Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština Novog Sada usvojila rebalans gradskog budžeta

27.06.2022. 18:03 08:47
Piše:
Foto: S. Šušnjević

Novosadska skupština je usvojila rebalans budžeta kojim se planira da se u gradsku kasu ove godine slije rekordnih 38,45 milijardi dinara. Uobičajeno, pred sednicu, na kojoj se našlo 102 tačke dnevnog reda, novinarima se obratio gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, koji je, između ostalog, poručio da postoji razlog za umereni optimizam, ali i opreznost.

- Da ovo ne bi bio poziv da svi traže više para iz iz rekordnog budžeta, moramo da budemo umereni optimisti, racionalni. Zadovoljan sam prihodima i umereno zabrinut onim što nas očekuje. Moramo da zadržimo nivo kapitalne potrošnje u visini najmanje jedne trećine budžeta, ali to neće biti lako. Sve novo što sagradimo direktno utiče na veću tekuću potrošnju - izjavio je Vučević.

On je dodao da se Novi Sad polako pribiližava budžetu "od nekada nezamislivih" 40 milijardi dinara, ali da to neće biti lako. - Da podsetim, kada sam bio biran prvi put, budžet je bio oko 20 milijardi sa sve municipalnim obveznicama. Danas sa manjim neutrošenim sredstvima, mi idemo napred. Naravno, pred nama je dosta izazovan period, ali verujem da ćemo imati dobre rezultate. Ovo je pobeda Novog Sada, svih Novosađana, privrede Novog Sada, pobeda discipline i odgovornosti koju Novosađani imaju prema svom gradu, jer uredno izmiruju svoje obaveze, pre svega porez na imovinu. Pobeda je privrede što nam stalno rastu prihodi od poreza na zarade i poreza na samostalne delatnosti i pored dve godine korona virusa, pored ukrajinske krize i pored svetske inflacije - naglasio je Miloš Vučević.


Kapitalni projekti i potrošnja

- U odnosu na 2012. godinu potrošili smo 14,138 milijardi dinara više. Znači za 10 godina smo uvećali za 88 odsto potrošnju grada, pre svega u kapitalne projekte i potrošnju. Naravno, kako smo obnavljali i uvećavali imovinu grada, tako su nam rasli i tekući troškovi - pojasnio je Vučević.

Po njegovim rečima, u kapitalnu potrošnju 2021. godine Novi Sad je planirao da uloži 11,605 milijardi dinara, odnosno 33,66 odsto ukupnog buyeta, a potrošio je 9,506 milijardi, to jest 82 odsto od plana ili 31 odsto od ukupnog buyeta. Vučević je rekao i da je za 12 odsto povećana kapitalna potrošnju u odnosu na 2020. godinu, a u odnosu na 2012. za 119 odsto.


Kako  je istakao, rebalansom su prevashodno povećani iznosi za donacije i transfere za zajedničke projekte s Pokrajinom i Republikom, koji se tiču bitnih kapitalnih projekata.

- Mi smo kapitalnu potrošnju predvideli u iznosu od 36,1 odsto ili 13,732 milijardi dinara. Nešto više od trećine budžeta ide na kapitalnu potrošnju, kako na čisto kapitalne investicije, tako i na kapitalne subvencije. Tekuća potrošnja nam je 62,9 odsto - pojasnio je novosadski gradonačelnik.

Po njegovim rečima, Grad izdvaja mnogo novca za sudske sporove, na tužbe po osnovu faktičke eksproprijacije.

- Gotovo milijarda nam ide na to. Direktno utiče na rast tekuće potrošnje i to je nešto što me brine. To svakako nije dobar trend i razmišljamo o radikalnim izmenama urbanističkih planova, da izbrišemo sve ono što nekom stvara osnov da nas tuži. Nešto ćemo se sporije razvijati, ali nećemo imati ovakve ozbiljne udare na buyet. To vam je sigurno dva ekstra opremljena obdaništa ili više nego dovoljno da sagradimo novu osnovnu školu na Jugovićevu. To je kompletan budžet za Atletski stadion i sa novim cenama - ukazao je Vučević.

Rekao je i da jedva čeka savete na sednici Skupštine kako bi GSP trebalo da radi, jer je u rebalansu planirano još 450 miliona dinara tekućih subvencija za ovo preduzeće. Podsetio je da je grad kupio 130 novih autobusa i obnovio 65 odsto voznog parka, a nabavlja i 10 električnih autobusa.

- Šta da radite, gas poskupeo, otišao u nebesa. Vozači hoće veće plate, s pravom. Danas su im plate oko 90.000 dinara, a bile su im 55 - 60.000 dinara. Kada država poveća minimalnu zaradu, nama direktno raste potrošnja na plate, pošto nam je minimalac osnovica za platu u javnim preduzećima. Kada država poveća minimalnu zaradu između 12 i 15 odsto, i mi se radujemo tome, toliko će porasti plate u gradskim preduzećima, ne samo u administraciji. Verujem da će vozači GSP-a početkom 2023. godine imati preko 100.000 platu - precizirao je Miloš Vučević.

On je dodao da su vaspitačicama već povećali plate i dodatno im povećali iznos solidarne pomoći na nešto manje od plate i po, jer imaju manje zarade u odnosu na prosečnu novosadsku platu. Ujedno, zaposleni u "Radosnom detinjstvu" čine najveći deo radnika u gradskom javnom sektoru.

