IEA: Globalne investicije u ugalj će porasti 10% ove godine
PARIZ: Globalne investicije u energiju su na putu da skoče za više od 8,0 posto u 2022. i da dostignu 2,4 biliona dolara, pri čemu će osetno porasti ulaganja u lanac snabdevanja ugljem, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
U najnovijem izveštaju IEA o svetskim energetskim investicijama navodi se da će ulaganja u čistu energiju ove godine premašiti 1,4 biliona dolara, što predstavlja „skoro tri četvrtine rasta ukupnih investicija u energiju“.
Prosečna godišnja stopa rasta investicija u čistu energiju tokom pet godina nakon potpisivanja Pariskog klimatskog sporazuma 2015. bila je nešto viša od 2,0 odsto, piše u rezimeu izveštaja, prenosi Si-En-Bi-Si.
Od 2020. godine, ta stopa je porasla na 12 procenata. IEA smatra da je ta stopa „ispod one koja je potrebna za postizanje međunarodnih klimatskih ciljeva, ali bez obzira na to predstavlja važan korak u pravom smeru“.
Izvršni direktor IEA, Fatih Birol, istakao je izazove i mogućnosti sa kojima se planeta suočava, s obzirom na trenutnu energetsku situaciju.
Ne možemo priuštiti sebi da ignorišemo ni današnju globalnu energetsku krizu ni klimatsku krizu, ali dobra vest je da ne moramo da biramo između njih – možemo da rešavamo i jednu i drugu u isto vreme, poručio je on.
Birol je dodao da je „masivno povećanje investicija u ubrzanje tranzicije na čistu energijiu jedino trajno rešenje“.
U izveštaju IEA se napominje da je povećanje potrošnje na čistu energiju neujednačeno po regionima, pri čemu razvijene ekonomije i Kina prednjače s tim ulaganjima.
Pored toga, konstatuje se da zabrinutost u pogledu energetske bezbednosti podstiče „veća ulaganja u fosilna goriva, pre svega u ugalj“.
Prema odaci IEA, u 2021. je uloženo oko 105 milijardi dolara u „lanac snabdevanja ugljem“, što predstavlja rast od 10 posto u odnosu na 2020. Predviđa se da će sličan trend ta industrija zabeležiti i ove godine.
Očekuje se da će globalne investicije u snabdevanje ugljem porasti za još 10 odsto u 2022, jer ograničena ponuda nastavlja da podstiče nove projekte. Procenjuje se da će Kina i Indija sa preko 80 milijardi dolara imati najveći udeo u globalnim investicijama u ugalj 2022, piše u izveštaju IEA.
Preporuka Evropi da ulaže u nuklearnu energiju
Evropa mora da požuri kako bi nadoknadila sankcionisano i ograničeno snabdevanje ruskim energentima i trebalo bi da udvostruči ulaganja u efikasnost i u obnovljive izvore energije, uključujući i nuklearnu energiju, saopštila je Međunarodna agencija za energiju.
U bliskoj budućnosti, borba za alternativnim izvorima fosilnih goriva nedvosmisleno će otvoriti prostor neruskim dobavljačima, navodi se u godišnjem izveštaju IEA o investicijama u energiju, prenosi Rojters.
Evropa mora da reaguje na krizu „odlučnim ubrzanjem ulaganja u efikasnost, u obnovljive izvore energije i druge čiste tehnologije“, dodaje se u dokumentu.
Ulaganje u zastarelu nuklearnu infrastrukture moglo bi da obezbedi pauzu u podizanju cena električne energije i ublaži problem oskudne ponude, ocenjuje IEA.
Cene gasa dostigle su rekordne nivoe zbog smanjenja tokova iz Rusije poslednjih dana, što produbjuje zabrinutost u pogledu ponude i veće potražnje tokom zimskih meseci.
U svetlu obnovljenog interesovanja za ulogu nuklearne energije u procesu tranzicije na čistu energiju, rat (u Ukrajini) naglašava potrebu da se istraže opcije za ulaganja u nove objekte, kao i u ponovno otvaranje postojećih pogona za konverziju uranijuma, navodi IEA.
Evropska unija i druge razvijene ekonomije su uvele embargo na uvoz ruske nafte i uglja, ali su odustale od zabrane uvoza ruskog gasa.