Izašla „Srpska epistolarna antologija 20. veka”
Iz „Agorine” izdavačke radionice izašla je kapitalna „Srpska epistolarna antologija 20. veka”, koju je priredio Radovan Popović.
Kako veli sam priređivač, „epistolarna književnost vazda je zanimljivo, ali i značajno štivo - štivo za čitanje i proučavanje saobraćaja među ljudima od pera”, te podseća na čuvena Volterova, Geteova, kafkina pisma. A naši najčuveniji pismopisci u 20. veku su, pre svih, bili Laza Kostić i Isidora Sekulić. „Oni su u svojim epistolama bez ustručavanja otvarali dušu i ispovedali se o životnim mukama, najčešće, porodičnim nedaćama, druženjima i prijateljstvima, ali i o muci pisanja svojih knjiga”.
„Antologija”, međutim, prilježno obrađuje epistole više od osamdeset srpskih intelektualaca, pre svega književnika od Ive Andrića i Miloša Crnjanskog, Stanislava Vinavera i Danila Kiša, Radomira Konstantinovića i Mirka Kovača, Nušića, Pavića, Mihiza, Tišme, do Slobodana Jovanovića, Milana Kašanina, Vladimira Dedijera, Draška Ređepa... „Ova knjiga je, u stvari, srpski epistolarni roman, u fragmentima, od početka do kraja veka. Moderna tehnologija - telefon, internet - uništila je pismo kao sredstvo komunikacije među ljudima, pa i piscima. Tako se gube tragovi uopšte o životu...”
M. Stajić