Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prekogranična saradnja Subotičana i partnera iz Mađarske

15.06.2022. 08:32 08:35
Piše:
Foto: M. Mitrović/Rokin salaš na Ludaškom jezeru u čiju obnovu će se ulagati evropska sredstva

SUBOTICA: Projekat „Mladi u korak s tradicijom”, u okviru programa prekogranične saradnje Intereeg- IPA CBC između Mađarske i Srbije, otpočeo je u Subotici nizom predavanja o značaju i ulozi etno- kuća u zajednici, rezervata prirode „Ludaško jezero”, kao i o značaju uključivanja mladih u očuvanje i negovanje tradicije i kulturne baštine.

Nosilac projekta je subotičko Udruženje „Etnolajf”, a partner je Omladinska organizacija „Del Alfeld” iz Bordanja (Mađarska). Aktivnosti će se realizovati do kraja avgusta 2023. godine. 

Predsednik Udruženja „Etnolajf” mr Ištvan Hulo naglašava da je fokus na mladima i njihovoj ulozi u očuvanju tradicije, ali će se između ostalog u okviru projekta sredstvima Evropske unije ulagati u obnovu Rokinog salaša na Ludaškom jezeru. 

- Renoviraćemo Rokin salaš u vlasništvu našeg Udruženja  „Etnolajf”, koji je spomenik kulture kao nepokretno dobro. Jedan od ciljeva je da obnovljeni salaš bude izložbeni prostor etno- kuće. U Mađarskoj će, takođe, biti obnovljen jedan salaš za održavanje izložbi. Predvideli smo održavanje tri kreativna kampa i omladinskog festivala. Imaćemo i značajna ulaganja u opremu i obezbeđenje prostora za kreativne radionice i druge aktivnosti, da bi mladi mogli da dožive i osete kako je nekada bilo - objašnjava mr Ištvan Hulo.  

Današnje generacije će se u budućnosti suočavati sa nizom ekoloških, energetskih, komunikacionih i društvenih izazova, pa autori projekta smatraju da će im ova iskustva koristiti i pomoći da izaberu pravi put i donose valjane odluke. 

- Rukovodimo se sloganom „Dobri susedi stvaraju zajedničku budućnost”, koji zvuči kao fraza, ali mi to tako i mislimo. Da se to potvrdi pogotovo treba dati šansu mladima u vidu kampova, festivala, obnove tradicionalnih građevinskih objekata i drugim aktivnostima. Pri tome je jako bitan segment savremeno razmišljanje u bavljenju prirodnim vrednostima, da programi imaju edukativni karakter -  dodao je Hulo.

Na otvarajućoj konferenciji ovog projekta  održanoj u Savezu strukovnih društava i udruženja u Subotici, na značaj i ulogu etno- kuća u zajednicama ukazala je etnolog Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica dr Leda Šiling. 

- Etno- kuća  ima dosta na području Vojvodine, pri čemu nameštaj i zbirke koje su u njima sakupljene jasno oslikavaju nekadašnji život seljaka, a služe i za održavanje izložbi i organizovanje kulturnih događaja na kojima se prikazuju lokalni običaji. Jedina etno- kuća koja je pod zaštitom kao spomenik kulture je etno- kuća u Bačkoj Topoli jer je očuvana u originalnom obliku i s nameštajem. Imamo i zbirke u etno- kućama koje nisu baš sve po standardima spomenika culture, ali su nam itekako važne, kao na primer kuće u Doroslovu, Kupusini, Temerinu, Bajši i drugim mestima, kao i Rokin salaš koji je uključen u ovaj projekat - kaže dr Leda Šiling. 

O značaju očuvanja Specijalnog rezervata prirode „Ludaško jezero” govorio je inženjer zaštite životne sredine Tamaš Vinko.

- Specijalni rezervat prirode moramo posmatrati kao nasleđe, odnosno prirodno blago. Njegovo očuvanje nije samo zadatak za nadležne, već i za sve korisnike ovog područja. Važno je da mladima predstavimo koje to prirodne vrednosti poseduje ovaj rezervat i koji su to izazovi sa kojima se suočavamo u njegovom očuvanju. Nadam se da će nam se što više mladih priključiti u aktivnostima koje imaju za cilj zaštitu  rezervata - zaključio je Vinko. 

Među aktivnostima koje će se uskoro realizovati je žurka za upoznavanje na Rokinom salašu 29. juna, a od 14. do 16.jula u životpisnom okružnjeu salaša nadomak ludaškog jezera održaće se „Roka fest 2022”. 

 M. Mitrović   

Piše:
Pošaljite komentar