Na listi čekanja u gerontološkim centrima oko 200 zahteva
Kako bi pokušali da prevaziđu nedostatak obučenog osoblja za negu, uz produkovanje kvalitetnog kadra za buduće vreme, zaposleni stručni radnici i saradnici Gerontološkog centra “Novi Sad” osmislili su program obuke za negovateljice, kaže za „Dnevnik” direktorica te ustanove Slavica Škrbić.
Po njenim rečima, akreditovan je prošle godine od strane Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, a ove godine počinju sa realizacojom. Direktorica objašnjava da je jedan od najvećih izazova u protekloj godini za ustanove socijalne zaštite očuvanje zdravlja korisnika tokom trajanja epidemije kovid-19.
– U cilju zaštite korisnika, aktivno se sprovodila imunizacija korisnika i zaposlenih, tako je 98 odsto korisnika primilo obe doze vakcine, dok je 90 odsto njih primilo i buster doze – kaže je Slavica Škrbić. – Vakcinisano je i 83 odsto zaposlenih sa dve doze vakcine, a 82 odsto primilo je treću dozu, te je uz sprovođenje svih preporuka i instrukcija resornog Ministarstva rezultat taj da smo sprečili pojavu epidemije u ustanovi socijalne zaštite. Sve u cilju prevencije širenja zaraze kovid-19, organizovan je i rad u svim službama ne bi li se minimizirao rizik od ugrožavanja zdravlja korisnika i zaposlenih. Zato je novosadski Gerontološki centar lane dobio Sertifikat o uspešnoj primeni mera za sprečavanje pojave i širenja zarazne bolesti kovid-19.
Po njenim rečima, ustanova je organizovala 5.116 poseta srodnika i 1.031 video poziva, ne bi li održali porodične veze i kontakte, s tim što su posete bile omogućene u posebnim prostorijama. Korisnici su redovno koristili mogućnost dnevnih izlazaka, kao i izlazaka sa noćenjem, uz primenu svih epidemioloških mera i saglasnost Ministarstva. Klubovi za starije su otvoreni od septembra 2020. godine i svih 19 je aktivno radilo, uz poštovanje epidemioloških mera i prisustva članova,u zavisnosti od kvadrature prostora. Prošle godine je ponovo pokrenuta i usluga Dnevnog boravka i dostupna je korisnicima ukoliko su imunizovani sa najmanje dve doze vakcine protiv koronavirusa.
– Na smeštaju u domovima je 730 korisnika, dok se oko 200 zahteva nalazi na listi čekanja – objašnjava naša sagovornica. – Najviše se čeka za apartmane u Domu na Limanu, koji se rekonstruišu, dok je lista čekanja podugačka i za smeštaj u jednokrevetne i dvokrevetne stacionare, kao i za odeljenje za smeštaj dementnih korisnika, kao i prethodnih godina. Određeni broj korisnika odlaže smeštaj do završetka epidemije i potpunog ukidanja mera. Na dnevnom nivou, usluge pomoći i nege u kući koristi blizu 250 osoba i dostupne su odraslim i starijim osobama koje imaju ograničenja fizičkih i psihičkih sposobnosti, usled čega nisu u stanju da nezavisno žive u svojim domovima, bez redovne pomoći u aktivnostima dnevnog života, nege i nadzora. Bitno da su sa teritorije Novog Sada. Da bi ostvarili pravo na te usluge, neophodno je da se podnese zahtev u Centar za socijalni rad Novog Sada, u Zmaj Ognjena Vuka 13.
Što se tiče građevinskih radova i nabavke opreme, direktorica Slavica Škrbić objašnjava da je lane Gerontološki centar „Novi Sad“ investirao 79.130.113 dinara. Od toga je 48.545.283 dinara dobijeno od Minstarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, od Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova 20.174.665 dinara, a učestvovala je i Gradska uprava za socijalnu i dečiju zaštitu sa 10.410.163 dinara.
