Mali: Rebalans sutra u Skupštini, novi budžet iduće nedelje u Vladi
BEOGRAD: Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da danas počinje isplata subvencija za troškove prelaska na novi model fiskalizacije i najavio da će u utorak rebalans budžeta za ovu godinu biti pred poslanicima u parlamentu, a da će već naredne nedelje na Vladi biti usvojen i predlog novog budžeta za 2022. godinu.
"Sutra ću u parlamentu braniti predlog rebalansa budžeta za ovu godinu, a već naredne nedelje očekujem na vladi predlog budžeta za 2022. godinu, koji će biti pozitivan i razvojni budžet, sa većim platama i penzijama, i većom minimalnom zaradom za 9,4 odsto", rekao je Mali gostujući na TV Prva.
Mali je istakao da će se već u narednih par dana znati koliko će biti uvećane plate i penzije, pošto se završava rad na izradi novog budžeta za 2022. godinu.
Kada je reč o subvencijama za prelazak na novi model fiskalizacije odnosno zamenu fiskalnih kasa, Mali je rekao da za poreske obveznike koji su se prijavili danas počinje isplata odnosno da se neće čekati da istekne rok za prijavljivanje da bi se novac počeo uplaćivati.
Objasnio je da će isplate ići nedeljno, kako se privrednici budu prijavljivali za subvencije.
Prijavljenim privrednicima će se uplaćivati po 100 evra u dinarskoj protivvrednosti po prodajnom mestu i još toliko po fiskalnom uređaju, s tim što će onima koji nisu u sistemu PDV-a biti uplaćen iznos veći za 20 odsto.
Prijavljivanje je počelo 15. oktobra i trajaće do 31. januara sledeće godine, podsetio je Mali.
Govoreći o rebalansu budžeta za ovu godinu, Mali je rekao da u budžetu ostvaren bolji rezultat od očekivanog za oko 1,5 milijardi evra i da je sasvim realno očekivanje da će srpski BDP ove godine zabeležiti rast od najmanje sedam odsto.
Mali očekuje da će prosečna plata u decembru iznositi između 618 i 620 evra.
Takođe, deficit budžeta će iznositi 4,9 odsto, umesto očekivatnih 6,9 odsto BDP-a, a javni dug na kraju 2021. iznosiće 58,2 odsto, rekao je ministar. Napomenuo je da je javni dug u EU 97 odsto BDP-a.
Mali je podsetio da 1. novembra počinje isplata drugih 30 evra pomoći svima građanima koji su se za tu pomoć prijavili i da će taj nova prvo dobiti penzioneri.
Tako će penzioneri 1. novembra dobiti po 30 evra, a ostali građani 2. i 3. novembra, dodao je Mali.
Građani koji se nisu raniji prijavili za pomoć 30 plus 30 evra ili su sada stekli uslove, na primer, postali punoletni, mogu da se prijave za isplatu 20 evra u decembru - od 15. do 30. novembra.
Država likvidna, nastavak podizanja standarda i ulaganja
Siniša Mali izjavio je da da je rebalans budžeta pozitivan i razvojni i istakao da da na računu imamo više od 300 milijardi dinara, da je država potpuno likvidna i da se nastavlja politika podizanja standarda građana i ulaganja u infrastrukturu.
Mali je na sednici Odbora za finansije Skupštine Srbije, predstavljajući rebalans budžeta za ovu godinu, rekao da se rebalans radi zbog toga što država ima više novca u budžetu.
"Ovo je veliki trenutak za sve građane i sve nas s obzirom da u doba najveće ekonomske krize pravimo bolji rezultat nego što smo očekivali u iznosu od 183 milijarde dinara", istakao je Mali.
On je kazao da se srpska ekonomija oporavila brže od očekivanog, navodeći da će se novac koji je država uštedela dodatno usmeriti na kapitalne investicije, razvoj ekonomije i podizanje standarda građana, te podsetio da je država ispunila sva obećanja koja je dala građanima i privredi.
U odnosu na aprilski rebalans, fiskalni deficit je smanjen na 304,5 milijardi dinara, u najvećoj meri zbog značajno bolje realizacije prihoda, i on sada iznosi 4,9 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), umesto planiranih 6,9 odsto BDP-a.
