Vlada ograničila cenu pakovanog šećera, kilogram ostaje 89,99 dinara
BEOGRAD: Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici izmenjenu i dopunjenu uredbu kojom se ograničava maloprodajna cena kristal šećera za sva pakovanja.
Ograničenje cene kristal šećera u pakovanju od jednog kilograma ostaje 89,99 dinara.
Uredba o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica se donosi u cilju zaštite tržišta, a zbog naglog skoka cena kristal šećera u većim pakovanjima, imajući u vidu da je ograničena samo cena pakovanja od jednog kilograma.
Zbog velike razlike u ceni povećana je tražnja za pakovanjima od jednog kilograma i često ga nema u maloprodajnim objektima.
Uredbom se propisuje da trgovci na veliko kristal šećer moraju distribuirati u trgovinu na malo u roku od 15 dana, saopštila je vlada.
Ograničene cene šećera u svim pakovanjima
BEOGRAD: Uredbom o izmenama i dopunama Uredbe o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, koju je danas usvojila vlada, ograničava se maksimalna maloprodajna cena kristal šećera po kilogramu, u svim pakovanjima, koja ne sme prelaziti 89,99 dinara.
Takođe, ograničava se i maksimalna proizvođačka cena kristal šećera, u pakovanjima od jednog kilograma, pet kilograma i 10 kilograma, koja ne sme prelaziti 73,00 dinara po kilogramu i maksimalna proizvođačka cena kristal šećera za sva ostala pakovanja, koja ne sme prelaziti 81,00 dinar po kilogramu, saopštilo je Ministarstvo trgovine.
Ova Uredba donosi se u cilju zaštite tržišta i sprečavanja deformacija u formiranju cena roba ograničenih Uredbom koje su izuzetno važne za snabdevanje potrošača, a prevashodno ugroženih kategorija.
Uredba stupa na snagu od narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku i važi narednih 150 dana.
Vlada Srbije usvojila je i Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih drvnih sortimenata od bitne važnosti za Srbiju.
Cilj Odluke je sprečavanje nestašice ovih proizvoda odnosno ublažavanje posledica nestašice nastale usled povećanog izvoza i potrebe stanovništva za povećanim snabdevanjem prouzrokovanim krizom na svetskom tržištu energenata.