U Bačkoj Palanci usluge porodičnog savetovanja i ličnog pratioca
BAČKA PALANKA: Porodično savetovalište Centra za socijalni rad bačkopalanačke opštine počelo je sa radom još 2009. godine i predstavlja uslugu socijalne zaštite.
Troškove rada finansira lokalna samouprava, a usluge koje pružaju stručnjaci različitih profila iz oblasti socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva i zapošljavanja, besplatne su za građane. U Porodičnom savetovalištu angažovana su tri pedagoga i pravnik iz socijalne zaštite, dva psihologa iz Doma zdravlja i Nacionalne službe za zapošljavanje i defektolog.
Realizuju se programi predbračnog savetovanja, programi podrške roditeljima za odgovorno roditeljstvo, podrške maloletnicima u sukobu sa zakonom, rad defektologa sa decom sa razvojnim teškoćama, podrška pojedincima u rešavanju emocionalnih problema, poremećaja ličnosti, odrastanja i sazrevanja, kao i stručna pomoć pravnika iz oblasti porodično – pravne zaštite. Porodično savetovalište se nalazi u prostorijama Mesne zajednice u Ulici Kralja Petra I br. 83 u Bačkoj Palanci, a radno vreme je od ponedeljka do četvrtka od 16 do 19 časova.
- Naš zadatak je da unapredimo život pojedinca i porodice time što utičemo na podizanje nivoa svesti pojedinca o sebi i načinima delovanja u okruženju, sa pozicije ličnog dostojanstva, slobode izbora i lične odgovornosti – kaže za naš list direktorka Centra za socijalni rad, pedagoškinja Vera Petrović. - Preventivni rad se ogleda kroz smanjenje broja difunkcionalnih porodica, dece i mladih sa asocijalnim ponašanjem, a naravno, bitna je i prevencija zanemarivanja dece i prevencija porodičnog nasilja. Cilj nam je da promovišemo zdrav porodični život, te smo usmereni na poboljšanje odnosa kako partnerskog para, tako i njihovog odnosa sa decom i užom i širom porodicom.
Jedna od usluga je partnersko savetovanje, namenjeno parovima koji, iz svog ugla, ne mogu sagledati u čemu je suština njihovog neslaganja. Kada nezadovoljstvo postane dominantniji doživljaj u vezi, potrebno je da se parovi obrate za stručnu pomoć, kažu u Savetovalištu.
Kampanja protiv nasilja nad ženama
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, golobalnoj kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, priključuje se i opština Bačka Palanka. Kampanja počinje danas i završava se 10. decembra.
Nasilje u porodici uvek predstavlja zloupotrebu moći i vršenje kontrole nad članovima porodice koji imaju manje moći, pojašnjavaju u CSR. U većini slučajeva muškarci imaju znatno više moći, ne samo fizičke, nego i ekonomske i društvene. Zbog toga su najčešće žrtve nasilja u porodici žene, deca, stara i bolesna ili lica sa invaliditetom. Počinilac nasilja koji jednom izvrši nasilje najčešće nastavlja sa takvim ponašanjem.
- Veoma je važno osnažiti ženu koja je žrtva nasilja, vratiti joj samopoštovanje i ohrabriti je da krene dalje – poručuju iz CSR Bačka Palanka. – Žrtva nikad nije kriva za nasilje koje trpi. Nasilje je samo sramota nasilnika. Stoga je izuzetno bitno prijaviti nasilje kada ga čujemo ili vidimo.
Centar u okviru svojih nadležnosti radi na poboljšanju opštih životnih uslova dece sa smetnjama u razvoju, a ustanovljena je i usluga ličnog pratioca, sa ciljem da se dete osamostali i osposobi za radni angažman, poput kuvara, pekara, frizera, obućara, vrtlara, itd. Ova usluga se takođe finansira sredstvima iz buyeta lokalne samouprave.
Kada su motivisani za dalji rad na sebi i generalni napredak u životu, učenici postaju srećne i osnažene ličnosti – kaže Vera Petrović. - Naš zadatak, kao njihovih modela ponašanja, jeste da im obezbedimo sigurnu sredinu u kojoj će biti motivisani da tokom školovanja oslobode svoje pune potencijale. Roditeljima pomažemo da prihvate promene kroz koje njihovo dete prolazi na putu do osamostaljivanja.
T. Pačić