Mali je posebno naglasio da se nivo javnog duga drži ispod Mastrihta od 60 odsto, odnosno iznosiće do 58,2 odsto.
"Rebalansom nastavljamo istu politiku ulaganja u škole, vrtiće, zelenu agendu, i to je osnova rebalansa", rekao je Mali.
Kada je reč o rastu ekonomije, Mali je istakao da i MMF i Svetska banka prihvataju da će rast srpske ekonomije biti veći od projektovanog.
Ministar finansija očekuje da privredni rast do kraja godine bude preko sedam odsto.
To je, kaže Mali, najbolji odgovor za sve one koji su kritikovali budžet, dodajući da će Srbija po stopi rasta biti među top tri u Evropi.
Ministar je podsetio da će se mininalna cena rada od 1. januara povećati za čak 9,4 odsto, odnosno prvi put će biti veća od 35.000 dinara, dok je pre samo desetak godina, podseća Mali, minimalna zarada bila oko 15.700 dinara.
On očekuje i da prosečna zarada do kraja godine bude 618 evra što je, kaže, ogroman uspeh, a podizanje standrada, dobri rezultati i kapitalna ulaganja predstavljalju novu sliku Srbije.
Mali je naveo da će se nastaviti sa izgradnjom Moravskog koridora, očekuje se da će do marta sledeće godine biti završen autoput od Pojata do Kruševca, zatim gradiće se put od Požarevca do Golupca…
"Obezbedili smo novac za sve saobraćajnice, zatim za izgradnju Kliničkog centra u Beogradu, za izgradnju kanalizacije i izgradnju fabrika za prečišćavanje otpadnih voda u 65 lokalnih samouprava", rekao je Mali.
Podseća da će država isplatiti pod 20 evra u decembru svim građanima, odnosno 30 evra od 1. do 3. novembra ove godine.
"Srbija se drugačije pokazala nego jače i razvijenije zemlje od nas, stvorili smo poverenje ne samo prema građanima nego i investitorima", rekao je Mali.
Ukazao je da je od početka godine zabeležen priliv 2,4 milijarde evra (neto) stranih investicija.
Mali je istakao da u rebalansu ima novca za početak izgradnje metroa, kao i za nastavak izgradnje fabrike vakcina.
Građani će preko QR koda moći da provere fisklni račun
Siniša Mali izjavio je danas da će građani u e-fiskalizaciji moći preko QR koda da provere svaki fiskalni račun da li je pravi ili falš i tako pomognu državi u borbi protiv sive ekonomije.
"Novom fiskalizacijom se jače borimo protiv sive ekonomije, a jedna od novina je da će račun imati QR kod i svaki kupac će preko mobilnog telefona moći odmah da proveri da li je taj fiskalni račun pravili ili falš", rekao je Mali.
On je gostujući na TV Prva istakao da država i u toj oblasti ide u korak sa digitalizacijom, novim tehnologijama i novim trendovima.
"Uz e-Fakture i e-Otpremnice koje, takođe, uvodimo 2023. godine, imaćemo sistem koji će mnogo doprineti da suzbijemo sivu ekonomiju i teško će biti da neko ostane u sivoj zoni, i ili će raditi legalno ili će biti potpuno u crnoj zoni, što je onda predmet za tužilaštvo i policiju", naglasio je ministar finansija.
Gradimo uređeniju i bolju Srbiju - želimo da nam privreda bude konkurentnija i atraktivnija, poručio je Mali.
Novi model fiskalizacije podrazumeva korišćenje elektronskog fiskalnog uređaja, putem koga će obveznik fiskalizacije u trenutku prometa na malo, uključujući i avans za budući promet, izdavati fiskalni račun sa QR (kju ar) kodom.
Elektronski fiskalni uređaj, osim kase, može da bude i računar, tablet, mobilni telefon.
QR kod na računu podrazumeva da kupci proizvoda, odnosno korisnici usluga, mogu da provere da li je njihov račun izdat u skladu sa zakonom.
Prelazni period za e-fiskalizaciju počinje 1. novembra i trajaće do 30. aprila 2022. godine.