pojavio kao mladi Maks Skiner u komično-dramskom filmu Ridlija Skota „Dobra godina” koji je objavljen u 2006. Usledila su još dva filma „Artur i osveta Maltazarda” i „Artur 3: Rat dva sveta”.

Sledi naslovni lik u dramskom filmu „Ogast Raš” u kome je lgumio sa Keri Rasel, Džonatanom Risom Mejersom i Robinom Vilijamsom koja prati muzička čuda dok traži roditelje. Hejmor je takođe glumio blizance Sajmona i Džereda Grejsa, zajedno sa Sarom Bolger kao njihovom sestrom Malori, u fantastičnom avanturističkom filmu „Hronike Spajdervika”, koji se bazira na popularnim dečjim istoimenim pričama Tonija Diterlizija.

Film „Hronike Spajdervika” imao je i video-igru, gde je Fredi reinterpretirao likove Sajmona i Džereda u glasovnoj ulozi. Iste godine Fredi je ponudio glas za ulogu Malog Džeka u animiranom filmu „Priča o lisici”.

Kasnije je igrao glavnu ulogu u „Tostu”, Bi-Bi-Sijevom autobiografskom filmu o kuvaru Najdželu Slejteru. U ovoj mini-seriji je treći put sarađivao s Helenom Bonam Karter.

Godine 2010. glumio je nasuprot Vingu Rejmsu, u dramskom filmu „Majstor Harold i dečaci”, a sledeće godine je zajedno Emom Roberts glumio u romantičnoj komediji-drami „Umeće snalaženja”.

Serija „Bejts motel” je dramski triler i uvod je u film Alfreda Hičkoka „Psiho” koji ponovo pokreće priču u današnje vreme.

Nakon veoma uspešnih pet sezona serije „Motel Bejts”, u kojim glumi Normana Bejtsa, ubicu iz „Psiha”, Fredi Hajmor sada spasava živote kao doktor Šon Marfi u seriji „Dobri doktor”.

- Šon je čista suprotnost Normanu. Mogao bih zauvek objašnjavati zašto Norman nije pravi antijunak, „Bejts” je zapravo divna ljubavna priča o divnom mladiću i njegovoj majci. Mislim da je gledaocima „Dobri doktor” pravo osveženje. Gotovo je suprotan težnji da sednete i gledate mračnu seriju. Utešno je doći kući nakon napornog dana i pogledati epizodu „Dobrog doktora” jer to nije teška serija. Ako gledate „Motel Bejts”, potražićete kao ravnotežu nešto što nije mračno i ne plaši vas pre odlaska na počinak – rekao je Fredi Hajmor.

N. Mirković

Piše:
Pošaljite komentar