Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbija peta u svetu u gejming i blokčejn industriji

17.05.2022. 09:28 09:33
Piše:
Foto: pixabay.com

Prva međunarodna konferencija posvećena kriptovalutama i blokčejn tehnologijama, koja je privukla veliku pažnju stručnjaka u ovoj oblasti, ali i brojnih govornika i sponzora, održana je prošlog vikenda u Beogradu.

Na tri scene u tri dana od petka, 13. maja do nedelje, 15. maja, o dostignućima iz ove, javnosti ne toliko poznate oblasti informacionih tehnologija, govori preko stotinu stručnjaka, u prezentacijama i na panel diskusijama, a posetioci u salama mogu da pogledaju i isprobaju neke geyete virtuelne stvarnosti pa čak i da kupe kriptovalute.

Na velikoj sceni konferenciju je, predstavljanjem svog softverskog rešenja vezanog za NFT plaćanje, otvorio Islanđanin Ari Tomason, koji sarađuje s nekim srpskim kompanijama. Bacajući neobično svetlo na budućnost kriptovaluta, među kojima je i NFT, Tomason je predstavio modele budućeg monetizovanja preko NFT-a, što je posebno važno u industriji zabave, koja ima problema sa naplatom autorskih prava.

Prisutne je, u ime Kabineta Vlade Srbije pozdravio Nenad Paunović, zadužen za IT i preduzetništvo, predsednik Radne grupe za izradu Nacrta kriptoimovinskog regulatornog okvira u Srbiji.

- Kada je Vlada Srbije projekat digitalizacije 2017. godine postavila kao glavni prioritet, bili smo prva vlada u svetu koja je sebi postavila ovakav cilj. Uspeli smo da za pet godina postignemo ono za šta je mnogim zemljama bilo potrebno 15-20 godina. Na primer, kreirali smo e-vladu, što se pokazalo početkom 2021. kada smo izveli sistem prijavljivanja za vakcinaciju protiv koronavirusa, a digitalizacija školskog sistema postala je primer najbolje prakse. Digitalizovali smo i naplatu poreza, fiskalizovali sistem, i uveli e-devnike u osnovne škole – rekao je Paunović, ističući da je Srbija sada na sasvim drugom putu, povećavši izvoz za 42 posto u odnosu na prošlu godinu, a prošle godine izvoz je bio dvostruko veći nego 2016. – Samo u prva dva meseca ove godine izvezli smo robu i usluge koliko za celu 2012. godinu, poručio je Paunović, ističući da je Srbija među prvih pet zemalja u svetu u gejming i blokčejn industriji, što pokazuje i ova konferencija koja je okupila sam krem ovih IT oblasti.

Aleksandar Matanović, pionir kriptovalute u Srbiji i osnivač lokalne berze bitkoina ECD, istakao je na svom predavanju da papirni novac svakako ide u istoriju, a da razlog tome nije samo pojava kriptovaluta.

Papirni novac broji poslednje decenije, ali kriptovalute su budućnost. One jesu dostupne, nemaju ograničenja, ali ljudi ih još nisu svesni, njima je to još nepoznato. Nekada se sve merilo u zlatu, a zlato je sada nestabilno - istakao je Matanović.

Laura Inamedinova, izvršna direktorka londonske marketinške agencije “LKI Consulting“, koja je fokusirana na blokčejn, vodila je panel “Kuda nas vodi Metavers”.

Posebno mi je drago što se sve više žena nalazi u ovoj indutriji. Metavers je zasnovan na svojim konzumentima koji su deo ove zajednice i neophodno je da se nove generacije i muškaraca i žena obrazuju sve više, zato smo danas ovde - podsetila je Inamedinova.

I. Radoičić

U prvom redu virtuelnog koncerta

Na panelu “Može li celokupna muzička industrija zajedno u Metavers” koji je ulazio u završnicu drugog dana TOMOROW konferencije, Dušan Kovačević predstavio je prvu Egzitovu NFT kolekciju koja je lansirana na zvaničnom sajtu ovog festivala i nudi NFT-jeve, izrađene u saradnji s poznatom svetskom zvezdom, DJ Mace Pleks, kao i još dve kolekcije koje će biti dostupne u narednom periodu.

Kovačević je govorio o tome koliko je pandemija koronavirusa uticala na muzičku industriju, podstičući na neki način i agente i izvođače da razmišljaju iznad “fizičkog”, otvarajući put ka virtuelnom i otvarajući vrata velikim mogućnostima u Metaversu.

Fanovima iz svih krajeva sveta tako se za sada otvara mogućnost da u budućnosti koncerte svojih omiljenih izvođača posmatraju iz prvih redova u virtuelnom svetu i dožive iskustvo koje možda nikada ne bi - naveo je Dušan Kovačević samo jedan od mnogobrojnih primera koristi Metaversa.

Piše:
Pošaljite komentar