Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Zejtina će biti dvostruko više nego što nam treba

28.03.2022. 09:09 09:13
Piše:
Izvor: Žetva suncokreta Foto: Dnevnik.rs

Ukrajina je najveći svetski proizvođač semena suncokreta i izvoznik suncokretovog ulja, pa je najava da bi površine pod ovom uljaricom u setvi koja je počela tamo, mogle biti umanjene za čak trećinu zabrinula potrošače širom sveta.

Novinske agencije prenele su da bi setvene površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu u 2022. na najniži nivo u poslednjih 13 godina, na oko 4,2 miliona do 4,4 miliona hektara, odnosno za 35 posto u odnosu na nivo iz 2021. godine, objavio je APK - Inform u sredu uveče. -Ovo smanjenje je posledica toga što je veliki deo borbi u toj zemlji koncentrisan u glavnim regionima za uzgoj suncokreta - navela je konsultantska kuća.

I Ukrajina i Ruska Federacija izuzetno su značajni proizvođači i izvoznici suncokreta i suncokretovog ulja, ali i drugih poljoprivrednih kultura. Zato zbog njihovog sukoba u celom svetu vlada strah od nestašice hrane. Na televizijskim ekranima već gledamo slike iz radnji da nema osnovnih životnih namirnica nastalih zbog prekomerne kupovine radi stvaranja zaliha. Kod nas toga nema. Prodavnice su pune i hrane ima dovoljno, ne fali nijedna namirnica. Tako je bilo i za vreme sankcija i bomabardovanja SRJ, imali smo dovoljno hrane.


Suncokret lane bio 65,6 dinara

- Produktna berza Novi Sad sada nema u ponudi suncokret - kazao je direktor Miloš Janjić za “Dnevnik” i podsetio da je na početku trgovanja sa suncokretom krajem avgusta 2021. godine uljarica koštala 60,7 dinara, ali da je već početkom oktobra vredela 65,6 dinara kilogram. - Ukrajina, ali i Rusija su izuzetno značajni proizvođači i izvoznici suncokreta i suncokretovog ulja. Nedostatkom njihove ponude će sigurno cena ostati na visokom nivou, ali je teško bilo šta predviđati kada su u pitanju cene i obim prometa – rekao je direktor.

Sve cene su otišle gore, naveo je Janjić, i sigurno je da će se poljoprivrednici u setvi voditi cenama useva i praviti kalkulacije da seju manje zahtevne biljke da bi uštedeli na đubivu i gorivu, a s druge strane lepo zaraditi u žetvi.


A kako će biti ubuduće u pogledu snabevenosti kod nas u uslovima kada već mesec dana traje rat između Ruske Federecije i Ukrajine i ekonomskih sankcija koje su EU i SAD uvele RF, teško ko može tačno predvideti. Do sada smo imali hrane za nas i za izvoz.

Mada je Vlada Srbije za svaki slučaj, da bi osigurala dobru snabdevenost i zaštitla potrošače od poskupljenja, uvela dve mere. Privremeno je zabranila izvoz rafinisanog suncokretovog ulja, uz druge poljoprivredno–prehrambene proizvode bitne za ishranu stanovništva. Iz novembra 2021. godine na snazi je Uredba kojom je, uz osnovne namirnice, ogrničila i cenu ulja, pošto su zbog skoka cene goriva naglo počele da poskupljuju. Litar sada košta, u proseku, oko 200 dinara.

Direktorka Poslovne zajednice “Industrijsko bilje“ Olga Čurović kaže za “Dnevnik” da nije dovoljno samo da se poseje suncokret već je značajno i da se usev skine. – Sve zavisi od toga dokle će sukob trajati. Već sada se prave analize u svetu da će proizvodnja suncokreta pa i ulja biti prepolovljena. Hrana će biti skupa, ne samo zato što će biti umanjene površine pod primarnim poljoprivrednim kulturama u Ukrajini, već i zbog skupog veštačkog đubriva i nafte koji su svuda poskupeli - navela je direktorka Čurović.

Ona kaže da je za domaće potrebe potrebno oko 100.000 tona ulja, a da godišnje domaće fabrike prerade od 500.000 do 600.000 tona suncokreta i proizvede oko 180.000 tona suncokretovog ulja. Ukoliko ove godine bude posejano više nego prethodnih sezona  i vreme posluži može s očekivati i rekord veći od ovih 180.000 tona zejtina.

Očekuje se da u aprilu suncokrta bude posejano na 250.000 hektara, više nego lane kada je zauzeo od 225.000 do 230.000 hektara. U žetvi smo imali prinos od 3,1 tone po hektaru. Razlozi za veće interesovanje ratara za ovu uljaricu treba tražiti u dobroj ceni suncokreta koji je u žetvi koštao oko 61 dinar i što suncokret dobro podnosi sušu, a upravo je takva bila lanjska godina.

Z. Delić

Autor:
Pošaljite komentar