Pošta nastadalima u Velikom ratu na Francuskom vojnom groblju
BEOGRAD: Povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu, nastradalim francuskim vojnicima u Velikom ratu odata je pošta na Francuskom vojnom groblju u Beogradu, a ceremonija je započela intoniranjem himni Srbije i Francuske.
Vence su položili ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar, u ime Grada Beograda zamenik gradonačelnika Goran Vesić, zatim ambasador Rusije Aleksandar Bocan - Harčenko, ambasador SAD Entoni Godfri, ambasador Nemačke Tomas Šib, ambasadori Grčke, Kanade...
Ambasador Francuske kazao je da ima privilegiju da samo dan nakon što je predao akreditive predsedniku Aleksandru Vučiću predvodi jedan ovakav događaj i istakao da je Dan primirja u Prvom svetskom ratu važan za srpski i francuski narod.
Zahvalio je vlastima u Srbiji što neguju sećanje na stradale francuske vojnike, kao i na sve druge nastradale u Velikom ratu.
"Okončanje borbi ostavilo je neizbrisiv trag, radost od primirja bila je svuda vidljiva. Na ovom groblju sećamo se onih koji su se borili za Francusku od 1914. do 1918., a koji su nastradali na Solunskom i Zapadnom frontu. Ova cerenmonija neka bude način da odamo počast svima koji su položili živote za slobodu", kazao je Košar.
Svoje obraćanje završio je povicima: "Živela Francuska, živela Srbija, živelo prijateljstvo između naših naroda".
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su kao centralne sile koje su se borile - Nemačka i Austrougarska, a na drugoj strani, sile Antante - Rusija, Francuska i Velika Britanija potpisale primirja u 11.00 sati.
Primirje je potpisano na teritoriji današnje Francuske na liniji ratovanja, u posebnom vagonu francuskog maršala Ferdinanda Foša u šumi u blizini Kompjenja.
Time je dogovoreno primirje na zapadnom frontu, dogovoren je prekid vatre, povlačenje nemačkih trupa, razmena zarobljenika, kao i sporazum o ratnoj odšteti i uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica.
Prvi svetski rat je formalno završen Versajskim mirom 28. juna 1919. godine.
Srbi i Francuzi dele sećanja, ali i vrednosti, izjavio je danas, nakon odavanja počasti nastradalima u Prvom svetskom ratu na Francuskom vojnom groblju u Beogradu ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar.
U prvoj zvaničnoj izjavi nakon što je u sredu predao akreditive predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Košar je istakao da je počaastvovan što, kako kaže, počinje svoju misiju upravo na Dan primirja koji predstavlja temelj i osnovu prijateljstva dva naša naroda.
"Naravno, treba da se sećamo poginulih vojnika, ali uvek treba misliti i na pozitivnije momente, a to je dolazak srpskih đaka u Francusku na školovanje da bi se kasnije vratili u Srbiju i pomogli njeno ponovno izgrađivanje", kazao je Košar za Tanjug.
Ističe da je veoma dirnut kada se sećama ovakvih događaja i naglašava da Srbi i Francuzi dele sećanja, ali i vrednosti.
Košar je zahvalio predsedniku Aleksandru Vučiću na tome što ga je brzo primio i omogućio mu da baš na današnji dan bude i zvanično ambasador.
Takođe, kaže i da je srećan što je imao priliku da bude danas sa zamenikom gradonačelnika Goranom Vesićem, o čijem je radu, kako kaže, mnogo pozitivnog čuo još u Francuskoj.