Posna trpeza po masnoj ceni
Pred nama je božićni post, nikad skuplji nego ove godine, ali po cenama namirnica iz ranijih godina sada nema velike razlike u ceni mrsne i posne hrane.
Sve dok nije izbila pandemija kovid-19 smatralo se da je priprema posne hrane iziskuje više novca. Sada je, gledajući po cenama, a i po debljini novčanika, pojednako velika stavka u kućnom budžetu i kada se kupuje riba ili meso.
Krompir i kupus, uvek smatrani kao sirotinjska hrana, sada koštaju od 80 dinara kilogram pa naviše. Ovo povrće, uz pasulj, čija se cena, doduše, godinama ne menja, u zavisnosti od sorte, prodaje se od 220 dinara pa nagore, glavni su meni za one koji poste. U jelovnik ide, kao zamena za meso, i soja, a kilogram odrezaka u prodavnicama zdrave hrane košta 490 dinara, a komadići soje se prodaju za 470 dinara. Na posnom meniju mogu da se nađu i šampinjoni (400 grama 130 dinara), kiseli kupus (kilogram 180 dinara), sarma (prokola, takođe, 180 dinara) punjena ljuspicama soje (kilogram 290 dinara) i naribanom šargarepom( 85 dinara), prokelj (400 dinara), kelj, brokoli... i, naravno, riba.
Ponuda morske i rečne ribe je dobra, a najjeftiniji je komplet za riblju čorbu - 200 dinara. Ali pre nego što se krene u pazar, ne samo ribe, već i drugih namirnica, obavezno treba na sajtovima velikih trgovačkih lanaca pogledati akcije i spram njih birati mesto za snabdevanje. Kada se pazari riba, treba videti i ponudu u ribarnicama jer i tamo često daju sniženja.
Brancin i orada su najskuplji, koštaju 999 dinara, lignje koštaju 919 dinara kilogram, a bakalar je malo jeftiniji - 886 dinara kilogram. Fileti lososa 400 grama koštaju 889 dinara. Kolutovi lignje, takođe u pakovanju od 400 grama, staju 339 dinarma. Kilogram girica je 264 dinara. U našoj ishrani najzastupljeniji je oslić i kilogram košta 599 dinara, a kilogram skuše 420 dinara. Ali se riba može kupiti i jeftinije na akciji nekog trgovačkog lanca.
Tako je i sa cenama rečne ribe, šaran najčešće tražena riba, može se svež pazariti za 430 dinara, ali i za 499 dinara, a ima ga i zamrznutog za 449 dinara. Sveži odresci šarana prodaju se za 599 dinara kilogram. Som i smuđ mogu se kupiti za oko 850 dinara kilogram, a tolstolobik za 320 dinara. Štuka je najjeftinija, košta od 250 dinara, ali se prodaje i za 300 dinara.
Uz ribu ide i kisela salata i tu je ponuda raznovrsna, a reklo bi se i da su cene prihvatljive. Tegle od 0,75 grama krastavaca, cvekle, paprike... na akcijama se mogu kupiti već od 120 dinara. Po toj ceni u jednom trgovačkom lancu može se kupiti i ajvar, ali 350 grama.
Tokom posta spremaju se posni kolači, a recepata na internetu za poslastice bez jaja ima raznovrsnih.
Domaćice koje ranije pripremaju hranu za post i zimu ostavljaju u zamrzivač voće kako dospeva, pa sada imaju smrznutih jagoda, malina, višanja, šljiva....za njih je najjednostavnija i najjeftinija pita s višnjama. Kilogram kora košta 90 dinara, a ako se višnje moraju kupiti, 300 grama smrznutih može da košta i 190 dinara.
Posebno za ovdašnje podneblje rado viđen kolač za vreme posta, ali i kad se ne posti, jeste bundevara. Tako za kilogram ribane bundeve treba platiti 200 dinara, koliko košta na Futoškoj pijaci u Novom Sadu.
Z. Delić