Skano: Objava vanredne situacije zbog boginja poziv na akciju
BEOGRAD: Objava globalne vanredne zdravstvene situacije zbog majmunskih boginja predstavlja jak signal Svetske zdravstvene organizacije (SZO) međunarodnoj zajednici kako bi se preuzele aktivnosti koje će sprečiti njihovo dalje širenje, objasnio je danas direktor kancelarije SZO za Srbiju i izaslanik za Zapadni Balkan Fabio Skano.
On je u intervjuu za Tanjug kazao da je objava vanredne zdravstvene situacije po javno zdravlje zbog majmunskih boginja važna kako za zemlje koje imaju slučajeve majmunskih boginja, tako i za one koje još nisu registrovale, ali dodaje da ta deklaracija nije obavezujuća za države članice.
"Definitivno je to način i alat da se uključimo i pozovemo države da preuzmu akcije u vezi sa majmunskim boginjama. Ono što smo videli nakon proglašenja te vanredne situacije, jeste da zemlje koje nisu registrovale slučajeve, počinju da preduzimaju aktivnosti, a zemlje koje imaju prijavljene slučajeve pokušavaju da pooštre svoj odgovor. Potrebno je takođe imati i političku podršku, jer znamo da je zdravlje u fokusu političkih agendi, ali znamo i koliko je potrebno da se celo društvo uključi u tu borbu, posebno one zajednice koje su pod najvećim pritiskom", poručio je dr Skano.
Na pitanje kako Srbija reaguje u vezi sa pojavom majmunskih boginja, Skano ističe da SZO sarađuje kako sa institucijama u Srbiji, tako i za zajednicama koje su u većem riziku i naglašava da deset do sada prijavljenih slučajeva u Srbiji nisu povezani.
"To što nisu epidemijski povezani je jako bitna stvar, jer se trenutno u Srbiji fokusiramo na to da nema povezanog prenošenja. Slučajevi nisu povezani i zbog toga je pravi trenutak da se objasni kako se ponašati, kako se bolest prenosi i razgovara sa zajednicom da se preduzmu neophodne mere kako bi svi bili zaštićeni", pojasnio je direktor SZO za Srbiju.
Skano podseća da majmunske boginje nisu opasne po život i da su decenijama poznate kao endemska bolest.
Takođe, kao bitnu činjenicu, Skano ističe to da je od početka godine bilo samo pet smrtnih slučajeva u Africi.
"Kada je reč o Evropi, imamo slučajeve i kod mladih i kod starijih, ali ono što je bitno to je da govorimo o bolesti koja se samoograničava, mada su pojedine kategorije u većem riziku, kao i trudnice i deca", kaže Skano.
Slučajevi su, dodaje, trenutno u Evropi koncentrisani unutar grupa kao što su muškarci koji imaju seksualne odnose sa istim polom ili sa više partnera.
"Ovo je trenutna situacija, i to ne znači da neće i druge grupe biti u većem riziku od majmunskih boginja. Treba raditi sa zajednicom i istaći važnost uklanjanja svih barijera koje postoje u zdravstvenom sistemu, pre svega pomoći LGBT zajednici i u svetu i u Srbiji, to je od izuzetnog značaja kada govorimo o pravilima ponašanja i traženja zdravstvene zaštite", naglasio je Skano.
Kada je reč o načinu prenošenja, on ukazuje na to da je važno napomenuti da se majmunske boginje ne prenose na isti način kao i kovid, iako se dešavaju u isto vreme.
"One se šire kroz dug i blizak kontakt sa kožom zaražene osobe, koža o kožu, dakle, lice o lice i putem seksualnih aktivnosti. Takođe, mogu se preneti i putem kontaminiranih tkanina kao što su peškiri i posteljine", objasnio je Skano.