Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OkoTVoko: Virtuelna drama kao medijska sudbina

25.12.2021. 14:01 14:04
Piše:
Foto: Nemanja P./aleksandar filipovic

Jutjuberi, onlajn influenseri ne prestaju da šokiraju domaće medije i javnost.

Prvo je javnost reagovala na smrt Jutjuberke Kike Đukić. I koliko god je je porodica molila za mir, mediji su tu bili da dosole i da uzmu koji klik više na zaista više nego tragičnu komunikaciju. Dovoljno je videti razgovor Kike i Bake Praseta na Prvoj televiziji pa potom odgledati rat koji se vodio na Jutjubu. Što bi moj prijatelj dr Vladimir Jeftić konstatovao: „Koliko smo očajni i slabi? Koliko svoje bitisanje i popularnost na viralnom svetu vezujemo za egzistenciju i samopotvrđivanje? Koliki manjak empatije i senzitivnosti imamo da prepoznamo i pomognemo onima koji su u problemu? Gde je sistem koji sve to prepoznaje i treba da odreaguje? Gde je uloga primarne porodice? Zašto postoji tolika mržnja među nama i potreba da se ista širi? Kopiraju li mladi na mrežama ciljano, taktičko planiranje sukoba i skandala viđenih na TV rijaliti formatima? Ovaj problem prevazilazi viralnu hajku i samoubistvo koje je potom usledilo. Da li se iko zapitao a šta je to činilo tu sirotu devojku toliko vurneabilnom i labilnom da zbog viralne antikampanje takmaca za isti mrežni šer, digne ruku na sebe? Da li se iko zapitao zašto nam je zrelost mladih generacija neprilagođena uzrastu i zašto se masovno povode egom i narcizmom? Narcizam je direktni produkt niskog samopoštovanja a visokog oštećenog ega, prezaštićenih novih generacija, frustraciono veoma nisko otpornih, a time i konstantno nezadovoljnih, depresivnih i žednih sopstvene potvrde u očima publike. Kada se to pomeša sa težnjom mladih da bez truda i obrazovanja steknu mrežnu popularnost a time i laku i brzu zaradu, dobije se tačno ono što se desilo u ovom slučaju. Tragedija u groznici za slobodom sticanja popularnosti i materijalnog bogatstva, vrednostima bez suštine završava svoju sjajno elaboraciju moj kolega, doktor koji prati medije doktor Vladimir Jeftić. Ali stvar se nije završila. Nekad mirni Novi Sad na Svetog Nikolu više nije mirno mesto. Jer se baš Daniel Đukić zabarakadirao i sve to prenosio na društvenoj mreži tik tok uz zvuke turbo folk pesme”.

Inače, Daniel Đukić Duluvra, poznat kao jedan od osnivača humorističnog serijala „Dnevnjaka“, član je Telegram grupe „Nju ejdž četnici“, osnivač je i sajta „Tarzanija”, kao i serijala „Betparačke priče”. Daniel je policiji pustio uživo verziju pesme Baje Malog Knindže „Uličarka i lopov” - tako da smo u ovom slučaju saznali kako će da izgledaju naši mediji budućnosti. Pokušao sam da konstultujem svog prijatelja psihologa Nenada Adamova iz Kikinde i on je samo rekao: „Ovo nema ni na filmu” i uputio me na dramu Dušana Kovačevića „Generalna proba samoubistva”.

Bačen je suzavac, a Jutjuber je odvezen na neko sigurnije mesto. Džaba komentari na portalima kako bi pojedinci njemu dali kramp i motiku. Šta će mu to kad je imao 40.000 pratilaca na instagramu. Mogao je da ima lepe prihode od svog rada na mrežama ali to očigledno nije bilo dovoljno za sreću. Primetno je da mnogi ljudi pucaju, stalno na ekranima imamo oronule zvezde i one u usponu koje se lelulaju u takozvanim tok-šou emisijama. To je let iznad medijskog kukavčijeg gnezda. Svi traže slavu, pare, rejting, moć, ali to ne donosi mir i onda tako truju mentalno, prvo sebe pa onda sve nas. A gde su psihijatri? Pa i oni su odavno pukli kad se po medijima daju dijagnoze neistomišljenicima. Korona nas nije uništila, ali nas je uništio jedan sunovrat čovečanstva. Svako ko je rođen pre devedesetih može da posvedoči da je postojalo vreme kad se na medijima nije dozvoljavalo ispoljavanje ludila. Da je postojalo vreme kad je postojao pip za psovku. Za nešto rejtinga će danas svako da napravi incident i da to prenosi preko svog mobilnog telefona. To je ono što nam donosi novo vreme društvenih mreža.

I odmah da kažem, nisu svi isti. Milan Inić Jaserštajn mu dođe kao Dositej Obradović ovoj mlađariji. Kakve su pojedine televizije, šta da očekujete od Tik-toka ili Instagrama. Korona nas je načela ali i svetska ekonomska kriza, a ono što nas mentalno čeka, to će da bude tek pravi problem. Predstoji nova epidemija za koju još uvek nije lek pronađen. Ima ga - ugasite mreže i televizor. Ali gde to možeš reći zavisnicima od virtuelnih opijata. Jednostavno, pravog leka nema naša medijska apoteka jer je zabole uvo za mentalno stanje nacije. Inače, upravo videh jedan post na instagramu koji kaže „Ne prilazi ovoj kući.Svi ujedamo!”

Aleksandar Filipović

Piše:
Pošaljite komentar