Istovremeno, kako je naglasio, u gradskoj upravi su fokusirani na zimu i pripreme Novosadske toplane za grejnu sezonu, da ima dovoljno gasa i da Termoelektrana-toplana "Novi Sad" bude u pogonu. On je istakao i da je "neverovatan pritisak sportskih klubova". Po njegovim rečima, klubovi "misle da mi sve treba da finansiramo".

- Ja se radujem da smo mi svi šampioni, ali to je ogroman pritisak na Novi Sad. Trebamo da budemo šampioni u fudbalu, odbojci, košarci, da se vratimo u ABA ligu 1, da vaterpolo bude konkurentniji, da rukometaši nastave da budu prvaci, da košarkašice nastave da igraju Superligu, hokejaši su nam prvaci države, atletičari naravno. To su ogromni izdaci - ukazao je Vučević.

On je podsetio da su velik izdaci za kulturu i da je tu Novi Sad iznad evropskog proseka. Poručio je da mora da se shvati da se sve to finansira iz investicija. 

Vučević je juče analizirao i drugu po važnosti za njega tačku dnevnog reda - završni račun budžeta za prošlu godinu. Istakao je da se od planiranih  34.474.489.205,14 dinara prihoda i primanja, u gradsku kasu slilo 34.008.000.000 dinara ili 98,6 odsto u odnosu na plan. To je, kako je istakao, 11,73 odsto više u odnosu na 2020. godinu, a 60 odsto u odnosu na 2012. godinu, kada mu je počeo prvi mandat gradonačelnika.  Šef Odborničke grupe DSS-Miloš Jovanović Bojan Radojević juče je istakao da će njihovo troje odbornika glasati protiv predloga rebalansa, urbanističkih planova i kadrovskih rešenja, koji su bili na dnevnom redu.

- Mi smatramo da je dobro što je buyet toliki, ali već godinama ukazujemo da su suficit i politička većina koji postoje godinama, trebalo da se iskoriste za sprovođenje nekih mega-projekata koji će ostaviti trag u Novom Sadu - rekao je Radojević.

On je rekao da izgradnja mostova i podzemnih garaža ne idu iz gradskog budžeta, koji nije iskorišćen za velike projekte neophodnih Novom Sadu. Radojević je dodao da je razumljivo što u vreme krize gradska vlast odustaje od pojedinih projekata i izrazio zadovoljstvo što je odustao od projektovanja "Univerzitetskog parka" i muzeja posvećenog Đorđu Balaševiću, za kojeg je rekao da smatra da mu je mesto na njegovoj Salajki. 


Manje će se graditi jer je sve poskupelo

- Zadovoljan sam nekim pokazateljima, ali isto tako svestan da se pred nama nalaze veliki  izazovi. Mi ćemo moći da gradimo manje objekata i da imamo manje investicionih polja za iste pare, zato što je sve poskupelo za 20-30 odsto ili više. Mi smo za prvu fazu Atletskog stadiona dobili jednu ponudu koja je preko 100 posto veća u odnosu na procenjenu vrednost. Toliko sigurno nisu poskupeli sirovine i materijal, već ljudi uračunavaju potencijalne rizike i neizvesnost koja je pred celim svetom - napomenuo je Vučević.

Iz tog razloga, smatra Vučević, da će Grad teško skoro imati mogućnost da ponovo ođednom gradi četiri nova obdaništa. Od Atletskog stadiona se odustalo za ovu godinu, a on očekuje da će gradska uprava morati da ponovo proceni vrednost investicije i da će 2023. godine Grad moći da predvidi početak izgradnje.


Po njemu, kratkoročne mere nisu dovoljne za pomoć GSP-u, kao gradskom preduzeću u najgoroj situaciji.

Radojević kaže da je zamena teza što gradonačelnik kritikuje što građani ne protestuju zbog nelegalnih objekata na Kamenjaru, već zbog Šodroša. On kaže da su godinama ukazivali na uzurpaciju javnih površina i ilegalnu gradnju u Novom Sadu, a sve je to u nadležnosti gradske inspekcije, koja godinama ne radi svoj posao, a ne u rukama građana.

Njegov kolega iz Odborničke grupe SRS Đurađ Jakšić, izjavio je da će i njihovih troje odbornika glasati protiv završnog računa i rebalansa. Po njegovim rečima, i budžet i rebalans gradska vlast je planirala na "liberalno-optimistačan i prilično ambiciozan način".

- Nemamo ništa protiv ambicioznosti, ali je upravo ona nedostajala gradskoj vlasti prethodnih godina da u punom kapacitetu kapitalizuje ogromnu finansijsku potentnost Grada - rekao je Jakšić.

Ipak, zbog ekonomske krize i potresa u svetu, trebalo je opreznije i realnije planirati prihode budžeta, kako se ne bi ugrozile pojedine investicije, smatra Jakšić. Rebalans gasi požar, mišljenje je Jakšića, i ne donosi ništa novo, dok se odustaje od pojedinih projekata. On kaže da su u SRS očekivali daleko više novca za socijalnu zaštitu, privredu i turizam, zdravstvo, sport i zaštitu životne sredine. Takođe, najavio je predlog Skupštini da se iz gradskog budžeta (su)finansira kupovina napuštenih kuća u prigradskim naseljima za mlade parove.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar