„Dnevnik” u viševekovnom selu – Sakule
Selo Sakule, (a) u Banatu, u opštini Opovo, pravo je mesto za miran i porodičan život, kažu žitelji, tvrdeći da imaju sve što im je potrebno - školu, ambulantu, apoteku, poštu, sportske terene, park, prodavnice, kafiće...
Imaju dobru pijaću fabričku vodu, rasvetu u celom mestu, razvučen gas koji treba još da se priključi na gasovod u Debeljači, kapelu, nekoliko privrednih objekata, velika i mala poljoprivredna gazdinstva...
- Selo je lepo, može da se živi - kaže predsednik Saveta Mesne zajednice Sakule Milorad Ješin, koji je na toj funkciji od 2009. godine jer, evidentno je, zalaže se za svoje selo i suseljane. - Ljudi gledaju da se nešto donese selu... Tako je urađen nov put od Barande do Sakula i od nas do Idvora, skoro sve ulice su asfaltirane, Dom kulture je nov namešten, imamo sportske terene za košarku, mali fudbal, mini-pič, veliki sportski teren. Sledeće godine bi trebalo kompletnu školu da sredimo, za šta smo od Pokrajinske vlade dobili 60 miliona dinara. Radimo i na tome da saniramo i krov na pravoslavnoj crkvi svetog Nikole.
Osim hrama, isto ime nose i Kulturno-umetničko društvo, dok na stadionu Fudbalskog kluba „Borac” stoji i natpis „Sveti Nikola”. Slava sela je 9. septembra, kada su Sakule oslobođene u Drugom svetskom ratu, ali najveća manifestacija koju imaju jesu „Ovčarski dani” koje organizuje Udruženje stočara „Ovčar” poslednje sedmice u martu.
- Tada se kod nas skupi oko četiri-pet hiljada ljudi, bude trka magaraca, kuva se gulaš, ocenjuju se stoka i mehanizacija - pojašnjava Ješin, dodajući da u selu imaju sve manje grla ovaca, ali da se još uvek dobro drže sa farmama krava, ukupno imaju oko hiljadu grla. - Inače, Sakuljani putuju u Beograd i Pančevo na posao, ali i mi ovde imamo nekoliko firmi, ali da su plate veće, niko ne bi odlazio sa strane.
Najviše žitelja Sakula se, prema tome, i odselilo u pomenuta dva grada, mada ih ima i u Zrenjaninu i Novom Sadu. Tako da, u ovom banatskom selu trenutno prespava nešto više od 1.800 duša.
Asfaltiraju ulice, krpe udarne rupe
U Sakulama se trenutno asfaltiraju četiri ulice - Omladinska, Banatska, Nušićeva i Vojvođanska, ukupne dužine nepunih 1.300 metara i standardne širine od 3,5 metra. Reč je o investiciji vrednoj 12,35 miliona dinara, a izvođač radova je pančevačka firma „Štrabag”.
- U toku su radovi na pripremi terena, pa onda ide asfalt - kaže predsednik opštine Opovo Miloš Markov, koji je prilikom naše posete Sakulama trebalo da obiđe radove, što je odloženo zbog lošeg vremena. - Rečeno nam je da će sve biti gotovo u narednih desetak dana, a uporedo sa asfaltiranjem, krpimo i udarne rupe u selu, tako da ćemo sve završiti u hodu.
Selili se „sa kule” u novo mesto
Selo Sakule pominje se u spisima već 1432. godine. Prvobitno je bilo nekoliko kilometara dalje, u blizini kule koja je u međuvremenu porušena, pa kada su se žitelji starog sela selili u novo, govorili su da dolaze „sa kule”. U novom selu naseljavaju se pretežno Srbi iz Srema, a kasnije i iz Kikinde i Melenaca.
- Selo poprilično stari, imamo oko 60 praznih kuća, jer ima dosta Beograđana koji su takođe stariji, rešili su da prodaju tamo stan za 100.000 evra i ovde da kupe kuću za 10.000 - priča naš sagovornik.
Osim što su „kratki” sa mlađim generacijama, tako slabo stoje i sa ugostiteljskim objektima, jer od pet kafana više ne radi ni jedna, dok kako-tako funkcionišu još jedan kafić i sportska kladionica.
- Imamo legat našeg slikara, akademca i pisca Zorana Petrovića i želeli bismo da jednu prostoriju namenimo njegovim radovima - kaže predsednik Saveta Milorad Ješin, pokazujući nam 12 akata slikarovih prijateljica koje se za sada nalaze u sali u objektu Mesne zajednice.
Lea Radlovački