Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obeleženo 96 godina postojanja Arhiva Vojvodine

10.06.2022. 10:41 10:45
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Arhiv Vojvodine juče je, u prisustvu predstavnika drugih institucija i gostiju iz inostranstva, obeležio 96 godina postojanja dvema izložbama: „Rivimen (Rewomen) – Evropsko žensko sećanje“ i „Nova Srbija i Slavenosrbija u ruskom carstvu polovinom 18.veka“. Izložba „Rivimen – Evropsko žensko sećanje“ je realizovana u okviru projekta „Evropsko žensko sećanje”, podržanog i kofinansiranog u okviru programa Evropske unije „Evropa za građane i građanke – Evropsko sećanje”.

Nosilac projekta je Arhiv Vojvodine u saradnji sa Fondacijom „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” i 16 partnerskih organizacija iz 10 država (Srbija, Holandija, Albanija, Italija, Francuska, Grčka, Slovenija, Nemačka, Poljska, Crna Gora). Trajanje ovog projekta je 18 meseci, od januara 2021. do jula 2022.

- Namera partnerske mreže je da projektom „Rivimen“ obeleži 20-godišnjicu usvajanja Povelje EU o osnovnim ljudskim pravima, kroz kreiranje i promociju međunarodne izložbe, posvećene istoriji pokreta za oslobođenje žena u Evropi. Okupljajući partnere iz EU i sa zapadnog Balkana, ovim projektom želimo da obeležimo značajne, ali nedovoljno vidljive istorijske prekretnice i promene u ženskim, ljudskim, političkim, društvenim, ekonomskim i kulturnim pravima. Pokret za oslobođenje žena jedan je od najznačajnijih pokreta za ljudska prava u 20.veku i predstavlja zajedničku evropsku istoriju, izvan nacionalnih okvira – napomenula je Ljiljana Bubnjević, nosilac projekta u ime Arhiva Vojvodine. - Cilj projekta je da podrži i osnaži prava žena kroz povećanje vidljivosti evropske ženske istorije i razvoja međunarodne ženske solidarnosti.

Aktivnosti realizovane u okviru ovog projekta su, između ostalog, međunarodne radionice, na teme: Žene i mir - mirovni pokreti, SOS telefoni (Berlin, Nemačka), Žene i ekonomija - neplaćeni ženski rad (Varšava, Poljska), Žene i kultura – feministička teorija i umetnost, ženske studije (Ptuj, Slovenija) i Žene i sloboda – reproduktivna i seksualna prava (Atina i Grčka). U projektu je učestvovalo oko sto žena iz partnerskih država, različitih uzrasta i profila. Deo projekta je takođe i dvodnevna završna međunarodna konferencija koja se održava još danas, upravo u Arhivu Vojvodine. Za izgled i postavku ove izložbe bila je zadužena „Šok zadruga“.

U svetu se 9. jun slavi kao međunarodni dan arhiva, podsetio je dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine, osnovanog 1926, institucije koja slavi ovaj dan, budući da, kako je dodao, nema dokumenta kojeg je tačno datuma osnovana.

- Arhiv Vojvodine je dugotrajna ustanova, čuvamo arhivsku građu u velikoj količini dokumenata, ja govorim da je to negde preko 45 miliona dokumenata – izneo je direktor Kuzmanović.

Predstavljajući izložbu „Nova Srbija i Slavenosrbija u ruskom carstvu polovinom 18.veka“, postavljenu na prvom spratu Arhiva Vojvodine, Kuzmanović je napomenuo da je ona pripremljena još pre 20 godina, kada su prikupljana dokumenta o tome.

- To je izložba dokumenata o preseljenju Srba s ovih prostora u 18. veku u Rusko carstvo. Dakle, negde u periodu oko 1753. desetine hiljada Srba se preselilo s ovih prostora u tadašnje Rusko carstvo, današnji prostor Ukrajine, i biće veoma zanimljivo kad pogledate na desetine toponima, naziva današnjih mesta koja kod nas postoje: Subotica, Mošorin, Čurug, itd, a koji postoje i na prostoru današnje Ukrajine – pomenuo je direktor Arhiva Vojvodine dr Nebojša Kuzmanović.

Autori ove tematske izložbe arhivskih dokumenata su: mr Aleksije S. Računica i Vesna Bašić (Arhiv Vojvodine), Ljudmila Z. Giscova, Lidija A. Suhih (Centralni istorijski arhiv Ukrajine, Kijev) i dr Larisa Cvižba (Ruski državni vojnoistorijski arhiv, Moskva).

        N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar