Judžin sa 170.000 stanovnika ubedljivo najmanji grad ikada domaćin Svetskog prvenstva u atletici
Za mnoge je možda iznenađujuć podatak da je jedna od najuspešnijih zemalja u atletici tek sada prvi put domaćin svetskog prvenstva na otvorenom za seniore. Sjedinjene Američke Države, četvrta država po veličini na planeti, ugostiće od 15. do 24. jula više od 2.000 takmičara iz dvesta i nešto zemalja u Judžinu, koji će biti ubedljivo najmanji grad ikada domaćin ove smotre.
Domaćin jednog od najmasovnijih sportskih događaja na svetu bile su metropole poput Rima, Tokija, Atine, Pariza, Berlina, Moskve, Pekinga, Londona, dok su i manji gradovi, sa nešto više od pola miliona stanovnika bili stecište kraljice sportova – Štutgart, Sevilja, Geteborg, Helsinki, ali nijedan, međutim, nije bio mali, u ovom odnosu populacije praktično gradić, kao Juyin u saveznoj državi Oregon na zapadnoj obali SAD.
Svakako i najmanje poznato ime grada u koji će se sjatiti najbolji atletičari i atletičarke sveta, sada će ući u društvo odabranih i ostaće upisano u istoriji kao prvi domaćin na tlu SAD jednog ovako velikog atletskog nadmetanja. Pre osam godina na ovom mestu nadmetali su se juniori na planetarnom šampionatu. To je bilo, ne samo prvo globalno atletsko takmičenje na otvorenom u SAD, nego i najveće ikada u kraljici sportova u ovoj državi, jer je više od 1.400 učesnika iz 153 zemlje došlo u Juyin. Gotovo 52.000 gledalaca je sa tribina tokom tih dana posmatralo šampionat. To, ipak ne može da se poredi sa organizacijom i celom logistikom seniorskog prvenstva, koje je posle Olimpijskih igara jedan od najvećih sportskih događaja. Iako je od 2010. godine Juyin domaćin jednog od 14 mitinga iz međunarodne serije Dijamantske lige, ni to nije merilo za poduhvat kakav je svetski šampionat.
Juyin je pokušao da dobije ulogu domaćina za 2019. godinu, ali je, kao i Barselona ostao kratkih rukava jer je pobedio glavni grad Katara, Doha. Nedugo posle ove objave, usledila je i ta da je američkom gradiću dodeljena organizacija šampionata za 2021. godinu. Izostao je uobičajeni proces kandidature i čak Stokholm, koji je, takođe, želeo da se nađe u trci, nije ni uspeo da predstavi svoj plan. Iako se isto desilo i 2007. kada je prvenstvo samo dodeljeno Osaki, sada je to izazvalo daleko veće kontroverze i osude.
Razloga je više, a jedan je i najupečatljiviji. Upravo je u Juyinu 1972. godine osnovan jedan od najpoznatijih sportskih brendova „najki“ čije je glavno sedište i sada u tom gradu. Kompaniju su osnovali upravo atletičari, trener Bil Boverman i njegov učenik, Fil Najt, trkač na srednjim prugama, a prvi proizvodi su im bili, naravno, patike za trčanje. Kao jedan od glavnih sponzora atletskih događaja i takmičara (sada i u svim drugim sportovima širom sveta) uticaj ove kompanije je ogroman. Na udaru se našao i predsednik Svetske atletike Britanac Sebastijan Kou, nekadašnji dvostruki olimpijski prvak na 1.500 metara, od takmičarskih dana ambasador brenda „najki“, koji je po dolasku na tu funkciju bio pod pritiskom da raskine sponzorski ugovor sa ovim brendom zbog sukoba interesa, a nedugo posle njegovog ustoličenja na mesto prvog čoveka planetarne kraljice sportova upravo je Juyinu dodeljeno ovo prvenstvo. Optužbe da je lobirao za grad u državi Oregon zbog „najkija“ uporno je negirao, igrajući na kartu istorijskih atletskih imena i rezultata u ovom mestu.
Stadion „Hejvard fild“ sagrađen 1921. godine, jeste čuven u atletskom svetu i za potrebe ovog šampionata, ne može se reći da je renoviran, jer je srušen, kako bi bio podignut drugi, što se nije svidelo jednom delu javnosti, a u taj poduhvat uloženo je tričavih 200 miliona dolara, što ga čini najskupljim i najmodernijim atletskim kompleksom u SAD. Mesta na tribinama su sa 13.000 povećana na 30.000 i iako je i dalje mali po olimpijskim standardima, istorijska pozadina je u ovom slučaju veća od bilo koje brojke i mere. Zbog korone je prvenstvo sa 2021. odloženo za ovu godinu i sada će konačno Juyin, koji nosi nadimak „Atletski grad SAD-a“ dobiti priliku da se pokaže u najboljem svetlu kao najmanji domaćin jednog od najvećih sportskih događaja na svetu.
Svakako će biti bolji šampionat od prethodnog, jer se očekuje da svaki dan „Hejvard fild“ bude ispunjen do poslednjeg mesta, što je potpuna suprotnost od 2019. godine kada je u Dohi stadion „Kalifa“ bio prazan čak i za najpopularnije discipline, finala na 100 metara. Takav debakl teško da će se ponoviti, a s obzirom na to koliko je krljica sportova popularna u Americi, učesnici bar mogu da računaju na veliku podršku sa tribina čuvenog stadiona. K. Bugarski
Čuveni stadion „Hejvard fild“ zasijao u novom ruhu