Od 14. februara izložba "Fotografije `Dnevnika` kao svedočanstvo najznačajnijih dešavanja"
Izložba fotografija iz arhive lista „Dnevnik” - „Novi Sad - Novosađani” biće otvorena u ponedeljak, 14. februara, u 13 časova u Istorijskom arhivu grada (Filipa Višnjića 2a), a građani će moći da je pogledaju bar naredna tri meseca.
Postavku čini 17 segmenata, u okviru kojih je prikazano kako je uži centar grada izgledao u prošlosti, kako su nastali pojedini delovi grada, kako je izgledao saobraćaj, Petrovaradinska tvrđava, kej, mostovi i mnogi drugi više ili manje poznati simboli Novog Sada.
Kako objašnjava direktor Istorijskog arhiva Petar Đurđev, na izložbi će biti prikazana dešavanja u Novom Sadu u poslednjim decenijama 20. veka, a ideja je da bude predstavljeno sentimentalno putovanje kroz period dinamičnih promena u Novom Sadu. Najveća vrednost izložbe je to što su na fotografijama prikazane generacije koje su stvarale i gradile Novi Sad, ali i kako se grad menjao i koliko su to bila dinamična vremena.
- Najuverljiviju predstavu o generacijama naših prethodnika imamo zahvaljujući fotografijama. Za istoriju Novog Sada pose-
bno je značajna zbirka fotografija koja je nastala u radu foto-reportera najznačajnijeg pokrajinskog lista – “Dnevnika”. List ne samo da je svojim pisanjim obeležio sve ono što se dešavalo u Novom Sadu u poslednjih sedam decenija, već i kroz bogatu foto-dokumentaciju čuva sećanja na plejadu sjajnih fotografa koji su radili u tom mediju, kao i na razvoj našeg grada - ističe Đurđev.
Prema rečima Đurđeva, prvobitna ideja bila je da građani dostave fotografije iz privatne arhive, ali zahvaljujući odličnoj saradnji gradskog Arhiva i “Dnevnika” odlučeno je, ipak, da građanima bude predstavljen rad foto-reportera našeg lista, koji izlazi već skoro osam decenija.
- Izložbom želimo da podsetimo građane na značaj kulturnog nasleđa kroz fotografiju, koja je bitna za beleženje istorije grada - pojašnjava Đurđev. - Lokalna istorija je polazna tačka koja nam omogućava da razumemo složenije i veće procese. Istorija grada je istorija civilizacije. Bez poznavanja dešavanja na lokalu nemoguće je shvatiti širinu konteksta civilizacijskih i istorijskih procesa jer sve se, u suštini, odvija kroz svakodnevni život.
Đurđev smatra da će izložba privući pažnju generacija iz 60-ih, 70-ih i 80-ih godina prošlog veka i to zbog emocija koje fotografije mogu da probude u njima, dok će mladi imati priliku da vide na koji način je Novi Sad menjao svoj izgled i rastao i kako se u njemu živelo.
Izložba je rezultat saradnje lista “Dnevnik” s Istorijskim arhivom grada Novog Sada, uz podršku kompanije “Neoplanta”.
S. Kovač
Foto: arhiva Dnevnika