U cenkanju cena stana padne za desetak odsto
Vlasnici nekretnina traže više novca kada prodaju stanove jer su oglašene cene u proseku veće za oko deset odsto u odnosu na one koje su u ugovorima, pokazuje istraživanje „Dnevnika„.
Tako je kvadrat, recimo, starogradnje u oglasima 1.485 evra, a prodajni je, po podacma Republičkog geodetskog zavoda, 1.255 evra.
Agenti koji trguju nerketninama kažu da je uobičajne praksa da vlasnici stanova traže više nego što mogu da dobiju. Ipak, nisu zanemarljive i cene prodaje koje u poslednjih nekoliko godina konstantno rastu, kako u Novom Sadu tako i u drugim većim gradovima u državi. Neverovatne brojke koje ostaju za nama, a beleži iz Republički geodetski zavod i tiču se upravo prodaje nekretnina pokazuje konstantni rast, te se, po svemu, čini da građani Srbije imaju novca. Podaci za čitavu Srbiju pokazuju da je 68 odsto stanova kupljeno za keš, a 38 odsto kroz kredit. S druge strane, agenti za nekretnine kažu da se više pare ne čuvaju u bankama već u nekretninama.
- Ima odstupanja u odnosu na oglašene cene i one koje se realizuju u ugovorima i nisu velika. Idu najviše do deset odsto, ne preko toga. Većih problema kod kupovine stanova nema. Dogovori se prodaja i potpiše ugovor. Najskuplji kvadrat u Novom Sadu je oko 2.600 evra, dok je u Beogradu 9.000. I starogradnja drži dobru cenu. Tu je reč o vlasnicima stanova koji žele da prodaju starije stanove, kako bi kupili nešto komotniju nekretninu. Ima i onih koji više ne ulažu u banke, već u stanove pa zarađuju od izajmljivanja - kaže direktor „Status” nekretnina Danča Slalov.
Podaci sajta za oglašavanje nekretnina „4 zida” pokazuju da su prosečne oglašavane cene stanova u starogradnji 1.485, a prodajne 1.255 evra po metru kvadratnom.
- To znači da je razlika izneđu oglašavane i prodajne cene stanova u starogradnji u Novom Sadu oko 10 odsto, odnosno da vlasnici nekretnina, u proseku, za ovoliko snižavaju cenu svojih nekretnina prilikom realizacije kupoprodaje. Posmatrano po lokacijama u Novom Sadu, najvišu oglašavanu cenu imaju stanovi u starogradnji na Bulevaru oslobođenja 1.734, na Starom gradu 1.702, zatim oni na Rotkvariji 1.689 i Adamovićevom naselju 1.676 evra po metru kvadratnom. Rast cena imaju i stanovi u novogradnji. Početkom 2018. godine cena oglašavanih stanova u starogradnji u Novom Sadu bila je 1.127, početkom 2019. godine 1.223, početkom prethodne godine 1.364, a početkom ove godine 1.488 evra po metru kvadratnom. Sada se stanovi u starogradnji koji se prodaju oglašavaju u proseku za 1.588 evra po metru kvadratnom - pojašnjava Jasmina Gavrilov Dražić zadužena za medije na sajtu „4 zida”.
Cene novih stanova, takođe, rastu iz godine u godinu, kako oglašavane tako i one koje su u kupoprodajnim ugovorima. Oni koji trguju njima, kažu da na visoku cenu utiče potražanja, pa i povećanje cena građevinskog materijala. Agenti kažu da sve što se izgradi, bar u Novom Sadu, proda se unapred. Podaci sa sajta „4 zida” pokazuju da je odnos traženih cena stanova u novogradnji i prodajnih sličan kao i kod starogradnje. Tako je prosečna tražena cena za stanove 1.487, a prosečna prodajna cena takvih stanova 1.259 evra po metru kvadratnom.
Po Republičkom geodetskom zavodu u trećem kvartalu ove godine u odnosu na isti perod prošle u Novom Sadu je sklopljeno 62 ugovora više. Maksimalna cena prodatog stana u novogoradnji je 2.607 evra, a 2019 godine je bila 2.344 evra za metar kvadratni. Najvišu cenu imaju stanovi u Adamovićevom naselju i na Bulevaru Evrope.
S druge strane, prosečne cene kuća u Novom Sadu su znatno niže, a prema podacima sajta „4.zida” oglašavaju za 916 evra po metru kvadratnom. Kuće na gradskim lokacijama imaju prosečnu cenu oglašavanja 991, a kuće na okolnim lokacijama 604 evra po metru kvadratnom. Od okolnih lokacijam najvišu cenu imaju kuće u Čeneju 1.031 i Ledincima 941, a najnižu u Rumenci 627 i Begeču 472 evra po metru kvadratnom. Što se tiče užih gradskih lokacija, najvišu cenu imaju kuće na Grbavici u centru Novog Sada.
S. Aničić Ilić