Udruženje "Godina Pupina Zrenjanin" realizuje projekat "Banatske vetrenjače"
ZRENJANIN: Udruženje „Godina Pupina Zrenjanin“ dobilo je od Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama 400.000 dinara za realizaciju projekta „Banatske vetrenjače“.
Sredstva su dodeljena na konkursu za finansiranje, odnosno sufinansiranje projekata u oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa u AP Vojvodini u ovoj godini.
Predsednik udruženja Robert Sabo kaže za „Dnevnik“ da je projekat „Banatske vetrenjače” pokrenut sa osnovnim ciljem da se nastavi rekonstrukcija „Bošnjakove vetrenjače” u Melencima, koja je započeta pre petnaestak godina pod okriljem Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
-Tada su urađene dve faze rekonstrukcije, odnosno učvršćeni su temelji i obnovljen je krov vetrenjače, dok treća i četvrta faza treba da obezbede postavljanje nove stolarije, uređenje enterijera i postavljanje „krila” vetrenjače – ističe Sabo.
Inače, pored „Bošnjakove vetrenjače”, koja se nalazi na izlazu iz Melenaca prema Bašaidu, u ovom mestu je postojala i „Kišova vetrenjača” koja je, nažalost, u potpunosti urušena.
- Najviše interesovanja za ovaj projekat za sada je pokazao Pokrajinski sekretarijat za kulturu, koji nas je podržao sa 400.000 dinara. Ova faza projekta podrazumeva ponovno aktuelizovanje priče oko banatskih vetrenjača, kroz jednu reprezentativnu izložbu, štampanje prigodne brošure i ponovno snimanje objekta u smislu eventualne dopune postojećeg projekta rekonstrukcije – objašnjava Robert Sabo.
On naglašava da je udruženje „Godina Pupina Zrenjanin”, kao predstavnik nevladinog sektora, samo inicijator ovog projekta. Sve će se realizovati u saradnji sa nadležnim institucijama Grada Zrenjanina i AP Vojvodine, a pre svega sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture i Narodnim muzejom Zrenjanin.
-Priča je naišla na veliko interesovanje i u toku je formiranje tima koji će obaviti nadgradnju našeg projekta i pokušati da u narednim godinama ostvari viziju, a to je formiranje svojevrsnog „Mlinskog parka” u Banatu. Taj park bi, osim vetrenjača, afirmisao i nekadašnje suvače i industrijske mlinove, od kojih bi pojedini bili stavljeni u funkciju, odnosno ponovo bismo dobijali mlinske proizvode iz ovih objekata. Dakle, krajnji cilj je da se, osim sa aspekta očuvanja kulturnog nasleđa i turističke atrakcije, vetrenjače stave u funkciju, kako bi se promovisali obnovljivi izvori energije, ekološka privreda, održiva poljoprivreda i proizvodnja organske hrane – naglašava Sabo.
On dodaje da je polazna osnova za ovaj projekat, ali i za formiranje „Mlinskog parka”, knjiga i izložba Dušana Marinkovića, čiji je priređivač i izdavač Narodni muzej Zrenjanin.
Ž. Balaban