SOS: Deca koja izađu iz sistema socijalne zaštite nesamostalna
BEOGRAD: Veliki broj mladih koji izađu iz sistema socijalnih ustanova oseća se uplaseno, ne znaju kako da nađu posao i misle da mogu da se oslone samo na sebe, ali su nesamostalni pokazali su rezultati istraživanja "Vršnjačkog istraživanja o napuštanju alternativnog staranja" koje je organizovala organizacija SOS Dečja sela Srbija.
Trećina mladih je saznala da izlazi iz sistema socijalne brige samo nedelju dana ranije, pokazuju rezultati koji su danas predstavljeni povodom predstojećeg Svetskog dana dece i dečjih prava.
Jelena Tanasijević iz organizacije, predstavila je rezultate istraživanja po kojima se 45 odsto dece oseća "uplašeno i anksiozno" povodom izlaska iz sistema što, kako je rekla, pokazuje nespremnost ove dece da budu samostalna.
Čak 36 odsto dece koja su ispitivana nema informacije o tome kako da se brine o svom zdravlju a 36 odsto ne zna kako da nađe posao.
Rezultati su takođe pokazali da trećina dece ima pozitivan stav da bi voleli da imaju svoju porodicu u budućnosti ali je samo 20 odsto navelo da je steklo potrebne veštine za osamostaljivanje.
Milka Milovanović Milić, Državna sekretarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiju rekla je da su deca i mladi budućnost naše zemlje i da ne sme postojati kompromis oko pitanja podrške i neprestanog unapređivanja svih oblasti koje su potrebne u pružanju i ostvarivanju svih prava mladih.
Srbija pokazuje punu posvećenost u cilju da se položaj dece unapredi i u kontinuitetu preduzima brojne mere, pre svega u suzbijanju diskriminacije, sprečavanju zlostavljanja i zanemarivanja kao i zaštiti njihove bezbednosti, rekla je sekretarka.
Dodala je da je Vlada Srbije 2020. godine osnovala i osnovno Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju strateškog karaktera kao odgovor na izrazite demografske promene sa kojima se Srbija susreće.
Ministarstvo je iniciralo izmenu pravilnika o hraniteljstvu i opštem protokolu za zaštitu od zlostavljanja, i zanemarivanja dece i doneo instrukciju za pruzanje socijalne zaštite usluga toj deci, rekla je ona, i dodala da je formirana radna grupa koja će do kraja meseca početi s radom.
Uprkos težnjama da se svoj deci omogući prirodno okruženje u kojem bi trebalo da se na najbolji način ostvaruje pravo svakog deteta, neka deca nažalost nemaju sreće da odrastaju na takav način, istakao je Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Mirko Janić.
Posebna briga je o mladima koji se osamostaljuju odnosno napuštaju alternativnu brigu. Za uspešan prelazak iz ustavne socijalne zaštite ili hraniteljskih porodica u samostalnost, mladima je neophodna podrška da nađu posao i da se samostalno staraju o svom zdravlju, rekao je Janić.
Istakao je da tokom planiranja zaštite za ovu posebno ranjivu grupu mladih, nadležni treba da imaju na umu činjenicu da ovi mladi koji napuštaju ustanove nisu homogena grupa u smislu prethodnih životnoh iskustava i uslova u kojima su odrasli.
Janić je poručio da je dostizanje budućnosti kakvu želimo moguće samo s jednakim mogućnostima za sve i sa stalnim povećanjem mogućnosti za osamostaljivanje mladih.