Produženi boravak prvi put u šajkaškoj školi
ŠAJKAŠ: Osnovna škola „Isidora Sekulić“ Šajkaš počela je sa realizacijom programa rada produženog boravka, koji je omogućio roditeljima učenika prvog i drugog razreda da njihova deca nakon završetka redovne nastave budu u školi još jedan deo dana, dok su im roditelji na poslu.
Ovaj neobavezni oblik neposrednog vaspitno-obrazovnog rada u Šajkašu je organizovan prvi put, a prema rečima direktorke škole Mirjane Nikolić Mušicki, zainteresovanost dece i roditelja je velika.
- Veliki broj roditelja je tokom anketiranja pokazao zainteresovanost da se njihova deca uključe u program produženog boravka, jer mnogi od njih rade i dobar deo dana provode na poslu. Roditeljima je važno da vreme boravka u školi deca provedu učeći, radeći domaće zadatke, ali da istovremeno ne strahuju za njihovu bezbednost, jer su pod budnim okom učiteljice koja radi samo sa njima. Za decu su pored aktivnosti vezanih za praćenje nastavnog gradiva i izrade domaćih zadataka pripremljene i različite likovne, dramske sportske i muzičke aktivnosti, kao i razne radionice – kaže direktorka.
Cilj produženog boravka, pored brige o deci u vremenu kada nisu na redovnoj nastavi, nije samo da im pomogne u savladavanju gradiva i izradi domaćih zadataka, već da kroz ponudu različitih sadržaja utiče na izjednačavanje uslova učenja i rada za svu decu u školi. Produženi boravak će uticati na razvoj ličnosti i individualnih potencijala deteta, unapređenje socijalnih veština kroz interakciju sa drugom decom, negovaće humanost, ljubav, navike kulturnog ponašanja, kolektivnog i drugarskog duha, toleranciju i radno vaspitanje.
- Sa decom u produženom boravku radi jedna od naših učiteljica, ali su u njen rad i aktivnosti uključeni i učitelji prvog i drugog razreda, nastavnici ruskog i engleskog jezika i stručna služba škole, kako bi rad sa učenicima u produženom boravku bio što kvalitetniji. Rad sa učenicima se odvija u jednom od školskih kabineta koji je u potpunosti prilagođen potrebama učenika za realizaciju svih programa i sadržaja propisanih planom i programom produženog boravka. Deca su nam već prvog dana prenela pozitivne utiske i komentare da im je lepo i da bi voleli da ostanu i sat, dva duže nego što je predviđeno programom, tako da znamo da su zadovoljni i srećni smo što imamo mogućnost da to ove godine priuštimo našim roditeljima i deci – navodi Nikolić Mušicki.
Radno vreme produženog boravka za učenike koji nastavu pohađaju pre podne je od 11.30 do 17.00, a za učenike koji nastavu pohađaju posle podne od 7.30 do 13.15. časova. U okviru produženog boravka organizuje se integrisano učenje i poučavanje, učenje kroz igru, praksu, rešavanje problema, organizovano provođenje slobodnog vremena, izleti, šetnje, boravak na čistom vazduhu i sportske aktivnosti, a sve u skladu sa propisanim merama u borbi protiv koronavirusa i poštovanje epidemioloških mera.
Škola je za realizaciju ovog projekta dobila dozvolu i podršku Ministarstva prosvete, Školske uprave Novi Sad i Opštine Titel, zahvaljujući kojoj sva deca koja učestvuju u programu produženog boravka do kraja školske godine imaju besplatne obroke koje čine užina i ručak.
Tekst i foto: S. Knežević