Menja se Zakon o referendumu, overa potpisa besplatna
BEOGRAD: Skupština Srbije održaće sednicu na kojoj će biti razmatrana samo jedna tačka dnevnog reda - Predlog izmena Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, koji je podnela Vlada. Predsednik parlamenta Ivica Dačić saopštio je i da je Vlada Srbije uputila dopis skupštini u kojem je poslanike obavestila da povlači iz procedure Zakon o eksproprijaciji, što znači da se, kako kaže, o njemu neće ponovo odlučivati.
"Ukoliko ga Vlada Srbije predloži u narednim mesecima, naći će se na dnevnom redu Skupštine" rekao je Dačić novinarima.
Prema njegovim rečima, novopredložena rešenja iz zakona koji se danas razmatra, ne odnose se na aktuelni referendum o ustavnim promenama, koji će biti održan 16. januara. Ovde je reč, podvukao je, o izmenama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i to će se odnositi na naredni period od dana kada one, ako ih usvoji Skupština, budu stupile na snagu.
U predlogu koji je uputila Vlada piše da se ukida taksa za overu potpisa i omogućava se da predstavnici ovlašćenih predlagača budu deo organa za sprovođenje referenduma. "Overa potpisa se vrši u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi i za overu potpisa se ne plaća naknada", stoji u novopredloženom članu zakona. Navodi se i da overi potpisa ne podležu potpisi dati elektronskim putem, u skladu sa uredbom kojom se uređuje elektronska narodna inicijativa.
"Ako su građani na referendumu doneli odluku protiv potvrđivanja akta, odnosno pitanja koje je bilo predmet izjašnjavanja, ne može se ponovo odlučivati na referendumu u roku kraćem od četiri godine", piše u predloženom rešenju. Potom se ističe i da skupština može doneti akt suprotan aktu odnosno pitanju potvrđenom na referendumu, ili izmenama i dopunama menjati suštinu potvrđenog akta, tek po isteku četiri godine od dana održavanja referenduma, uz obavezu sprovođenja savetodavnog referenduma o tom pitanju. Propisino je i pravilo prema kome i narodni poslanici i birači i drugi podnosioci zahteva na osnovu kojeg je doneta odluka o raspisivanju referenduma mogu odrediti svoje predstavnike, člana i zamenika člana, u nadležnu izbornu komisiju i glasačke odbore.
Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, kao i Zakon o eksproprijaciji bili su povod za nedavno održane proteste. Predsednik Aleksandar Vučić Zakon o eksproprijaciji je vratio parlamentu, posle čega ga je Vlada povukla, dok će se izmene Zakona o referendumu danas naći ponovo pred poslanicima. U razlozima za donošenje predloženog zakona Vlada navodi da je nakon usvajanja Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi ustanovljeno da bi ipak, imajući u vidu široko postavljen krug referendumskog izjašnjavanja, počev od republičkog pa do lokalnog nivoa, trebalo dodatno unaprediti položaj subjekata koji učestvuju u neposrednom iniciranju i odlučivanju, pre svega građana koji izražavaju zaintersovanost ili su njihovi interesu usko povezani sa ishodom referenduma. Zakon bi trebalo da stupi na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku.
S. Stanković