Kako do medija bez govora mržnje?
Društvo novinara Vojvodine - Udruženja novinara Srbije organizuje radionicu posvećenu poštovanja profesionalnih standarda u izveštavanju o grupama koje su diskriminisane u društvu i skretanju pažnje na govor mržnje u medijima, u ponedeljak, 13. decembra u Novom Sadu, u knjižari „Bulevar Books“ (Bulevar Mihajla Pupina 8); sa početkom u 17 časova.
Jezik agresivnosti i senzacionalizma sve je prisutniji u javnoj sferi, a autori takvog ,,zapaljivog“ govora su sve češće i novinari koji na taj način direktno utiču na čitaoce, slušaoce, gledaovžce. Cilj projekta je jačanje stručnih kapaciteta novinara i njihovo osposobljavanje za kvalitetnu analizu i izveštavanje o govoru mržnje, upoznavanje sa zakonskim sredstvima zaštite od diskriminacije i odredbama Kodeksa novinara Srbije. Mediji su važno sredstvo socijalizacije i mogu da imaju bitnu ulogu u negovanju slobode govora, ali i sprečavanju ksenofobije, homofobije i ostalih oblika govora mržnje.
Na radionici će o primerima dobre i loše prakse govoriti poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, sociolog i kolumnista lista ,,Danas“ Aleksej Kišjuhas, aktivistikinja i koordinator mreže ,,Građanska inicijativa“ Dragoslava Barzut, pravnik i novinar RTV-a Željko Kaldaraš.
Radionica će se održati 13. decembra u Novom Sadu u knjižari „Bulevar Books“ (Bulevar Mihajla Pupina br. 8, Novi Sad) sa početkom u 17 časova.
Prisustvo na radionici je besplatno, ali je neophodna prijava na adresi: [email protected] u kojoj je potrebno da navedete ime i prezime, broj telefona i redakciju. Broj učesnika je ograničen.
Organizatori će voditi računa o sprovođenju propisanih mera zaštite od virusa kovid-19. Nošenje maski je obavezno, kao i održavanje propisane distance.
Moderator radionice je Predrag Rava, novinar i sociolog.
E. D.