Lideri Grupe 20 podržali uvođenje globalne minimalne poreske stope
RIM: Lideri Grupe 20 najrazvijenijih ekonomija sveta jednoglasno su podržali uvođenje globalne minimalne poreske stope, koja ima za cilj da spreči da velike korporacije skrivaju profit u poreskim rajevima, a dogovorili su se i oko davanja većeg broja vakcina protiv korona virusa siromašnijim državama.
Ministri finansija država članica G20 pre nekoliko meseci dogovorili su se da minimalna poreska stopa bude 15 odsto, tako da je današnje formalno odobrenje na samitu u Rimu bilo očekivano, ukazuje AP.
Ipak, reč je o istorijskom dogovoru o reformi međunarodnog poreskog sistema koji bi trebalo da ukine poreske rajeve uvođenjem minimalnog korporativnog poreza od 15 odsto na profit multinacionalnih kompanija, ocenjuje Rojters.
Lideri G20 su u Rimu, na prvom samitu uživo posle dve godine, podržali su i poziv da se produži otpis duga za siromašne zemlje i obećali da će 70 odsto svetske populacije biti vakcinisano protiv korona virusa do sredine 2022. godine.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen ocenila je da su lideri G20 odobrili istorijski dogovor o novim međunarodnim poreskim propisima, pa tako i o minimalnom međunarodnom porezu, što će "okončati štetnu trku u smanjivanju poreza" kada je reč o oporezivanju kompanija, prenosi BBC.
Nova pravila bi trebalo da stupe na snagu 2023. godine, a zvanično će biti potvrđena u zaključnoj izjavi G20 u nedelju, rekli su izvori bliski pregovorima u Rimu.
Gala meni: Marinirani losos, rižoto s bundevom, beli tartufi...
Lideri 20 najrazvijenijih zemalja sveta završavaju prvi dan samita gala večerom u palati Kvirinale u Rimu, zvaničnoj rezidenciji predsednika Italije.
Na meniju su marinirani losos, rižoto sa bundevom, beli tartufi i brancin, a za dezert krem od mandarina.
Dogovor je početkom oktobra postiglo 136 zemalja koje s više od 90 odsto učestvuju u svetskom BDP-u, pod okriljem Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Reforma treba da omogući ovim zemljama da, zahvaljujući ovom minimalnom porezu, ostvare dodatnu zaradu od nekih 150 milijardi dolara.
Deo dogovora je u tome da deo poreza na dobit multinacionalne kompanije plaćaju u zemlji u kojoj ostvaruju dobit, odnosno da porez više ne plaćaju u zemlji u kojoj su zvanično registrirovane.
Predsednik SAD Džo Bajden koji je predlagao da minimalna poreska stopa bude 21 odsto, ipak je izrazio zadovoljstvo usvojenim predlogom, prenosi AP.
Ovde na samitu G20, lideri koji predstavljaju 80 odsto svetskog BDP, jasno su dali svoju podršku snažnom glonalnom minimalnom porezu. To je više od dogovora o porezu. To je diplomatija koja preoblikuje našu globalnu ekonomiju i koristi našim građanima, naveo je Bajden na Tviteru.