Novosađani sve češće deci biraju stara imena
Najčešća ženska imena za koja se roditelji odlučuju su: Milica, Sofija, Anđelija, a za dečake Dušan, Đurađ i Petar.
Stiče se utisak da se na velika vrata vraćaju stara imena koja su bila aktuelna i posle Drugog svetskog rata, mada Novosađani biraju i neobična imena za svoje mališane.
Kada je reč o najčešćim imenima koje sugrađani biraju za svoje devojčice, to su, pored nabrojanih i: Maša, Hana, Una,
Lena, Anastasija i Petra. Prethodnih nekoliko godina za dečake Novosađani najčešće su birali i: Aleksa, Strahinja, Mihajlo, Aljoša, Relja, Matija, Rastko, Marko, Filip, Ognjen, Igor, Lav, Viktor i Robert.
Takozvana imena za sva vremena koja se dugi niz godina ponavljaju su: Milica, Sofija, Dušan, Marko, Petar i Strahinja.
Milica je ime koje su Novosađani rado birali za svoju decu i pre Drugog svetskog rata, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Od 1940. godine, pa sve do 2000, najviše je među Novosađankama bilo: Jelena, Marija, Milica, Ljubica, Vesna, Svetlana, Gordana, Jovana... Od 2000. pa naovamo ponavljala su se imena poput: Teodora, Sara i Ana.
Od 1940. godine do 2000. popularna muška imena su bila: Milan, Aleksandar, Zoran, Petar, Slobodan... Od 2000. pa do 2011. godine to su: Luka, Stefan i Aleksa.
Teona, Egzona, Nia, Rejna, samo su neka od neobičnih ženskih imena koja su Novosađani birali za svoje devojčice, a Kozma, Matvej, Gordej Dionis za mališane. Kako saznajemo u Matičarskoj službi, među ženskim neobičnim imenima su: Lira, Adiva, Ajlin, Rija, Daža, Dora, Ira, Nea, Anisija, Kjara. U školskoj klupi za nekoliko godina sedeće: Laviel, Masimo, Janus, Zalan, Timon, Vidak, Alek Vučen i Dren.
Iz Matičarskog zvanja: Andrej obradovao Trivunoviće
U Matičarskoj službi kažu da roditelji većinom dolaze sa već pripremljenim imenima za svoju decu, te da su vrlo retki slučajevi da se o imenu deteta dogovaraju pred matičarom.
- U skladu sa našim Porodičnim zakonom, roditelji imaju pravo da slobodno izaberu ime deteta, ali ne mogu odrediti pogrdno ime, ono kojim se vređa moral ili ono koje je u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine. Kod matičara u Novom Sadu do sada nije bilo ovakvih slučajeva niti sličnih zahteva – kažu u Matičarskoj službi.
Ranijih godina je bio trend da se deci daju imena po uzoru na sportiste i političare. Tako je u jednom momentu bilo Novaka, a pre nekoliko decenija i Sfrjanka, Jugoslava, pa kasnije Slobodana i tako dalje. Poslednjih godina Novosađani ipak nisu davali imena po uzoru na neke od sportista, političara glumaca, bar takvih zahteva u Novom Sadu kažu nije bilo.
Kada je reč o broju rođenih Novosađana 2019. godine ih je bilo 7.925. Od tog broja oko 1.100 su rođeni u inostranstvu. Godinu dana kasnije taj broj je nešto veći, pa je Novi Sad bogatiji za 8.040 mališana. Njih 1.000 je rođeno u inostranstvu. Ove godine rođeno je 8.682 beba, a 1.500 u inostranstvu.
S. Aničić Ilić