Dodik: Za RS ne postoji zakon o zabrani negiranja genocida
BANJALUKA: Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik istakao je da za Republiku Srpsku ne postoji "zakon o zabrani negiranja genocida", koji je nametnuo bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, te da će republičke institucije zaštiti svakog protiv koga budu pokrenute istrage i procedure u tom smislu.
Dodik je novinarima rekao da nije dobio poziv na saslušanje zbog kršenja ovog zakona, te da se neće odazvati ukoliko ga dobije, prenele su banjalučke "Nezavisne novine".
U Srpskoj taj zakon ne važi i ne primjenjuje se. Tako je odlučila Narodna skupština i to niko ne može da poništi, pa ni Kristijan Šmit, visoki predstavnik kojeg Republika Srpska ne priznaje. On je individualno lice. Ako to uradi, tužićemo ga na sve strane sveta, kazao je Dodik.
On je napomenuo da je ideja bila da se kroz priču o zabrani negiranja genocida otvori široko polje za političku diskvalifikaciju Republike Srpske i srpskog naroda, u smislu da je to "genocidni narod i genocidna tvorevina".
I da se jednog dana kroz medijsku propagandu dođe do situacije da treba ukinuti Srpsku, jer ne može da postoji nešto što je genocidno. Ako imaju poštenu nameru, a ne tu, onda će prihvatiti onaj zakon koji smo mi predložili, a to će biti test i našeg daljeg učešća u radu u zajedničkim institucijama, rekao je srpski član Predsedništva BiH.
Dodik je naveo i da je Republika Srpska svoj odnos prema nametnutom Inckovom zakonu odredila kroz zaključke Narodne skupštine Srpske i odlukom da se na zajedničkom nivou učestvuje samo kada su na dnevnom redu pitanja od interesa za Srpsku.
To poštujemo, što smo i pokazali na prošloj sednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, gde smo glasali za razvojne projekte Srpske, a nismo oštetili ni Federaciju BiH, jer je bio jedan projekat iz tog entiteta. Sva druga pitanja nisu dobila našu podršku, istakao je Dodik.
On je ocenio apsurdnom situaciju u kojoj međunarodna zajednica napada vlast u Srpskoj jer ostaje dosledna odlukama i ne učestvuje u radi institucija na BiH nivou, dok opozicija iz Srpske govori da su zaključci prekršeni.
Kome je tu verovati? Ko laže? Da li ovi iz opozicije ili oni tamo? Jedino se mi ponašamo dosledno u tom pogledu i nastavićemo tako, naglasio je Dodik.
On je potvrdio da će biti podržani svi razvojni projekti, dok rešavanje političkih pitanja isključivo zavisi od toga kada će biti sklonjena iz pravnog prometa "brljotina zadnjeg visokog predstavnika".
Posle njega nema visokog predstavnika u BiH, jer ovaj koji se sad tako predstavlja nije imenovan na tu funkciju kako je predviđeno, rekao je Dodik.
On je svima koji visokog predstavnika pozivaju na delovanje poručio da Republika Srpska neće poštovati njegove odluke.
Šta može da uradi? Da zabrani politički rad Miloradu Dodiku i da kaže da me isključuje iz Predsedništva? Eto, neka urade ako misle da im to rešava problem. Mislim da ne rešava, jer problem nije Milorad Dodik. Problem je njihova iluzija da mogu da podvalama urušavaju naše institucije, smatra Dodik.
Objasnio sam Borelju da RS brani ustavni poredak u BiH
Srpski član Predsedništva BiH izjavio je ranije danas da je visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepu Borelu u telefonskom razgovoru, koji je trajao gotovo sat i po, uspešno objasnio da Republika Srpska brani ustavni poredak u BiH i ne ruši ga, kako se tvrdi.
Dodik je objasnio da je u jučerašnjem telefonskom razgovoru pozvao Borelja da dostavi dokaz o tome kako RS ruši Ustav.
Osnovna pitanja koja su bila u fokusu jesu stereotipi koji su prosuti u vezi sa terminima kako mi rušimo Ustav BiH, što naravno nije tačno. Gde piše da BiH ima pravo na pravosuđe? Ako to ima, mi smo spremni da prihvatimo tu argumentaciju, rekao je Dodik novinarima, prenosi RTRS.
Dodik je Borelju juče poručio da nigde nema stava da je BiH nadležna za pravosuđe, osim u delu Ustavnog suda BiH i da zato Republika Srpska ima pravo da se prilagodi ustavnom sistemu BiH.