Milana Tabački izrađuje biljne samoodržive terarijume
ZRENJANIN: Od ljubavi prema prirodi i biljkama Zrenjaninka Milana Tabački napravila je sopstveni, za sada, mali biznis. Ova 25-godišnjakinja bavi se izradom biljnih samoodrživih terarijuma, pod brendom Lanz. U pitanju su, kako kaže, male oaze sa magičnom energijom divljine.
– Jednog dana sam kupila zanimljivu staklenu figuricu u obliku sijalice i odjednom sam dobila želju da posadim nešto unutra. Kroz malo istraživanje sam shvatila da postoji cela jedna grana u teraristici koja se bavi zatvorenim tipom terarijuma. Kako je to i dalje relativno nepoznato na našim prostorima, a uz želju da kreiram jedan novi mali svet, rešila sam da svoj hobi pretvorim u posao i da hobi probam da brendiram – priča Milana Tabački.
Ona dodaje da je veliki ljubitelj prirode, posebno šume, pa je vrlo brzo shvatila da je ono što sada radi nešto čime bi mogla da se bavi ceo život. Biljni terarijumi predstavljaju divlju prirodu poput šume ili yungle, zasađenu u staklu. Oni su samoodrživi eko sistemi čije su glavne karakteristike dugovečnost, jednostavnost i očaravajući izgled. Njihov glavni atribut je taj da se ne moraju zalivati, odnosno dovoljno im je samo nekoliko kapi vode svakih nekoliko meseci.
Terarijumi su vrlo vlažne strukture u kojima se vlaga pretvara u kapljice vode kad dodirne unutrašnje staklo. Zatim kapljice klize do zemlje i ponovo zalivaju biljke, a višak vode ide u prvi, to jest drenažni sloj.
– Proces izrade može trajati i nekoliko sati, ali i nekoliko dana. Unutra se nalaze tropske biljke koje vole veliku vlažnost, kao i određene vrste mahovine. Svaki terarijum pre prodaje mora da stoji kod mene dve nedelje kako bi do novog vlasnika stigao sto posto zdrav – kaže Milana.
Iako su terarijumi samoodrživi, ipak su u pitanju žive biljke. Od ljudi očekuju vrlo malo, da ih ne stavimo na direktno sunce i da ih otvorimo na svakih mesec do tri na nekoliko minuta, radi cirkulacije vazduha, kao i da ih malo zalijemo. Što je terarijum stariji, to će mu trebati sve ređe otvaranje i zalivanje jer je eko sistem „jači“. Milana podvlači da su biljni terarijumi idealni za početnike u gajenju cveća, a posebno su lep poklon.
– Ovo jeste moj hobi, ali i moj posao. Lanz biljni samoodrživi terarijumi trenutno se mogu kupiti onlajn putem Fejsbuka ili Instagrama. Zbog nesigurnog transporta moguće je samo lično preuzimanje bilo kojim danom u Zrenjaninu i vikendom u Novom Sadu. Takođe, biljne terarijume možete često videti po festivalima rukotvorina. Na festivalima sam često jer su to divne manifestacije i toplo preporučujem da ih posete svi, kad god su u prilici – ističe Milana.
Mlada Zrenjaninka najavljuje i projekat koji će uskoro predstaviti i promovisati. Reč je o projektu čiji je cilj suzbijanje i reciklaža otpadnog materijala – stakla.
- Počela sam ga krajem prošle godine, ali zbog lošeg tajminga i manjka novca, trenutno je na pauzi. Planiram da ga ponovo pokrenem i da napravim neke male ali zdrave promene u ovom gradu. Nadam se da ću uskoro moći da ga predstavim široj javnosti – završava razgovor Milana Tabački.
Ž. Balaban