Zgrada Delegacije EU u Srbiji u duginim bojama
BEOGRAD: Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije, večeras, u 20 časova, zgrada Delegacije EU u Srbiji biće osvetljena duginim bojama.
Iz Delegacije je saopšteno da je reč o podršci LGBTIQ zajednici i radu svih organizacija civilnog društva i aktivista za ljudska prava koji je od suštinskog značaja za održavanje i unapređenje ljudskih prava LGBTIQ osoba.
Podsećaju da je Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije (IDAHOT) uspostavljen je 2004. godine kako bi se skrenula pažnja na nasilje i diskriminaciju koju doživljavaju lezbejke, gej, biseksualne, transrodne, interseksualne osobe i sve druge osobe različite seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili izražavanja, i polnih karakteristika. Ovogodišnja tema IDAHOT-a je „Naša tela, naši životi, naša prava“.
BEOGRAD: Zaštitnik građana Zoran Pašalić ukazao je danas da LGBTI osobe u Srbiji ne mogu u potpunosti da uživaju sva prava i da je neophodna izmena više zakona kako bi im se obezbedila sveobuhvatna sistemska zaštita.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, a u znak podrške LGBTI osobama, zamenica zaštitnika građana za rodnu ravnopravnost Jelena Stojanović sa saradnicima iz tog sektora istakla je zastave pripadnika LGBTI populacije na zgradi Institucije Zaštitnika građana.
„Značajan pomak u sistemskoj zaštiti LGBTI osoba učinjen je prošle godine izmenama zakona o rodnoj ravnopravnosti i o zabrani diskriminacije kojima se brani diskriminacija na osnovu polnih karakteristika. Ipak, neophodno je izmeniti još nekoliko zakona kako bi njihov položaj bio kvalitativno unapređen“, rekao je Pašalić.
Zaštitnik je naveo i da bi izmenama Krivičnog zakonika trebalo krivična dela izvršena na osnovu seksualne orijentacije tretirati kao dela rasizma i netolerancije, a izmenama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći treba LGBTI osobe uvrstiti u kategoriju korisnika u osetljivom položaju.