Dačić raspisao referendum o promeni Ustava
BEOGRAD: Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić raspisao je večeras referendum o promeni Ustava Srbije za 16. januar.
Dačić je raspisao referendum radi potvrđivanja Akta o promeni Ustava Srbije, nakon završetka posebne sednice parlamenta.
Na toj sednici usvojeni su Predlog Akta o promeni Ustava Srbije, Predlog Ustavnog zakona za sprovođenje tog akta i Predlog odluke o raspisivanju referenduma.
Građani će se na referendumu o ustavnim promenama izjašnjavati na pitanje: "Da li ste za potvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije?".
Tokom rasprave u parlamentu ministarka pravde Maja Popović rekla je da je promena Ustava u oblasti pravosuđa uslov za dalju reformu pravnog sistema, a koja će između ostalog omogućiti bolje ocene i napretka Srbije u procesu evrointegracija
Ona je dodala da su ciljevi promene - Ustava povećanje pravne sigurnosti građana, pravna zaštita i suđenje u razumnom roku.
Predsednik Skupštine Ivica Dačić naglasio je večeras, nakon što je raspisao republički referendum o promeni Ustava, da se promena Ustava odnosi samo na odeljak koji se tiče izbora sudija i tužilaca, i da nema veze sa pitanjem preambule o Kosovu i Metohiji.
"Smatramo da je u interesu Srbije da se potvrdi odluka paralmenta i da će to biti veliki korak napred i na evropskom putu, ali i za reforme koje se odvijaju svih ovih godina", rekao je Dačić.
Promena ustava i referendum tiču se, kako jer istakao, samo vladavine prava i pravosuđa.
Dačić je pozvao sve građane da izađu na referendum.
"Naš stav je potpuno jasan - KiM je sastavni deo Srbije. Referendum nema veze ni sa raznim pitanjima koja se politizuju u poslednje vreme i koriste za brutalno kršenje zakona i Usrava, a tiču se blokada saobraćajnica, napada na političkim neistomišljenike", dodao je.
Naglasio je da na refenedumu nema pobednika jer to nisu izbori, ali da želi Srbiji da pobedi na referendumu i da uradimo sve što je u interesu Srbije.
Predsednik parlamenta raspisao je večeras republički referendum o promeni Ustava, u delu koji se odnosi na pravosuđe, za 16. januar kada će se građani od 7 do 20 sati izjašnjavati o pitanju "Da li ste za potvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije?", zaokuržujući odgovor "DA" ili "NE".
Promena Ustava zahteva dvotrećinsku većinu, podsetio je Dačić i naglasio da je današnja odluka doneta na taj način i samim tim ima izuzetno veliku i političku snagu.
Dodao da će nas u budućnosti čekati verovatno dosta rasprava i o drugim pitanjima koja bi trebalo da budu predmet razmatranja bilo da je reč o zakonima ili Ustavu.
Podsetio da pripada SPS čiji je predsednik bio Slobodan Milošević i čiji je Ustav podrazumevao teške i tvrde promene, tj. da su ustavne promene važe samo ako glasa više od 50 odsto upisanih birača.
"Koštuničina i Tadićeva vlada je 2006. predložila novi Ustav, želeći da raskine sa Miloševićevim Ustavom i postavila novi kriterijum da je za neka pitanja i odluke potrebno da glasa da bi referendum uspeo potrebna većina izašlih, i to je i ovoga puta tako", rekao je Dačić i naglasio da ponavlja da to nema veze sa ovim sazivom već sa 2006. i vladom Borisa Tadića i Vojislava Koštunice.
Dačić je naglasio da je Srbija dva puta dobila pozitivno mišljenje od Venecijanske komisije vezano za predložene ustavne promene.