– Nabavljena je Centrala za dojavu požara u objektu Doma Novo naselje – ističe Škrbić. – Zamenjene su podne PVC obloge u delu objekta Liman i ugrađen je nov hidrocel. Nabavljen je aparat za dezinfekciju vazduha u prostorijama za posete korisnika, a urađena je i rekonstrukcija gasne instalacije u kuhinji na Novom naselju. Nastavili smo sa nabavkom opreme koja nedostaje, te je kupljeno 11 bolničkih kreveta sa antidekubitalnim dušecima i 100 blok kuhinja za apartmane korisnika. Kupljena su dva kipera na gas od 100 litara, parno konvekcijska peć-konvektomat na struju i ostali neophodan materijal za kuhinju, kao i 12 novih računara i tri laptopa. Nadograđena je i softverska aplikacija. Investirano je u klubove za starije i odrasle, te je u Klubu „Kosta Šokica” urađena rekonstrukcija krova sa zamenom krovnog pokrivača, dok je u Klubu na Novom naselju urađena sanacija podne ploče sa zamenom podne kamene obloge. Uloženo je u tehničku opremu i nameštaj za klubove “Radnički“, „23 oktobar“ i „Kosta Šokica“.
Gerontološki centar „Novi Sad“lane je nastavio sa adaptacijom objekta Doma u Futogu, a u stacionaru zgrade Dvorac u prizemlju, urađena je nova podpodna kanalizacija i sanitarni čvorovi kao i pothodnika. Nabavljen je i ugrađen novi savremeni gasni generator toplote za potrebe grejanja objekata u krugu Doma u Futogu. Radovi na energetskoj sanaciji Doma na Limanu su započeti u julu 2020. godine sa lamelom E i to je završeno prošle godine. Pri kraju su radovi na A lameli, a završen je postupak za izradu projektno-tehničke dokumentacije i idejni projekti za investiciono održavanje Doma na Novom naselju.
– Pokrenut je postupak za izradu projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju novog objekta Prihvatilišta, u saradnji sa Gradskom upravom za dečju i socijalnu zaštitu. Ove godine planira se nastavak radova na rekonstrukciji objekta Doma na Limanu. Ustanova će nastaviti sa nabavkom medicinske opreme, pre svega, medicinskih bolničkih kreveta za korisnike smeštene u stacionaru - naglašava Slavica Škrbić.
U Prihvatilištu za odrasle i starije, koje se nalazi u Futogu, kao zaseban deo doma, trenutno boravi 56 korisnika, a ono je jedna od radnih jedinica sistema socijalne zaštite, koje radi u okviru Gerontološkog centra “Novi Sad”, po principu domskog smeštaja. Tu dolaze korisnici po uputu Centra za socijalni rad, koji procenjuje da li je smeštaj opravdan. Zbog trenutne epidemiološke situacije, pre prijema, korisnik mora imati negativan PCR test, koji se prosleđuje Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Prihvatilište pruža usluge prihvata, kao i privremenog ili potpunog zbrinjavanja lica koja se nađu u stanju socijalne potrebe, sve do njihovog zbrinjavanja u neku od ustanova socijalne ili zdravstvene zaštite ili vraćanja u porodicu.
Na dnevnom nivou u proseku, oko 30 korisnika prođe kroz Svratište za beskućnike, koje se nalazi u Futoškoj 46, i koje radi 365 dana, od 7 do 19 časova, uz poštovanje epidemioloških mera. Njegova funkcija se ogleda u pružanju adekvatne i blagovremene pomoći licima koji se nađu u stanju trenutne socijalne potrebe. To podrazumeva higijenske usluge, ishranu, suvi obrok i topli napitak. Korisnicima koji nisu sa teritorije Grada, pomogne se tako što se kontaktira nadležni centar, kupuju im se autobuske karte i upućuju se u nadležno mesto prebivališta.
I. Bakmaz