ZR: 18 godina zabrane česmovače, a problemu s vodom se ne nazire kraj
ZRENJANIN: Navršilo se 18 godina otkako je, rešenjem pokrajinske sanitarne inspekcije, zbog povećane koncentracije arsena zabranjena za piće i pripremanje hrane voda iz gradskog vodovoda u Zrenjaninu.
Od 20. januara 2004. godine, kada je stupila na snagu ova zabrana, pa sve do danas, građani su organizovali više protesta i performansa, ali najveći problem Zrenjaninaca i dalje nije rešen.
Gradske vlasti, i bivše i sadašnje, od tada su pokušale sa dva investitora da građanima obezbede ispravnu vodu za piće. Međutim, oba pokušaja su neslavno završila. Prvo je sa nemačkom kompanijom „Vasertehnik” potpisan ugovor o izgradnji fabrike vode, i to uoči izbora 2012. godine. Nedugo posle toga ovaj ugovor je poništen, a potpisan je drugi, sa italijanskom kompanijom „Grupo Zilio”. Nekoliko godina je ovaj investitor, koji je izgradio postrojenje za preradu vode, pokušavao da ga stavi u funkciju, ali bezuspešno.
Rad ove kompanije, koja je u međuvremenu menjala vlasničku strukturu i ime, pratile su brojne kontroverze. Kulminacija se dogodila u decembru 2020. godine, kada je došlo do eksplozije u postrojenju, a tom prilikom su dvojica radnika zadobila teške telesne povrede.
Gradski čelnici su nakon toga objavili da je ugovor sa „Fabrikom vode” raskinut, jer investitor nije ispunio obaveze, kao i da se traže nova rešenja. U međuvremenu je Erste banka, kao poverilac, pokrenula izvršni postupak prodaje imovine „Fabrike vode”, kako bi namirila svoja potraživanja.
Postrojenje i prateća oprema su iz trećeg pokušaja prodati preduze}u „Panonijan voter”, registrovanom u Srbiji pre dva i po meseca. Zanimljivo je da su adresa i zakonski zastupnici ove firme istovetni sa preduzećem „Begej voter”, osnovanim pre devet meseci, a koje je javnosti predstavljeno kao ćerka firma arapske kompanije „Metito”, kojoj je poverena izgradnja prečistača otpadnih voda u Zrenjaninu.
Ž. B.