Letnja škola crkvenog pojanja Korneliju u spomen ove godine u punom izdanju
Nakon pauze tokom 2020. i skraćenog prošlogodišnjeg kursa zbog koronavirusa ovog leta tradicionalna Letnja škola crkvenog pojanja „Korneliju u spomen“ biće održana u Sremskim Karlovcima u standardnom izdanju.
To znači da će trajati osam dana i da će u njoj učestvovati oko 35 odraslih pevača, ne računajući dečji hor koji će mahom činiti deca iz Sremskih Karlovaca.
Ovogodišnja škola počinje 31. jula a završiće se 7. avgusta, i proticaće u znaku jubileja – tri decenije postojanja. Po rečima predsednice Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca koje organizuje tu manifestaciju, Draginje Kalinić, tridesetogodišnjica će biti, između ostalog, obeležena audio kompakt-diskom, na kom će se naći probrani snimci koncertnih izvođenja određenih kompozicija tokom prethodnih letnjih škola. Autor programa škole je dr Nataša Marjanović, koja je ujedno i urednik kompakt- diska.
– Na radost nas organizatora, a verujem i polaznika, ove godine ćemo se vratiti u uobičajene okvire i po višegodišnjim principima ćemo organizovati ovaj kurs crkvene muzike – kaže Draginja Kalinić. – Polaznici će biti pod okriljem Karlovačke bogoslovije, što znači da će kapaciteti te škole biti iskorišteni za smeštaj i ishranu pevača kao i tima koji će voditi pojačku, horsku i dečju grupu pevača. Horske probe će kao i u najvećem broju slučajeva do sada biti u Karlovačkoj gimnaziji, u kojoj će se održavati i predavanja, koja su oduvek bila sastavni deo letnje škole. Tako će ove godine publika i polaznici moći da čuju izlaganja prote Dragana Milina, najverovatnije prof. dr Danice Petrović i dr Nenada Ristovića. Svečana sala Karlovačke gimnazije biće ponovo mesto na kom će biti izveden završni koncert, što je kruna tog kursa muzike. Tada će biti i predstavljn pomenuti kompakt-disk.
Hor će ove godine voditi dirigentkinja Mila Radonić, rukovodilac hora Saborne crkve u Sremskim Karlovcima, koji nosi ime drugog srpskog arhiepiskopa Svetog Arsenija. S grupom pojaca radiće profesor pojanja u Karlovačkoj bogosloviji Jovan Stojanović, dok će dečjim horom rukovoditi kompozitorka i dirigentkinja Nataša Đuragić.
Letnja škola „Korneliju u spomen“ osnovana je početkom devdesetih godina zalaganjem muzikologa sa Muzikološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti i postojala je u više mesta Srbije i dijaspore. Nažalost, sve su prestale da postoje osim karlovačke za šta zasluge pripadaju Društvu za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca. Sa izuzetkom pandemijske 2020. priređivana je svake godine čak i u vreme NATO bombardovanja kada je kao i lane održana u skraćenoj verziji. Nosi u svom nazivu ime Kornelija Stankovića koji je sredinom 19. veka boravio u Karlovcima i u Donjoj crkvi od prote Atanasija Popovića zabeležio crkveno pojanje koje predstavlja nematerijalnu kulturnu vrednost srpskog naroda. Dugogodišnji autor programa škole bila je prof. dr Danica Petrović koju je pre nekoliko godina u toj ulozi zamenila dr Nataša Marjanović.
Po ustaljenoj tradiciji, polaznici koji se sabiraju sa svih strana Srbije, ali i inostranstva osim proba tokom boravka u Sremskim Karlovcima imaju priliku da upoznaju znamenitostima grada domaćina, ali i idu na izlet. Ovog puta je u planu poseta manastira Bođani i Bača. Planiran je i gostujući koncert čiji izvoćač još nije poznat.
Školu su ove godine podržali Ministarstvo kulture i informisanja sa 300.000 dinara i karlovačka opština koja je ovog puta izdvojila 100.000 dinara. Kotizacija učesnika je 7.000 dinara. Prijavljivanje još uvek traje i obavlja se preko sajta Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca tradicijakarlovci.wixsite.com.
Z. Milosavljević