Ko odlučuje o modelu nastave: Država u crvenom, škole u zelenom
NOVI SAD: Odluka Tima za škole da se ovonedeljna nastava odvija u klupama, osim za srednjoškolce u Beogradu, Nišu, Šapcu i Vrnjačkoj Banji, iznenadila je mnoge roditelje i prosvetare koji su neposredno pre toga čuli izjavu epidemiologa Branislava Tiodorovića.
Naime, on je upozorio da je sve više dece i mladih zaraženo koronom, te da mnogi imaju teži oblik bolesti, zbog čega je stav medicinskog dela Kriznog štaba da je neminovna onlajn nastava koja bi trajala bar deset dana na teritoriji čitave Srbije. Tim povodom oglasio se ministar prosvete Branko Ružić, objasnivši da takva odluka jeste pomenuta na prethodnoj sednici Kriznog štaba, ali da nije i doneta, apelujući pritom na sve aktere „da se suzdrže od olakog davanja ocena medijima bez egzaktnih podataka i pokazatelja”, te pozvao članove zdravstvenog dela Kriznog štaba na sledeći sastanak Tima za škole, kako bi zajedno sagledali situaciju i doneli odluku za naredni period.
– Kao i uvek dosad, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nije samo donosilo odluku o školama, već je pre svega uvažavalo stav zdravstvenog dela Kriznog štaba, ističući da je bitka protiv virusa SARS COV2 prevashodno bitka za zdravlje nacije – navodi Ružić. – Kako svako ministarstvo brine i odgovorno je za svoju oblast, tako je i na Ministarstvu prosvete da se stara da obrazovanje deci u najizazovnijim okolnostima bude organizovano najbolje moguće i ne bude uskraćeno. Sa ponosom možemo da kažemo da je tako i bilo u proteklom periodu. Otkako je školska godina otpočela, Tim se sastajao 11 puta i njegov zadatak je da razmatra, po potrebi konsultuje doktore, članove Kriznog štaba, i donosi odluke o eventualnoj promeni modela nastave na nivou neke jedinice lokalne samouprave, ukoliko parametri na osnovu više od 10 pokazatelja, takođe utvrđenih na sednici Kriznog štaba 24. avgusta, pokažu da je došlo do određenog pogoršanja situacije na nivou konkretne opštine ili grada, odnosno na nivou određene škole.
Međutim, poslednja analiza govori da se veća transmisija virusa ne dešava u obrazovnim ustanovama. Samo u 136 osmoletki (11%) procenat zaraženih učenika iznad 1,5 odsto, a u 466 (39%) nije bilo nijednog zaraženog đaka u prethodnoj nedelji, dok je 169 škola (14%) prijavilo samo po jedan slučaj, navodi se na sajtu Ministarstva prosvete. Procenat inficiranih učenika veći od 1,5 odsto registrovan je u 85 srednjih škola (16%), dodaju. Istovremeno, u 99 srednjih škola (19%) nema pozitivnih u prethodnoj nedelji, a u 81 (15%) školi je prijavljen po jedan slučaj. Takvi rezultati idu u prilog odluci da se razredi podele na grupe kada se uoče dva ili više slučaja zaražavanja, ističe Ružić.
– Nažalost, deca i zaposleni se najviše zaraze van obrazovnog sistema, a ne u školi. Upravo zato opet molimo da se građani vakcinišu u što većoj meri, da se deca izoluju pri pojavi bilo kakvih simptoma i slučajeva oboljevanja u okruženju. Jedino tako omogućavamo da deca uče u svojim školama sa svojim nastavnicima, kako i treba da bude. Podsećamo da nije na Ministarstvu prosvete, a ni na Timu za škole i zaposlenima u školama, da utvrđuju odgovornost roditelja da li testiraju svoju decu i izoluju ih ukoliko su ukućani zaraženi, već da obezbede maksimalnu disciplinu poštovanja epidemioloških mera u školama, prate stanje i reaguju usled pogorošanja stanja, što i čine – navodi se u saopštenju.
S. Milačić