„Plodovi Rađevine“ u Krupnju: Festival darova zemlje, ali i fića
KRUPANJ: Kako se većina plodova ubira u jesen – ovo je najbolji period da ih naši domaćini predstave. Ovu ponudu smo obogatili kulturno-umetničkim programom, izložbom popularnih fića – „fićijadom“, takmičenjem za najjačeg čoveka Rađevine, kvizovima za najmlađe, a takmičilo se i u kuvanju paprikaša... „Rađevina je da rađa, a Krupanj je da bude krupno“ – a na svim posetiocima je da provere istinitost ove krilatice, rekao je Mladen Stefanović, v.d. direktor TO Krupanj o manifestaciji „Plodovi Rađevine“ gde lokalni poljoprivredni proizvođači, ali i gosti iz regiona, imaju priliku da prikažu plodove svoga rada.
Okružen šumama Boranje, Jagodnje i Sokolskih planina smestio se Krupanj, varošica kroz koju protiču tri planinske reke Bogoštica, Čađavica i Kržava čijim spajanjem u centru mesta nastaje reka Likodra. Zato Krupanj ima čak 24 mosta. Okružen šumama ovaj kraj je bogat gljivama i poznat po gljivarima, pa su se tako i ovi šumski plodovi našli na tezgama poljoprivrednika. Mogle su se videti i jestive i nejestive gljive. Od jestivih su se mogle naći sušene i marinirane pečurke, a zanimljivo je da smo u teglama videli i slatko od njih!
Tradicionalno je ovde bilo i kajmaka i sira, a ni suhomesnatih proizvoda nije nedostajalo. Sijale su se na jesenjem suncu tegle ajvara, džemova od malina, kupina, borovnica... Nudila se rakija, a pažnju su privukli i pčelari koji su doneli med i pčelinje proizvode… Posebno je bio zanimljiv med sa sušenim voćem i sa sušenim šipkom.
Britanski inženjer izgradio teniski teren
– Možemo da se pohvalimo i bogatom istorijom sporta u Krupnju. Naše mesto je među prvima u Jugoslaviji dobilo teniski teren 1935. godine zahvaljujući pre svega engleskom inženjeru Bilu Hadsonu, koji je radio u rudnicima u okolini Krupnja. On je kasnije, tokom Drugog svetskog rata, bio i šef britanske obaveštajne službe koji je boravio u štabu kod Josipa Broza i Draže Mihajlovića. Hadsonov reket, poklonjen gospodinu s kojim je razmenjivao teniske udarce, čuva se u našem muzeju. Ponosni smo i na naš fudbalski klub Rađevac koji puni sledeće godine 100 godina. Stariji je od Zvezde i Partizana, ali nije od Vojvodine – otkrio nam je istoričar Mladen Stefanović, v.d. direktor TO Krupanj.
– Šipak je sušen u posebnoj sušari (ispod 40 stepeni Celzijusa) tako da je sačuvan vitamin Ce. Služi da se zasladi čaj, ali se kao i svaki med ne sipa u vreo čaj, nego kada se rashladi, da bi svi sastojci meda, ali i vitamin Ce kojim je šipak bogat, bili sačuvani. Za dobro zdravlje i ojačavanje imunog sistema svako jutro bi bilo dobro popiti čaj s ovim medom i dodati kap-dve propolisa, koji je prirodni antibiotik – preporučila je Biljana Antonić iz pčelarskog domaćinstva Maksimović.
Ukoliko se niste našli protekle nedelje u Krupnju – ne žalite, sve ove proizvode, osim fića, naravno, moći ćete uskoro da nabavite preko aplikacije „Najveći pijac na svetu“.
– To je pijaca duga 300 km gde će 2.700 proizvođača sa područja Rađevine preko aplikacije moći da ponude svoje proizvode kupcima koji će naručenu robu dobijati dostavom – otkrio nam je Mladen Stefanović, v.d. direktor TO Krupanj.
Šetajući po Krupnju primetili smo mnogo sportskih terena koji su deo strategije razvoja opštine Krupanj kako su nam meštani s ponosom istakli.
– Sportsko-rekreativni turizam nam je na prvom mestu, jer smo se uverili da ulaganje u sportske objekte donosi zaradu celoj opštini. Mi smo ove godine prvi put imali popunjene kapacitete za februar, mart i april mesec, što se odrazilo i na budžet opštine. Zato je za najnovije ulaganje, veštačku travu za fudbalski teren, opština izdvojila 500 hiljada evra – preneo nam je Aleksandar Petrović, zamenik predsednika opštine Krupanj.
Zanimalo nas je da li hotel koji pruža smeštaj turistima i sportistima može da odgovori na specifičnosti sportskog jelovnika.
– Mi smo se specijalizovali za sportsku ishranu i prilagodili jelovnike njihovim potrebama. Koliko smo do sada u tome bili uspešni govori podatak da nam se određeni klubovi vraćaju već dugo godina. Mi od 2004. godine imamo neprekidnu saradnju sa fudbalskim klubom Vojvodina, i sa rukometnim klubom Vojvodina od 2007. kao i s nekim beogradskim klubovima. Ta dobra referenca dovodi i mnoge druge sportiste, sportske klubove i sportske kampove, a ovaj hotel ističe kao mesto gde sportisti mogu uspešno da se pripremaju – rekao nam je Petar Knežević, vlasnik hotela Grand u Krupnju.
Spomen ljubavi kosovskom junaku Rađu
– Rađevina nosi ime po našem čuvenom vitezu Rađu, koji je bio jedan od sedam vitezova kneza Lazara i kao takav je učestvovao u Kosovskom boju. Rađ nije poginuo u toj bici, ali na povratku sa Kosova u Krupanj ga je sačekala najezda Ugara koji su iskoristili priliku da zauzmu ove teritorije. Vitez je u sukobu s njima poginuo, a njegova verna ljuba Anđelija je podigla spomenik – beli obelisk, koji je danas poznat kao Rađev kamen. Po vitezu Rađu čitava ova oblast je dobila ime Rađevina – otkrio nam je Mladen Stefanović, v.d. direktor TO Krupanj.
Ipak, ne morate biti sportista da biste došli u Krupanj – možete doći da se odmorite i uživate u spa vikendu koji nudi hotel, ili obilasku okoline koja ima mnogo zanimljivih mesta vrednih da se upoznaju i obiđu. Postoji mogućnost da na sve te destinacije stignete bez mnogo muke i elektro-biciklovima. Uživaćete i tokom vožnje okruženi lepom prirodom.
Tekst i foto: Marina Jablanov Stojanović