Mladima šansa kroz stručnu praksu i pripravnički program
U protekloj godini, Filijala Novi Sad Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) je sve programe i mere aktivne politike zapošljavanja realizovala u planiranom obimu.
Kako je za “Dnevnik” rekla v. d. direktora Filijale Novi Sad NSZ Tatjana Vidović, kod većine programa su planirane kvote i premašene, usled povećanog interesovanja poslodavaca i nezaposlenih. Programima NSZ, koji podrazumevaju finansijske podsticaje za zapošljavanje, ukupno je obuhvaćeno 1.022 lica sa evidencije Filijale Novi Sad, za šta je izdvojeno 290 miliona dinara.
– Posebno bih istakla veliko interesovanje nezaposlenih za subvencije za samozapošljavanje, što je rezultiralo sa više od 500 podnetih zahteva po Javnom pozivu NSZ za ovaj program podrške – kazala je naša sagovornica. – Odobreno je 147 subvencija kojima smo pomogli pokretanje privatnog posla u vrlo širokom i različitom spektru, od intelektualnih, uslužnih do proizvodnih delatnosti.
Vidović je naglasila i rezultate postignute kroz mere namenjene mladima – priliku za sticanje prvog radnog iskustva u struci dobilo je 133 mladih kroz program stručne prakse, 130 mladih kroz program pripravnika sa visokim obrazovanjem i 32 mladih kroz program pripravnika sa srednjim obrazovanjem.
– Jedan od naših prioritetnih zadataka je da odgovorimo na tražnju poslodavaca za specifičnim znanjima i veštinama koje očekuju od kandidata za posao, a najčešći problem koji ističu poslodavci je nedovoljan stepen praktičnih znanja nezaposlenih – rekla je ona. – Pokušavamo da nadomestimo nedostatak realizacijom obuka na zahtev poslodavca i kroz program sticanja praktičnih znanja, gde se NSZ snosi troškove obučavanja za praktičan rad nezaposlenih kod poslodavca određeni vremenski period, nakon čega, nezaposleni sa novim veštinama ostaju u radnom odnosu.
U ovom ciklusu programa “Moja prva plata” uključeno je 350 mladih kod 230 poslodavaca iz Novog Sada. Najviše mladih angažovano je na radnim mestima trgovaca, administrativnih radnika, saradnika prodaje, elektrotehničara, programera, mašinskih inženjera, tehnologa, ekonomista, pravnika i saradnika u ljudskim resursima.
Kroz ta dva popularna programa lane je 85 nezaposlenih dobilo priliku da dođe do zaposlenja, a na zahtev poslodavaca realizovane su i obuke za operatera mašinske obrade, šivača u auto-industriji, izradu elektronskih snopova u auto-industriji, pakera i radnika u grafičkoj doradi za lica sa invaliditetom.
– Sa posebnom pažnjom smo se posvetili poboljšanju uslova rada i podsticanju zapošljavanja osoba sa invaliditetom, kao jedne od najugroženijih kategorija na tržištu rada – kazala je Vidović. – Uz različite finansijske podsticaje, obezbeđeno je zapošljavanje ili privremeno radno angažovanje 181 osobe sa invaliditetom.
– Prateći trendove, želimo da digitalizujemo što više naših usluga i učinimo ih pristupačnijim našim klijentima – naglasila je Vidović. – Vrlo brzo smo reagovali u situaciji izbijanja epidemije i omogućili da naše osnovne usluge, poput prijavljivanja na evidenciju, podnošenje zahteva za novčanu naknadu i za apliciranje za programe aktivne politike zapošljavanja, kao i izdavanje uverenja, budu dostupne i elektronskim putem, a pored toga, prvi put smo organizovali virtuelni sajam zapošljavanja i stavili u funkciju novi, unapređeni sajt NSZ, koji radi na staroj adresi – njnjnj.nsz.gov.rs
Od ove godine, dizajnirana je i u upotrebi nova onlajn platforma na kojoj su dve najpopularnije obuke – obuka za preduzetništvo i za aktivno traženje posla, na srpskom i na romskom jeziku.
– Time smo omogućili dostupnost ovih usluga većem broju nezaposlenih, uz napomenu da će moći sami da odaberu koji način im više odgovara jer će se obuke i dalje održavati i uživo u našim prostorijama – rekla je ona.
Prema rečima naše sagovornice, svi programi se stalno analiziraju, kako bi se svake godine prilagođavali potrebama nezaposlenih i poslodavaca, a svaki od njih je usmeren na rešavanje problema na tržištu rada, bilo da je to zapošljavanje teže zapošljivih kategorija nezaposlenih, podrška podsticanju preduzetništva, sticanje praktičnih znanja nezaposlenih ili usklađivanje ponude i potražnje na tržištu rada.
– Zadovoljni smo rezultatima aktivne politike zapošljavanja jer se nezaposlenost iz godine u godinu smanjuje, a više od 60 odsto mladih koji se uključe u program stručne prakse, nakon završetka programa, ostanu da rade kod poslodavca kod kojeg su bili na praksi ili u roku od šest meseci pronađu posao kod drugog poslodavca – istakla je ona. – Više od 90 odsto preduzetnika koji su pokrenuli svoj posao uz subvencije za samozapošljavanje, opstane i u drugoj godini poslovanja nakon isteka ugovorne obaveze sa NSZ. Dobre rezultate beležimo i u pogledu obučavanja nezaposlenih za konkretna zanimanja jer se oko 40 odsto onih koji završe neku od obuka, zaposli u roku od šest meseci.
D. Andulajević