U Subotici budžet oprezno planiran
SUBOTICA: Odbornici Skupštine grada usvojili su na jučerašnjem zasedanju finansijski plan za sledeću godinu, po kojem se računa na prihod od 7,58 milijardi dinara u gradskoj kasi Subotice.
To je tek 1,95 odsto više od rebalansiranog buyetskog okvira za 2021. godinu, odnosno za 144,76 miliona dinara.
- Budžet Grada Subotice za 2022. godinu planiran je izuzetno oprezno – rekao je gradonačelnik Stevan Bakić. - Tekući prihodi planirani su u visini od 6,68 milijardi dinara, primanja budžeta planirana su u iznosu od 366,56 miliona dinara, a preneta neutrošena sredstva iz prethodnog budžetskog perioda iznose 527,32 miliona dinara. Jedina novina u prihodima jeste da će javna preduzeća i javna komunalna preduzeća, čiji je osnivač Grad imati obavezu da uplate u budžet grada deo od 50 odsto ostvarene dobiti po završnom računu za 2021. godinu, umesto dosadašnjih 70 odsto. Na taj način smo rasteretili naša javna i komunalna preduzeća.
Kod rashoda direktnih budžetskih korisnika, uz sredstva za funkcionisanje i projekte, težište je stavljeno na finansiranje svih mera iz nadležnosti korisnika koje su neophodne za sprečavanje pojave širenja i suzbijanja zarazne bolesti Kovid -19. Deo budžeta koji se odnosi na investicije iznosi 1,47 milijardi dinara i čini 19,50 odsto ukupnih rashoda i izdataka budžeta za 2022. godinu. Uplanirano je i 200 miliona dinara za servisiranje javnog duga Grada i JKP „Vodovod i kanalizacija”‘, odnosno za otplatu dve glavnice zajma uzetog od Evropske banke za obnovu i razvoj.
Novost je da su planirani rashodi za robe i usluge uvećani za 38,29 odsto u odnosu na 2021. godinu. Reč je o izmenama propisa koji se tiču finansiranja poslova koje za potrebe grada obavlja Javno preduzeće za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Subotica. To preduzeće ranije je dobijalo subvencije, a od 2022. će fakturisati usluge gradu na osnovu cenovnika koji donese Gradsko veće.
Pre izrade budžeta Grad Subotica je sproveo proces participativnog budžetiranja, odnosno uključivanje građana u proces donošenja odluka o trošenju novca iz gradske kase. Urađeno je anketiranje građana o tome šta bi trebalo finansirati naredne godine, a prispelo je 250 predloga koji se većinom tiču unapređenja komunalne infrastrukture.
V. H.