Autorka Tamara Burević o jubileju edukativne emisije „Akademac” na RTV
„Imamo dovoljno arhive za lepu retrospektivu desetogodišnjice emisije „Akademac” i ponosni smo na nju, te ćemo ceo april posvetiti ovom jubileju i na neki način tim prvim koracima”, rekla je Tamara Burević, urednica i autorka ove edukativne emisije na Radio-televiziji Vojvodine na početku našeg razgovora o jubileju programa koji je čitavu deceniju promovisao čitalaštvo, obrazovanje, znanje, kulturu, kulturu sećanja i pravo u svim svojim oblicima, subotom od 12.55, na prvom programu RTV-a.
Šta je najteži deo posla u kome je primarna edukacija koja je toliko retka na našim TV programima?
- Ništa nije teško što ima veze sa novinarstvom i emisijom „Akademac”. Pre bih rekla da postoje izazovi jer komercijalne televizije sa nacionalnom pokrivenošću ne vide mlade kao svoju publiku. Ne čudi stoga da mladi prate sadržaje koji sami proizvode. Ja tu vidim najveći izazov, kako ih vratiti pomalo prevaziđenom mediju za njih - televiziji.
Format emisije je takoreći išao u korak s vremenom, menjao u skladu s dolaskom novih medija?
- Nismo se zavetovali da će „Akademac” biti zakucane forme. Menjali smo je od studentske sobe, do debate i nazad jer od početaka imamo svest da emisija ne treba da postoji samo na televiziji. I zaista, serijal „Akademac” lako ćete pronaći na sopstvenom Jutjtub kanalu, na Instagramu, na Fejsbuku ali i na sve popularnijem Tiktoku.
Koje teme interesuju naše akademce?
- To je široka lepeza tema, najčešće su to one iz sfere psihologije ali i one iz društvenih ne zaostaju. Mlade interesuje mobilnost, budućnost, posao, veštačka inteligencija i uopšte svi oblici rada na ličnom razvoju. Kada smo kolega reditelj Manuel Srbin i ja počeli sa realizacijom serijala, nismo ni slutili da stižu asertivno-automatizovana vremena, vremena sivijeva, brendiranja, mreža, učenja na daljinu a zajednički imenilac nabrojanom je jedna vrsta površnosti. Želeli smo da napravimo program koji može da zagrebe dublje, da se stvari otpakuju i razgrade da se zajedno sa studentima dođe do nekog zaključka.
Temelj serijala se bazira na sintagmi da je znanje moć. Favorizujemo nauku, stručnjake, ideje, dela, inovacije i prevenciju u svim segmentima života jednog studenta i tako 10 godina. Nebitno je da li je koncept debate ili razgovora u studiju jer je bitna suština, odnosno kakve poruke se šalju mladima.
Rođendanska emisija
Značaj poruka koje u etar šalju javne ličnosti, tema je emisije u kojoj se zvanično obeležava 10 godina emitovanja emisije „Akademac”. Da li su poruke samo izgovorene reči ili i same aktivnosti ličnosti koje mladi vide kao svoje uzore? U emisiji govore Ivan Knežević, montažer, scenarista izuzetno popularnih serijala i filma „Heroji radničke klase“i Ana Bojović, novinarka informativnog programa RTV-a, nekadašnje zaštitno lice „Akademca”. U delu rezervisanom za rubriku emitovaće se retrospektiva izjava glumaca koji su gostovali u emisiji tokom protekle decenije. Režiser je Nedeljko Budak, a voditelji su Milica Stolica i Miloš Kuvelja.
Ko su bili najzanimljiviji gosti i šta ste sve od njih naučili?
- U emisiji smo ugostili preko 350 sagovornika i da je barem stotinu imalo ozbiljan uticaj i preispitivanje, ne samo kod studenata nego i šire, dovoljno je. Dragoceno je što se svi rado odazivaju, a težina izgovorenog je uvek veća kada stigne od javnih, ostvarenih lica.
Naši biseri nisu samo gosti nego i voditelji „Akademca”. Petnaestoro studenata je prošlo kroz emisiju za ovih deset godina i svako je dao neki svoj mali pečat istovremeno odnoseći sa sobom neke postulate koje smo zajedno gradili i postavljali.
Kao neko ko je na RTV zaposlen preko tri decenije, kako ocenjuje obrazovni program na domaćim kanalima?
- Spadam u generaciju koja je odrasla uz kvalitetan obrazovni program na JRT. Imala sam par sjajnih urednika poput Đorđa Fišera i naša arhiva je puna dragocenosti iz tog segmenta programa. Čini mi se da vlada mala kriza ideja na tom polju jer istinsku konkurenciju zapravo i nemamo što je tužno.
Snežana Milanović