Jezikomanija: Čist rokenrol
Upalite TV, uključite radio (što onaj tranzistor na prozoru kuhinje, što radio u automobilu) čujete muziku.
Da li neko od vas (a da je stariji od 25) poznaje nazive pravaca u muzici? Teško. Osim onih opisnih... deranje, urlikanje, zavijanje...
Nemojte reći da sam sentimentalna ili nostalgična - i današnji klinci slušaju Bitlse i Stonse, Elvisa i Džejmsa Brauna... Rokenrol!
A koje je pravilo pisanja apostrofa ispred i iza slova n (kao skraćenice za AND u prevodu I) u engleskom jeziku, u frazama kao što su:
Izvorno bi bilo rock and roll, a skraćeno Rock ’n’ Roll. Ima još mnoštvo primera: drum 'n' bass, club 'n' bar, cafe 'n' bar...
U našem jeziku treba koristiti reč rokenrol (da biste izbegli latinicu, a i pisanje apostrofa!). Dakle, zaključujemo da treba pisati dramenbejs, klabenbar, kafeenbar, vodeći se rokenrolom...ili jednostavno pronaći odgovarajuću reč u srpskom jeziku!
Apostrof se piše svuda gde je izostavljeno slovo i onda kada ih ima više izostavljenih, npr. ’oću, vi’š, dva'es'...
Zanimljivo je da se AJDE, AJD, HAJD, HAJDMO, HAJTE – pišu BEZ apostrofa, ali AJ’ se ipak piše s apostrofom.
Bitno je razlikovati reči s izostavljenim slovom od onih koje jednostavno imaju dva oblika: s(a), (h)ajde, (h)alo, nek(a) — sve bez apostrofa. Evo još primera: bez apostrofa se pišu i krnji oblici infinitiva, poput čitat, pisat, radit, doć, nać; kao i oblici nit umesto niti ili međ umesto među i oblici glagolskog priloga sadašnjeg tražeć (tražeći), znajuć (znajući)!
Nataša Mirković