Krenula kampanja „Blokiraj mržnju.Podeli ljubav"
BEOGRAD:Svaki pojedinac ima važnu ulogu u odgovoru na govor mržnje pozitivnim govorom i uzajamnim poštovanjem, jedna je od ključnih poruka zajedničke kampanje Evropske unije i Saveta Evrope „Blokiraj mržnju. Podeli ljubav!“ koja je predstavljena u Beogradu.
Cilj je borba protiv različitih oblika govora mržnje usmerenih na određene zajednice i pojedince u Srbiji, posebno one iz osetljivih i manjinskih grupa.
Ovo je pravo vreme da svi u Srbiji blokiraju mržnju i podele ljubav, rekao je u pozdravnoj reči Tobijas Flesenkemper, šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu.
Danas Savet Evrope obeležava 73. godišnjicu osnivanja, a Flesenkepmer kaže da je to pravi trenutak da podseti na to da su poštovanje različitosti i jednakosti pravi uslovi za evropsko jedinstvo i demokratiju, što ova kampanja podržava.
Verena Tejlor, direktorka Kancelarije Generalnog direktorata za programe Saveta Evrope, pozvala je učesnike da se pridruže ovoj kampanji, te poručila da je za to potrebno veoma malo, a to je da umesto deljenja i objavljivanja sadržaja kroz koje se propagira mržnja poštujemo jedni druge.
Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, rekao je da samo zato što dolazi kroz reči, govor mržnje nije ništa manji napad i ne nosi manje posledice.
Rečima ili slikama, onlajn ili oflajn, to je i dalje oblik napada, agresije i neopravdanog čina protiv ljudskih prava i sloboda. Povređuje ljude, izaziva duboku ljudsku patnju i lako može dovesti do fatalnih ishoda. Ipak, to je svakodnevna realnost širom sveta, ubrzana onlajn sferom, koja zahteva snažne zajedničke napore i institucija i pojedinaca u borbi protiv nje, rekao je Žiofre.
Dodao je da Srbija nije imuna na takvu realnost, sa govorom mržnje i diskriminatorskom terminologijom, koja se često koristi i toleriše u medijima i kojom se retko bave regulatorni organi ili tužioci, kao što je navedeno u prethodnom izveštaju o napretku.
Ova pojava je bitka koju treba da vodimo zajedno, bitka u kojoj svaki pojedinac može da izvrši ogroman uticaj. Kao korak u tom pravcu, Evropska komisija je zajedno sa Fejsbukom, Tviterom, Jutjubom i Majkrosoftom 2016. godine objavila „Kodeks ponašanja u borbi protiv nezakonitog govora mržnje na internetu, ukazao je Žiofre.
Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije, rekla je da govor mržnje nije sloboda govora i poručila da su kampanja koja je pokrenuta, ali i svi zakoni koje je Srbija donela veliki prilog izgradnji kulture ljudskih prava u Srbiji.
A koliko ćemo biti uspešni u njoj, zavisi od svih nas, rekla je Čomić.
Kampanja „Blokiraj mržnju. Podeli ljubav!” će se odvijati onlajn, preko stranica na društvenim mrežama, kao i kroz javne događaje.
U ove aktivnosti bice uključene istaknute javne ličnosti, institucije i aktivistkinje/aktivisti, koji će kroz lična iskustva, svedočenja i razmenu dobrih praksi promovisati različitost i ravnopravnost u Srbiji i regionu.
Ambasadorke i ambasadori kampanje protiv govora mržnje u Srbiji su istaknute javne ličnosti iz sveta glume Milena Radulović, Sandra Silađev, Miloš Timotijević i Slaven Došlo. Takođe, ovu kampanju su podržale i mlade ambasadorke Andrijana Nikitović, Teodora Cekić i Anđa Stanojković.
Svi oni podržali su kampanju jer veruju da zajedno možemo napraviti pozitivnu promenu i postati inkluzivnije i ravnopravnije društvo nego što smo to danas.
Kampanja u okviru projekta „Promocija različitosti i ravnopravnosti u Srbiji“ deo je zajedničkog programa EU i SE „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022“.