Moba u Deronjama kod Odžaka: Ženske ruke kaleme lubenice
DERONJE: Porodično gazdinstvo Aleksandre i Nenada Nerića iz Deronja u svom plasteniku proizvešće ove godine lubenice na nekih sedam hektara.
Za to je potrebno iskalemiti bar 1.200-1.300 biljaka da bi se dobilo hiljadu dobrih sadnica lubenice. Kalemljenje je pipav posao, traži veliku pažnju i zato se u mobu okupljaju žene koje sve imaju svoja gazdinstva, pa pomažu jedne drugima.
Proizvodnja lubenica započinje proizvodnjom kvalitetnog rasada. Kalemljenje ili pelcovanje lubenica na tikvu i rasađivanje u tunele je tehnologija koja je dobro poznata u Deronjama i primenjuje se već 25 godina. Proizvodnja je tako nešto skuplja u odnosu na klasičnu, ali se postiže bolji kvalitet i veći prinos.
Posao je pipav i potrebna je velika pažnja jer se kalemljenje radi sa mladim sadnicama, a ženske ruke su lake i precizne.
– Tikva se uzima sa korenom i napravi se rez po sredini, nekih centimetar do dva, zatim se uzima lubenica kojoj je odsečen koren, zašilji se sa obe strane žiletom kako bi lakše ušla u podlogu od tikve, tako da se rezane površine spoje. Spojno mesto se zaštiti komadićem folije i učvrsti spajalicom za papir, da se sokovi tikve i lubenice spoje i da se kalem primi – objašnjava Aleksandra Nerić iz Deronja.
Proces kalemljenja sastoji se od nekoliko radnji, a svaka od njih je jednako važna za dobijanje kvalitetnog sadnog materijala.
– Kada je lubenica ispelcovana sadi se u čašu i prenosi u plastenik gde se dodatno pokriva sa nekoliko slojeva agrila kako bi ostala zasenčena i lakše se primila. Potrebno joj je nekih sedam do deset dana da se prilagodi na uslove u plasteniku – kaže Dušica Čerubyić iz Deronja.
Lubenice koje se kaleme krajem februara i početkom marta spremaju se za najraniju proizvodnju. Deronjčani kažu da se u njihovom selu u vreme kalemljenja proda nekoliko miliona spajalica za papir. Kalemljenjem se obezbeđuje veći prinos, ali nije zanemarljiva ni činjenica da se tako dobijaju sadnice koje su otpornije na bolesti i niske temperature.
– Lubenica se kalemi na tikvu zbog toga što tikva ima otporniji korenov sistem. Prvenstveno je otporan na hladnoću i zato te lubenice mogu ranije da se zasade na njivu – kažu naše sagovornice.
Dušica Čerubdžić, Suzana Kalić, Biljana Danilov, Ljubica Todorović, Aleksandra Nerić i Mirjana Marić su potpuno ovladale veštinom kalemljenja lubenica. Ova dobro uigrana ekipa posao obavlja u dobrom raspoloženju.
– Počnemo krajem februara i završavamo tamo negde krajem aprila, jer se lubenice sade i stižu u etapama. Mi to zajedno sve odradimo i onda posle gledamo kako će sve to da se završi na njivi i nadamo se najboljem – kaže Ljubica Todorović.
Žene koje zajedno ovde rade 15 godina imaju svoja gazdinstva, dobro im ide i lepo se slažu.
- To je moba kod nas, idemo jedne kod drugih. Posao je pipav i treba da se radi u pozitivnom okruženju, sa ljudima koji ti prijaju i sa kim se družiš. Ja sam kao najmlađa ovde zadužena za šalu, da se one smeju i da nam bude interesantno – ispričala je Dušica Čerubyić.
V. H.